Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Menu

Ako prinútiť deti k čisteniu zubov?

Každý deň presviedčate deti, aby si vyčistili zuby? Sľubujete hory doly a aj tak majú zuby za 30 sekúnd vyčistené. Dohováranie, prehováranie a odmeňovanie už nezaberá? Dali sme pre vás dohromady niekoľko tipov, ktoré môžu z každodenné povinnosti urobiť zábavu.

Ako prinútiť deti k čisteniu zubov?
Ako prinútiť deti k čisteniu zubov?

Málokto oplýva nadšením, že si musí dvakrát denne čistiť zuby. A u detí to rozhodne nie je iné. Naopak to pre ne môže byť činnosť ešte otravnejšia. Dnešná doba je ale aj v oblasti čistenia zubov plná rôznych vymožeností. A niektoré z nich môžu baviť aj vaše deti.

Nová zábava

Napodobňovanie dospelých deti bavilo vždy. Tak si choďte čistiť zuby s deťmi, dajte si spoločne pastu na kefku a pustite sa do čistenia. Pokiaľ toto nezaberá, dovoľte vášmu dieťaťu, aby Vám vyčistilo zuby a potom si vyčistilo vlastné. Čas strávený v kúpeľni je síce dlhší, ale nemusí to dieťaťu tak pripadať, keď bude vyplnený zábavnou formou čistenia.

Variant pre súťaživé deti

Ak máte doma súťaživého jedinca, vymyslite časovú výzvu. Môžete na tento účel nájsť krátku pesničku, alebo mu vytvoriť aspoň minútový sled obľúbených piesní. Staviť ale tiež môžete na presýpacie hodiny, ktoré odmeriavajú odporúčanú dobu čistenia. Po uplynutí časového limitu dajte Vašej ratolesti rozhrýzť tabletu alebo vykloktať vodu, ktorá zafarbí povlak, ktorý sa mu nepodarilo odstrániť. A je tu ďalšia výzva k súťaži - odstrániť tie "farebné" zvyšky zo zubov. Indikátory zubného povlaku môžete použiť aj na začiatku čistenia. Deti potom vidí, kde je potreba si zúbky vyčistiť.

Vyberte pomôcky s obľúbenými motívmi

Aj my dospelí si vyberáme veci, ktoré sa nám páčia, aby nás určitá činnosť viac bavila. Nechajte aj vaše dieťatko, aby si samo vybralo zubnú kefku alebo zubnú pastu. Ponuka je široká, kefky s rôznymi detskými motívmi ľahko zoženiete a určite nájdete aj obrázok, ktorý vaše dieťa očarí. Dnes už je veľa obrázkov aj na zubných pastách. Aj keď je to len tuba od pasty, verte, že môže mať pozitívny vplyv vzťah dieťaťa k čisteniu zubov.

Pre staršie deti – elektrická zubná kefka

Pre deti od troch rokov sa môžete trochu odviazať a zaobstarať im elektrickú zubnú kefku. Tie sú dostupné s mnohými obľúbenými detskými motívmi, pre dievčatká obľúbená rozprávka Ľadové kráľovstvo, pre chlapcov Star Wars alebo Avengers. Vybrať ale môžete aj elektrickú kefku, ktorú si vaše deti môžu polepiť samolepkou podľa vlastného výberu. Či vybrať sonickú alebo rotačnú, tak to sa dočítate v našom ďalšom článku.

Ono to pôjde

Na každé dieťa platí niečo iné. Pokiaľ to Vaše nemá s čistením zubov problém, radujte sa. Nepatrí vaše ratolesti medzi priaznivcov čistenia zubov? Skúste ich prekabátiť podľa našich rád. Hlavne nezabúdajte na to, že čistenie zubov musí byť pravidelné a správne. Oni vám raz budú za krásne zuby vďačné.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu