Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Lahšia cesta k novým zubom

  • 11. novembra 2019

Robili vám niekedy odtlačky zubov? Kvôli strojčeku, bieleniu zubov alebo výrobe korunky? Tak tým už v niektorých ordináciách odzvonilo. Zuby totiž dneska môžu lekári naskenovať.

Zubné vyšetrenie
Zubné vyšetrenie

Ak ste niekedy museli absolvovať odtláčanie zubov, tak si to pamätáte. Obrovská odtlačková lyžica. Hmota divné chuti, ktorá na zážitku rozhodne nepridá. Okrem týchto nepríjemností sa s odtlačkami aj horšie pracuje zubným technikom. Nie sú vždy tak detailné, ako je potreba. Môže sa tak stať, že vyrobená korunka nesedí úplne dobre. Šťastie je, že aj do zubných ordinácií sa dostávajú nové technológie. Tými sú skenery.

Ako to funguje?

Podobne ako bežný kancelársky skener. Len samozrejme zmenšený tak, aby sa vošiel do úst. Väčšina zubných skenerov je podobná rukovätiam ústnych spŕch. Zubný lekár zapne skener, ktorým presnými pohybmi prechádza zuby a prakticky okamžite vidí 3D obrázok vašich zubov v počítači. Niečo sa nepodarí? Nevadí. Časť obrázku je možné zmazať a len vybranú časť znova naskenovať. Tá sa doplní presne na miesto, kam patrí.

Keď príde čas na výrobu korunky, zubný lekár zbrúsi zub, na ktorý má korunka prísť. Urobí sken chrupu a ten prakticky okamžite môže odoslať do laboratória. Technici potom v počítači namodelujú zub, tak aby sedel do vášho chrupu, a nechajú ho vyhotoviť. Vďaka presnosti obrázku chrupu sú presné aj vyrobené náhrady.

V ústrety krajším zubom

Skenovanie zubov má niekoľko výhod. Oproti odtlačkom je to určite príjemnejšie. Minimálne osobám so zvýšeným dávivým reflexom. Zároveň má zubný lekár presný pohľad na chrup okamžite. V prípade odtlačkov sa odtlačok plní sadrou a vyrába sa tak model vášho chrupu. Až potom dochádza k modelovaniu výrobe náhrady. Lenže táto modelácia je limitovaná tým, že zubný technik musí analyzovať aj spôsob, ktorým hryziete. Pri skenovaní ale zubár odošle obrázok do laboratória pokojne hneď po vašom odchode z ordinácie a technici môžu začať pracovať na spracovaniu náhrady. Zároveň počítač pomôže s rešpektovaním zhryzu a ďalších dôležitých faktorov. Vy sa tak nové korunky alebo mostíka dočkáte rýchlejšie než predtým.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu