Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať správnu medzizubnú kefku

Medzizubná kefka - zubármi a hygieničkami milovaná, ľuďmi opomínaná. Ak ste sa ale nechali presvedčiť k používaniu medzizubnej kefky, tak ste dobre urobili. My Vám pomôžeme s tým, ako správne vybrať a tiež sa vyznať vo veľkostiach rôznych značiek.

Medzizubné kefky
Medzizubné kefky

Čím začať

Pokiaľ s používaním medzizubnej kefky len začínate, tak iste viete, že existuje viac veľkostí. Preto je najprv nutné vybrať správnu veľkosť kefky.  Ideálna veľká medzizubná kefka je tá, ktorá prejde, ale samozrejme ju do medzizubného priestoru nesmiete zasúvať silou. Medzizubný priestor skrátka musí byť kefkou tesne vyplnený, aby odstránil všetky nečistoty.

Ako vybrať veľkosť?

Návšteva zubného lékara - Väčšina ľudí používa medzizubnú kefku na odporúčanie zubného lekára alebo dentálnej hygieničky. Tí Vám vždy povedia, akú veľkosť kefiek máte pre jednotlivé medzizubné priestory.

Použitie sondy - Ak sa rozhodnete pre používanie medzizubnej kefky sami od seba, môžete použiť sondu na meranie medzizubných priestorov. Takú má k dispozícii značka Curaprox. Áno, výsledkom bude veľkosť kefky Curaprox, ale ak budete chcieť používať inú značku, stačí vybrať pomocou filtra v našej kategórii Chcem inú kefku s rovnakou veľkosťou.

Balenie všetkých veľkostí - Ďalšou variantou pre výber medzizubnej kefky bez porady so zubným lekárom je zakúpiť balenie s viacerými veľkosťami. Postupne veľkosti vyskúšate a zistíte, ktoré veľkosti sedia.

 

Druhy medzizubných kefiek

S kompaktnou rukoväťou

Pre bežné medzizubné čistenie a čistenie fixných strojčekov

Najčastejšie používanými medzizubnými kefkami sú práve tie s kompaktnou rukoväťou. Toto prevedenie je bežné a tiež za najnižšiu cenu. Ľahko s nimi vyčistíte všetky medzizubné priestory. Tiež sa často odporúčajú na čistenie fixných strojčekov. V závislosti na značke potom majú ohybný krčok alebo nie. Ten uvítate v prípade čistenia zadných stoličiek.

 • Kompaktné prevedenie, ľahká manipulácia
 • Horší dosah do priestorov medzi zadnými stoličkami

S predĺženou rukoväťou

Pre bežné medzizubné čistenie

O kefkách s predĺženou rukoväťou sa málokedy vie, pretože zubári sa častejšie spoliehajú na tie s kompaktnou rukoväťou. Výhodou ale týchto kefiek je, že s nimi lepšie dosiahnete k zadným stoličkám. Lepšie sa s nimi tiež manipuluje v prípade, že medzizubné priestory čistíte z vnútornej strany od jazyka.

 • Predĺžená rukoväť s lepším dosahom medzi zadnými stoličkami
 • Neohybný krčok kefky

Výmenný kefka s rukoväťou

Pre užívateľov viacerých veľkostí medzizubných kefiek

V prípade výmennej kefky s rukoväťou potrebujete zakúpiť špeciálnu rukoväť, na ktorú už potom budete vymieňať iba hlavicu medzizubnej kefky. Toto prevedenie je ideálne pre niekoho, kto používa dve a viac veľkostí medzizubných kefiek a na jednej rukoväti iba strieda hlavice rôznych veľkostí.

 • Možno použiť s viacerými veľkosťami medzizubných kefiek
 • Vyššia obstarávacia cena rukoväte

S klasickými štetinami

Pre šetrnejšie a precíznejšie čistenie

Klasické štetiny sú na medzizubnej kefke šetrnejšie a zároveň pomáhajú odstrániť aj veľmi malé častice medzizubného povlaku. S klasickými štetinami tiež lepšie vyplníte medzizubný priestor, preto je čistenie precíznejšie.

 • Precíznejšie a šetrnejšie čistenie
 • Pomerne rýchle opotrebenie

S gumovými štetinami

Pre rýchle vyčistenie kdekoľvek

Medzizubné kefky s gumovými štetinami môžete voliť na začiatku, keď ešte neviete správne zaviesť do medzizubného priestoru klasickú kefku. Prípadne najmenšie veľkosti použiť pre veľmi malé medzizubné priestory a neskôr prejsť na klasickú medzizubnú kefku. Často sa k použitiu kefiek s gumovými vláknami ľudia uchyľujú počas dňa, kedy je ich použitie rýchlejšie.

 • Rýchle použitie kdekoľvek, veľmi malé veľkosti
 • Nie sú pri čistení tak precízne

Dôležité vlastnosti

Prevedenie kefky

 • Plastom izolované drôtiky - vhodné predovšetkým pre citlivé zuby (GUM, TePe)
 • Kónický tvar - uľahčuje zavádzanie kefky do medzizubného priestoru (Curaprox Regular)
 • Trojúholníkový prierez - napomáha efektívnemu čisteniu ťažko dostupných miest (Elmex)
 • Vlákna impregnované chlórhexidínom 0,3% - poskytuje antibakteriálnu ochranu (GUM Trav-Ler)

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu