Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vyberať ústnu vodu?

Väčšina z nás si pre svieži dych vždy po čistení zubov dopraje výplach úst ústnou vodou. To síce nenahradí plnohodnotné čistenie zubnou alebo medzizubnou kefkou, ale na udržanie sviežeho dychu dlhšie, alebo na podporu liečby zápalu ďasien, sú ústne vody vhodné. Ako si však správne vybrať?

Ako vyberať ústnu vodu?
Ako vyberať ústnu vodu?

Čím začať

Aj keď sa môže zdať, že výberu ústnej vody nie je potrebné venovať nejakú extra veľkú pozornosť, tak je dobré vedieť, že ak si správne vyberiete, tak si môžete pomôcť s riešením problémov so suchosťou úst alebo krvácaním ďasien. Ústna voda síce Vaše problémy so zubami nevyrieši, ale spolu so správnym čistením zubov môže prispieť k ich prevencii.

Máte problémy?

Zápach z úst - Ten je najčastejším problémom ľudí, ktorí používajú ústnu vodu. Na udržanie sviežeho dychu na dlhšie je ústna voda skvelým riešením, len je potrebné myslieť aj na to, že použitiu ústnej vody musí predchádzať kompletná kvalitná ústna hygiena zubnou a medzizubnou kefkou. Zápach z úst je často spôsobený tiež suchosťou úst. Ak je to aj váš prípad, určite sa vyvarujte ústnym vodám s alkoholom, ktoré ústa ešte viac vysušia.

Zápal alebo krvácanie ďasien - S týmto problémom sa stretáva veľká časť populácie. Jeho základným riešením je samozrejme pravidelná a správna ústna hygiena. Ústna voda je v tomto prípade len doplnkom, ale pravda je taká, že Vám môže pomôcť so stiahnutím ďasien a zmiernením krvácania. Najčastejšie sa v tomto prípade vyberajú ústne vody s chlórhexidínom, ktorý je dezinfekčnou zložkou.

Zle vyčistené zuby - Áno, správne vyčistené zuby sú základom pre celkové zdravie ústnej dutiny. Niekedy je ale ťažko spoznať, či ste odstránili všetok zubný povlak aj z ťažko dostupných miest. Preto existujú ústne vody s indikáciou zubného povlaku, ktoré zafarbia neodstránený zubný povlak, a Vy ho potom môžete lepšie odstrániť.

Druhy ústnych vod

Bežné ústne vody

Na každodenné použitie

Ak hľadáte ústnu vodu, ktorú budete môcť používať každý deň a skrátka potrebujete len niečo, čo Vám osvieži dych, potom vyberajte medzi bežnými ústnymi vodami. Nájdete tam všetky druhy, ktoré sú vhodné na dlhodobé používanie a pre zuby a ďasná bez ťažkostí.

Bežné ústne vody

Ústne vody bez alkoholu

Na každodenné použitie

Ústne vody bez alkoholu sú ideálne na dlhodobejšie osvieženie dychu. Je tomu tak najmä z toho dôvodu, že alkohol obsiahnutý v ústnych vodách vysušuje ústa. Ak ústna voda alkohol neobsahuje, nemôže ústa vysušovať a udrží ich tak aj dlhšie svieže.

Ústne vody bez alkoholu

Ústne vody s chlórhexidínom

Na podporu liečby zápalu ďasien, aftov

Chlórhexidín je najpoužívanejšou antibakteriálnou látkou v oblasti starostlivosti o ústa. Vysoké antibakteriálne účinky chlórhexidínu pomáhajú udržať čisté ústa, prispievajú k sťahovaniu ďasien a tým aj k zníženiu krvácavosti.

Ústne vody s chlórhexidínom

Bylinné ústne vody

Na každodenné používanie

Prírodná starostlivosť o zuby a ďasná je čím ďalej populárnejšia. Bylinné ústne vody pomáhajú najmä v starostlivosti o ďasná, prispievajú k ich spevneniu a zmierneniu problémov s krvácaním ďasien. Možnosť dlhodobého a opakovaného použitia je asi ich najväčšou výhodou.

Bylinné ústne vody

Dôležité vlastnosti

Obsah fluoridov

Väčšina ústnych vôd obsahuje fluoridy, ktoré by mali prispieť k posilneniu zubnej skloviny. Štandardné množstvo v ústnych vodách je do 300 ppm. Niektoré ústne vody obsahujú vyššie množstvo, tie sú potom určené až pre osoby od 12 rokov a len na občasné používanie.

Ďalšie zloženie

Zložky, ktoré by ste mali vyhľadávať, ak chcete riešiť nejaký problém so zubami, úzko súvisí s kategóriami ústnych vôd.  Obsah alkoholu je jedným zo základných kritérií. Potom záleží tiež na obsahu fluoridov alebo chlórhexidínu

  • S alkoholom - na okamžité osvieženie
  • Bez alkoholu - pre osoby s citlivejšou ústnou dutinou
  • S fluoridy - na posilnenie zubnej skloviny
  • Bez fluoridov - pre osoby s alergiou na fluór
  • S chlórhexidínom - pre osoby s problémami s ďasnami alebo aftami

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu