Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vyberať cumlík? + VIDEO

Neviete si rady, aký cumlík pre Vaše bábätko vybrať? Snáď každá mamička sa pýta, či vybrať ortodontický alebo klasický a z akého materiálu - latex alebo silikón? Pár tipov a rád pre výber cumlíka nájdete v našom článku.

Ako vyberať cumlík

Ako vyberať cumlík

Ortodontický alebo klasický

Každému bábätku samozrejme vyhovuje iný tvar cumlíka. Niektoré deti chcú radšej cumlíky klasické guľaté (vlevo), iným deťom vyhovujú cumlíky ortodontické (vpravo). Tie majú špeciálne vytvarovaný cumlík, ktorý má viac plochý tvar a je teda tenší ako u klasických guľatých cumlíkov. Zubní lekári skôr odporúčajú používanie ortodontických cumlíkov, ktoré sú vyvinuté tak, aby znížili riziko krivého rastu zúbkov a nijako nepoškodzovali vývoj ústnej dutiny.

Silikónový alebo latexový

Či už sa rozhodnete pre používanie ortodontického alebo klasického cumlíka, budete stáť pred ďalším rozhodnutím - či vybrať latexový (vlevo) alebo silikónový (vpravo). Aký materiál scumlíka uprednostníte, záleží skôr na výbere Vášho bábätka. Zrejme poznáte priehľadné cumlíky. V takom prípade sa jedná o silikón. Naopak pre latexový cumlík je typické žltohnedé zafarbenie cumlíka. Výhody silikónu sú v tom, že lepšie drží tvar, latex je pre zmenu odolnejší a pružnejší. Niektoré bábätká môžu silikónový cumlík odmietať, a preto, aj keď by ste ako mamička radšej vybrala silikón, rešpektujte ich voľbu a s pokojným svedomím im ponúknite latexový cumlík. Ak má však Vaše bábätko sklon k alergiám, odporúča sa skôr používať cumlíky silikónové. K dostaniu sú dnes ortodontické aj klasické cumlíky z oboch materiálov. Výber je teda naozaj široký.

Najdôležitejším aspektom pre pohodlie bábätka pri cumľaní je správna veľkosť cumlíka. Tá je vždy uvedená v mesiacoch na obale cumlíka. Zúfať nemusíte, ani ak máte predčasne narodené bábätko, pretože sú dnes už v ponuke aj špeciálne cumlíky pre deti predčasne narodené alebo s nízkou pôrodnou váhou.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu