KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Pomôcky na čistenie medzizubných priestorov + VIDEO

Ak sa chcete vyvarovať vŕtaniu zubov u zubára, odstraňujte pravidelne zubný povlak aj z ťažko dostupných miest. Medzi tie patria medzizubné priestory, kam sa kefkou pri bežnom čistení nedostanete. Čím môžete medzizubné priestory čistiť?

Pomôcky na čistenie medzizubných priestorov

Pomôcky na čistenie medzizubných priestorov

Čím začať

Aj keď by malo byť automatické čistiť si medzizubné priestory, nie vždy to tak je. Dnes je ale mnoho možností, ako zubný povlak z medzizubného priestroru odstrániť a ľahko sa tak dá nájsť riešenie pre krivé zuby, malé medzery medzi zubami, ale aj mostíky alebo korunky.

Aké veľké máte medzizubné priestory?

Veľmi úzke - Aj keď sa môže zdať, že pri rovných zuboch alebo naopak krivých, kde sú veľmi úzke medzizubné priestory, nemožno medzizubný priestor čistiť, tak opak je pravdou. Vyčistiť možno všetky medzizubné priestory. Pri veľmi úzkych je dobré používať zubnú niť, spočiatku voskovanú, aby ste sa ju naučili používať, potom možno prejsť na účinnejšie nevoskované zubné nite. Riešením sú tiež flosspicky, čo sú špáradlá so zubnou niťou a používajú sa jednorazovo.

Bežné - Pokiaľ máte bežné medzizubné priestory a nevyskytujú sa vo Vašom chrupe prekrížené zuby, potom by ste mali byť schopní čistiť medzizubný priestor pomocou medzizubných kefiek. Stačí si len vybrať vhodnú veľkosť.

Veľké, medzikorunkové - Pri veľkých medzerách medzi zubami sa môže zdať, že nie je potrebné čistiť medzizubné priestory. Kvôli ďasnám je ale dobre čistiť aj väčšie medzizubné priestory. Pre tých existujú medzizubné kefky s väčším priemerom drôtika aj štetín. Špecifické sú tiež medzery medzi zubami s korunkami. Tam sa najčastejšie používajú špeciálne silnejšie zubné nite superfloss.

Z čoho môžem vyberať

Zubná niť

Pre veľmi úzke medzizubné priestory a prekrížené zuby

Zubné nite sú jedným z najrozšírenejších typov pomôcok na čistenie medzizubných priestorov. Existuje niekoľko druhov, ale základné rozlíšenie je na voskované a nevoskované. Voskované nite sú ideálne pre začiatočníkov, pretože sa lepšie zavádzajú do medzizubného priestoru. Na používanie nevoskovaných nití už je potrebná určitá zručnosť.

  • Nízka cena, pre veľmi úzke medzizubné priestory, jednoduché použitie
  • Nevyčistí tak precízne ako medzizubná kefka
Zubné nite

Medzizubná kefka

Pre bežné medzizubné priestory

Medzizubná kefka je najúčinnejšou pomôckou pri mechanickom odstránení povlaku z medzizubného priestoru. Väčšina medzizubných kefiek má drôtik potiahnutý plastom, aby nedochádzalo k podráždeniu ďasna v medzizubnom priestore. K dispozícii sú dva druhy kefiek, s klasickými malými rukoväťami a kefky, ktoré majú rukoväť predĺženú pre lepšie čistenie zadných zubov.

  • Veľký výber veľkostí, rôzne tvary rukovätí, precízne čistenie medzizubného priestoru
  • Výmena kefky každý týždeň
Medzizubné kefky

Flosspick

Na okamžité odstránenie zubného povlaku kdekoľvek

Zvyšky jedla počas dňa možno odstraňovať klasickými špáradlami. Tie ale nie sú úplne dobrým riešením. Flosspick je špeciálne špáradlo, ktoré je vybavené natiahnutou zubnou niťou, s ktorou sa spoľahlivo dostanete do medzizubného priestoru. Dentálnymi hygieničkami môže byť tiež odporúčaný na čistenie veľmi úzkych medzizubných priestorov.

  • Pre okamžité odstránenie zubného povlaku, aj pre veľmi úzke priestory
  • Menej precízne výsledky ako s medzizubnou kefkou
Flosspick

Superfloss

Na čistenie mostíkov a koruniek

Čistenie zubných mostíkov alebo koruniek môže byť náročné. Špeciálna zubná niť superfloss má silnejšie flaušové vlákno a na oboch koncoch je spevnená, aby sa lepšie zavádzala do medzizubného priestoru. Používa sa pohodlne aj v okolí zubných implantátov.

  • Šetrná k ďasnám, ľahké použitie
  • Vhodné len na špecifický problém
Superfloss

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu