Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zápach z úst alebo tiež halitóza

Zápach z úst je nepríjemný problém, ale jeho príčinu môžete v 90% prípadov hľadať v ústnej dutine. Čo konkrétne tou príčinou je a ako môžete tento problém riešiť, tak to sa dočítate v našom článku.

Zápach z úst
Zápach z úst

Odborne sa zápachu z úst hovorí halitóza a delí sa do troch skupín: pravá halitóza, pseudohalitóza a halitofóbia. Pravá halitóza je skutočné ochorenie, ktoré by ste mali riešiť s lekárom. Ako pseudohalitóza sa označuje zápach z úst, ktorý vzniká po konzumácii zapáchajúcich potravín alebo fajčenia. Trpieť ešte môžete halitofóbiou - to je však psychický problém, kedy si myslíte, že Vám zapácha z úst, ale v skutočnosti to tak nie je.

 Čo je príčina pravej halitózy?

Aj keď príčinou pravej halitózy môže byť aj ochorenie vnútorných orgánov, ale v 90% hľadajte príčinu v ústnej dutine. Najčastejšie zápach z úst spôsobuje usadený zubný povlak. Ten vzniká v ústach kvôli nedostatočnej ústnej hygiene. Príčinou halitózy ale môže byť tiež ochorenie ďasien, zubný kaz alebo suchosť v ústach (xerostómia). Zápach z úst môžu spôsobovať aj baktérie, ktoré sa usadzujú na jazyku.

Ako zápach z úst zmierniť?

Prvým a najdôležitejším krokom je zlepšenie ústnej hygieny. Je potrebné precíznejšie odstraňovať zubný povlak za pomoci medzizubnýchjednozväzkových kefiek. Odporúčame tiež navštíviť zubného lekára, ktorý prípadne odstráni zubné kazy. Zubný lekár tiež skontroluje, či netrpíte zápalom ďasien a prípadne zaháji liečbu tohto ochorenia. Baktérie z jazyka môžete odstraňovať pohodlne doma pomocou škrabky na jazyk, ktorú zoženiete v každej lekárni či drogérii. Pre znateľné výsledky je potrebné používať škrabku na jazyk pravidelne aspoň raz denne - večer. Liečbu zápalu ďasien môžete podporiť tiež používaním špeciálnym prostriedkov, ako sú gély na jazyk, ústne vody, ktoré ničia baktérie spôsobujúce zápach a pre okamžitú úľavu kdekoľvek používajte ústny sprej.

Môže byť príčina aj inde?

Nemožno stopercentne povedať, že príčina zápachu z úst musí nutne byť vo Vašich ústach. Halitóza totiž môže súvisieť aj ďalšími chorobami. Napríklad zápach po acetóne býva charakteristický pre diabetes, zápach po čpavku je typický u obličkového zlyhania, hnilobný zápach z úst môže súvisieť ochorením pľúc, a charakteristický zápach produkuje aj ochorenie pečene. Ak teda príčinu neodhalí Váš zubný lekár, pravdepodobne bude príčina inde ako v ústach a v tom prípade odporúčame navštíviť Vášho lekára.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu