KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Strojčeky I. - Fixné a snímateľné aparáty

Strojčeky sú každodennou súčasťou života mnohých z nás. Nosíme ich väčšinou zo zdravotných dôvodov, ale svoj význam majú aj z estetického hľadiska. Strojčekom a ich použitím sa zaoberá lekárska veda s názvom ortodoncia.

Strojčeky na zuby
Strojčeky na zuby

Strojčeky delíme na fixné (kovové, popr. keramické či plastové zámočky pripevnené na zuby) a snímateľné. Snímateľné (vyberacie) strojčeky sa dnes používajú menej ako fixné.

Snímateľné strojčeky

Tlačí na chrup len mierne a núti ho zaujať predpokladané a chcené miesto. Ich tlak je ovládaný pierkom alebo otáčaním skrutky v strojčeku. Výhodami týchto strojčekov sú napr. jednoduchšia hygiena, lepšia finančná dostupnosť. Naopak nevýhodou je spravidla dlhšia doba liečby alebo možnosť využitia iba u menších chýb.

Príklady použitia snímateľných strojčekov:

  • menšie chyby v postavení chrupu (vyskytuje sa často u detí),
  • úpravy chrupu detí (napr. horšie prerezané) a ľudí, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu nosiť fixné strojčeky,
  • "predliečenie" (pred nasadením fixných strojčekov),
  • na dosiahnutie stability úpravy chrupu po vybratí fixných strojčekov (tzv. retencia).

Fixné strojčeky

Používajú sa častejšie, sú účinnejšie a väčšinou liečba trvá kratší čas. Vyvíjajú na chrup stály tlak a majú pozitívny vplyv na stav čeľustnej kosti. Môžu byť umiestnené aj z vnútornej strany zuba (tzv. "neviditeľné strojčeky"). Ich výhodou je kratšia doba liečby, spravidla výrazne lepší výsledok liečby alebo možnosť zvoliť si vzhľad strojčekov. Medzi nevýhody potom možno zaradiť napríklad nemožnosť ich vybrať z úst, vyššie nároky na financie aj zubnú hygienu alebo problémy s bolestivosťou po počiatočnej aplikácii či artikuláciou reči (najmä u detí). Po ukončení obdobia aktívnej liečby (doba, po ktorú sú nosené strojčeky) nasleduje obdobie retenčné / stabilizačné (v tomto období klient užíva snímateľný aparát alebo je mu aplikovaný drôtik natiahnutý na vnútornej časti zubov).

Príklady pri použití fixných strojčekov:

  • liečba menších i väčších chýb v postavení chrupu,
  • úprava chrupu u detí, ktorým sa už prerezali všetky zuby,
  • vyrovnanie zubov a príprava na nasadenie koruniek či mostíkov ai.

Zubom so strojčekom je potrebné venovať dostatočnú starostlivosť a používať výrobky určené priamo pre strojčeky.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu