Pre efektívne čistenie zubov je nutné vybrať správnu zubnú kefku. Okrem klasických zubných kefiek, môžete vybrať aj kefky, ktoré riešia špecifické problémy. Pre efektívne čistenie strojčeka môžete vybrať kefku so zodpovedajúcim zastrihnutím vlákien. K dostaniu sú tiež kompaktné kefky na cestovanie, a tiež pevné a tvrdé kefky pre čistenie umelého chrupu.
Druhy zubných kefiek
Klasické zubné kefky
Na každodenné čistenie
Existuje niekoľko druhov a značiek klasických zubných kefiek. Najdôležitejším parametrom je v tom prípade tvrdosť vlákien. Vlákna kefky by mali byť stredne mäkké až veľmi mäkké. Vždy záleží na preferenciách jednotlivého používateľa. Nikdy by ste nemali voliť tvrdú kefku, pretože s ňou hrozí poškodenie zubnej skloviny alebo ďasien.
Jednozväzkové kefky majú jeden drobný zväzok vlákien, ktoré sú husto usporiadané na malej hlavičke kefky. Sú určené na dočisťovanie zle dostupných miest, ako sú zadné stoličky, alebo zadná strana dolných zubov.
Pre deti vždy vyberajte zubné kefky s menšími hlavičkami a jemnejšími štetinami. Zubné kefky pre najmenších majú veľmi drobné hlavičky, aby ste s nimi mohli čistiť už prvé zúbky. V štyroch rokoch môžete prejsť na o niečo väčší hlavičku. Všetky detské kefky majú svoje vekove určenie podľa toho, pre aký vek sú vhodné.
Kefky na fixné strojčeky vyzerajú všetky veľmi podobne. Najčastejšie majú stredný rad vlákien kratší ako ostatné rady. Stredný skrátený rad potom čistí zámočky strojčekov a okolité štetiny čistenia zubov.
Na cestovanie nie je vždy vhodné brať so sebou klasickú zubnú kefku. Ak máte naozaj málo miesta v batožine, tak siahnite po cestovnej zubnej kefke. Tie su vždy určitým spôsobom skladacie a vďaka tomu sa zmestia aj do vrecka.
Aj umelý chrup je potrebné čistiť, či už od zvyškov jedla alebo fixačného krému. Kefky na umelý chrup majú veľmi tvrdá vlákna, sú preto vhodné len na čistenie zubných náhrad. Na čistenie ďasien od zvyškov fixačného krému použite bežnú jemnú kefku.
Zubní lekári odporúčajú, aby ste volili kefky s rovným zastrihnutím vlákien. Vďaka tomu budete čistiť zuby rovnomerne. V ponuke sú tiež kefky s tzv. kónickým čiže prehnutým zastrihnutím, tie sa snažia obklopiť celý zub. Niektoré kefky majú vlákna o dvoch dĺžkach, zvyčajne preto poskytujú šetrnejšie čistenie, a poslednou kategóriou sú kefky s tvarovanými vláknami.
Tvrdosť vlákien
Na výber máte z niekoľkých tvrdostí. Od stredne tvrdých, cez mäkké až po veľmi mäkké kefky. Tvrdosť vyberajte vždy podľa svojho uváženia a toho, ktorá Vám vyhovuje. Všeobecne platí, že čím jemnejšie štetiny kefka má, tým väčší je ich počet na hlavičke kefky. Kefky s jemnejšími štetinami sú vhodné pre osoby s citlivými zubami alebo ďasnami, osoby so zdravými zubami môžu siahnuť aj po vyššej tvrdosti. Nikdy by ste však nemali používať tvrdé kefky.