Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Čo spôsobuje afty a ako sa ich zbavíte?

Asi každého z nás aspoň raz za život potrápili nejaké tie afty. Nemôžete sa poriadne najesť alebo napiť, pretože afty pália a bolia. Pokiaľ Vás afty trápia opakovane a nepoznáte príčinu, tak my Vám poradíme. A máme pre Vás aj pár tipov, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.

Čo spôsobuje afty a ako sa ich zbavíte?
Čo spôsobuje afty a ako sa ich zbavíte?

Ak budete mať pocit, že máte v ústach afty, tak ich ľahko odhalíte len pohľadom. Afty sú totiž biele alebo žltkasté pľuzgieriky, ktoré môžu byť veľké niekoľko milimetrov až jeden centimeter. Najčastejšie sa Vám afta urobí na vnútornej strane pier alebo tváre, ale nájsť ich môžete aj vzadu v ústach na mäkkom podnebí, pod jazykom alebo na jeho hranách. Radovať sa môžete vo chvíli, keď sa Vám vytvorí iba jedna, ale afty sa bohužiaľ môžu vytvárať aj v zhlukoch. Kde na afty určite nikdy nenarazíte, tak to sú pery, predná tvrdá časť horného poschodia a medzizubné priestory.

Prečo sa afty robia?

Vysvetlenie nie je v tomto prípade až také jednoduché. Ako hlavná príčina sa dnes často uvádza stres. Ak patríte k tým, ktorí sú na afty náchylnejší, potom stačí malý stres a už ich máte. Je to najmä preto, že ak sme v strese, naše telo reaguje prehnanou autoimunitnou reakciou na baktérie, ktoré sa bežne v ústach vyskytujú. Afty ale môžu byť tiež príznakom toho, že máte oslabenú imunitu a v tejto chvíli je potrebné sa mať na pozore a navštíviť lekára. 

Či si radi pochutnávate na pálivých jedlách, tak sa Vám tiež môže stať, že sa Vám častejšie budú robiť afty. Podobne môže Vaša ústna dutina reagovať aj na častú a početnú konzumáciu citrusových plodov. Rovnakou príčinou spôsobenou vonkajším pôsobením môžu byť penidlá SLS, ktoré obsahuje väčšina zubných pást. Osoby, ktoré často trpia na afty, mávajú citlivejšiu ústnu dutinu, ktorú práve tieto chemické penidlá dráždia a môžu tak vznikať v ústach nepríjemné boľačky.

S aftou môžete počítať aj v prípade, že si počas čistenia zubov omylom šťuchnete do oblasti ďasna alebo tváre. Miesto Vám pravdepodobne do druhého dňa začervená a vytvorí sa na ňom afta. Práve preto trpia na afty osoby s fixným strojčekom alebo tí so zlozvykom hryzenia pier.

Doplňte vitamíny

Či už zájdete do lekárne alebo k doktorovi, tak sa zvyčajne dočkáte rady, že máte doplniť vitamíny. Najčastejšie je potrebné pravidelne brať vitamín B a ničomu neuškodíte, keď budete dopĺňať aj vitamín C, ktorý pomáha posilňovať imunitu. Buď si ich môžete kúpiť ako doplnky stravy alebo zmeniť stravovacie návyky a konzumovať viac rýb, ovocia a zeleniny.

Potierajte, potierajte a potierajte

Každý, kto mal niekedy afty, tak sa ich chcel hlavne rýchlo zbaviť. Ak sa nebojíte používať "chémiu", tak radíme výplachy dezinfekčnou ústnou vodou. Tú spoznáte podľa toho, že obsahuje chlórhexidín. Ak máte afty na mieste, na ktoré ľahko dosiahnete vatovým tampónom, potom je dobré ich lokálne potierať. Gély na afty majú zvyčajne analgetické účinky, takže afta prestane aspoň na chvíľu bolieť, a samozrejme prispievajú k jej rýchlejšiemu hojeniu. Jedným zo zástupcov, ktorý je určený priamo na liečbu áft je GUM Aftaclear lebo gél Mundisal, ktorý zakúpite v lekárni.

Ak radšej idete pri liečbe prírodnou cestou, tak sa spoľahnite na výplachy šalviou, echinaceou, sladkým drievkom, harmančekom alebo nechtíkom. A potierať môžete cesnakom alebo cibuľou. Nie je to síce úplne voňavá metóda, ale podľa babských rád účinná.

Keď nič nepomáha

Keď sa budete snažiť a afty liečiť, tak by Vám mali zmiznúť v priebehu niekoľkých dní, maximálne za týždeň až dva. Nemali by ste pociťovať takú bolesť, ktorá by bránila v jedení, pití alebo rozprávaní. Na väčší problém poukazuje aj zvýšená teplota a viac ako štyri afty v ústach. V takýchto prípadoch je už potrebné navštíviť lekára. My Vám prajeme čo najmenej dní znepríjemnených aftami a ak máte vy nejaký tip na to, ako sa ich čo najskôr zbaviť, tak sa s nami podeľte.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu