Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Prečo a ako vybrať ústnu vodu s chlórhexidínom?

Možno ste sa s názvom chlórhexidín ešte nestretli, zato ste sa ale stretli s aftami, krvácaním alebo zdurením ďasien. A na to všetko sa Vám chlórhexidín bude hodiť, pretože je antibakteriálnou jednotkou, ktorá sa v starostlivosti o ústnu dutinu používa.

Ústna voda s chlorhexidínom
Ústna voda s chlorhexidínom

Čím začať?

Pri výbere ústnej vody s chlórhexidínom myslite najmä na to, že tieto produkty sú určené len na krátkodobé používanie a pomáhajú teda riešiť akútne ťažkosti. Ak chcete používať ústnu vodu denne a dlhodobo, vždy ústnu vodu s chlórhexidínom striedajte s bežnou ústnou vodou.

Ktorý problém Vás trápi?

Afty - Sú osoby, ktoré afty nemali nikdy, iných ale trápia opakovane. Tieto malé biele alebo žltkasté pľuzgieriky môžu byť veľké až niekoľko milimetrov a podľa miesta výskytu tiež pomerne bolestivé. Výplachy dezinfekčnou ústnou vodou s chlórhexidínom prispievajú k rýchlejšiemu zahojeniu aftov a obnoveniu zdravej sliznice. Ústnu vodu s chlórhexidínom zároveň možno použiť aj lokálne na potieranie aftov.

Krvácanie a zápal ďasien - Krvácanie a zápal ďasien sú hlavným dôsledkom zle odstráneného zubného povlaku a celkovej nedostatočnej ústnej hygieny. V prvom rade teda musíte prejsť k správnemu čisteniu zubov a medzizubných priestorov. Pre zmiernenie zápalu a krvácania potom vždy po čistení vyplachujte ústnou vodou s chlórhexidínom. Pretože takú ústnu vodu možno používať iba krátkodobo, striedajte ju buď s bylinnou ústnou vodou alebo bežnou ústnou vodou. V prípade častejšieho využívania ústnych vôd s chlórhexidínom sa môže prejaviť mierne zafarbenie zubnej skloviny.

Pooperačný stav ústnej dutiny - Ak podstúpite nejaký operačný zákrok v ústnej dutine, vždy postupujte podľa pokynov lekára. Vo chvíli, keď lekár dovolí výplachy ústnou vodou, môžete vybrať ústnu vodu s vyšším obsahom chlórhexidínu a vyplachovať ústa týmto antibakteriálnym roztokom a predísť tak pooperačným komplikáciám.

Nosíte fixné strojčeky - V prípade, že nosíte fixné strojčeky, je potrebné dbať na zvýšenú ústnu hygienu. Pretože sa fixné strojčeky čistia zle, je dobre sa „poistiť“výplachom ústnou vodou s chlórhexidínom. Pre túto prevenciu postačí ústna voda s nižšou koncentráciou chlórhexidínu.

Z čoho môžem vyberať?

K dispozícii sú tieto ústne vody od mnohých výrobcov a tiež s rôznou koncentráciou chlórhexidínu. Ako už bolo spomenuté, ústne vody s obsahom vyššieho množstva chlórhexidínu je možné používať iba krátkodobo. Pokiaľ je v ústnej vode obsah chlórhexidínu do 0,06 %, môžete tieto ústne vody používať i dlhodobejšie, ale pripravte sa na to, že chlórhexidín môže mať nepriaznivý vplyv na zafarbenie zubnej skloviny.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu