Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Menu

Bylinná, penivá, homeo - ako spoznám tieto zubné pasty?

Vsádzate pri výbere pasty na overenú klasiku alebo by ste radi vyskúšali niečo nové, ale vlastne neviete čo? My sme sa zamerali na vysvetlenie hlavných vlastností bylinných, šumivých, mentolových a taktiež homeo zubných pást. Nielen to, v čom sa líšia, sa dozviete v našom článku.

Ako spoznám tieto zubné pasty?

Niektorí z nás si kedysi vybrali jednu značku pasty a tej sú verní dodnes. Pokiaľ ale máte problémy so zubami, aftami, popraskanými kútikmi úst alebo ďasnami, možno by ste mali uvažovať o zmene. Zloženie potravín dnes študujeme úplne bežne, ale u kozmetických produktov to napadne málokoho.

Ktoré zložky hľadať medzi ingredienciami zubnej pasty, aby ste odstránili maximum zubného povlaku alebo aby ste mali v ruke naozaj bylinnú zubnú pastu, vie málokto. Preto sme dali dokopy základnú charakteristiku bylinných, penivých, mentolových, homeo zubných pást a tiež pást s fluoridmi, aby ste vedeli, po ktorej pri ďalšom nákupe siahnuť.

Ako spoznám naozaj bylinnú zubnú pastu?

Ak hľadáte bylinnú zubnú pastu, pozorne si prečítajte zloženie. Správna bylinná pasta by mala obsahovať bylinné extrakty, ktoré sa označujú ext., extract a herbalextract. V prípade, že v zložení pasty toto nebude a bude tam Oil, potom sa jedná iba o silice, čo sú extrahované olejové látky, ktoré sa často nazývajú esencie. Tieto esencie sa ale do zubných pást pridávajú v minimálnom množstve, preto nemôžu byť dostatočne účinné. Naopak extrakty sa pripravujú väčšinou takzvanou maceráciou (vylúhovaním). Tento proces udrží v každej z bylín jej priaznivé účinky, ktoré majú na zdravie a kondíciu zapálených alebo krvácajúcich ďasien.

Čo penivé zubné pasty?

Veľmi penivé pasty síce veľmi rýchlo osviežia dych, na druhej strane sú penidlá v pastách najčastejšie chemické. V zložení pasty ich nájdete ako Sodium Lauryl Sulphate (SLS) alebo Sodium Coco Sulphate (SCS). Jedná sa o lacné a veľmi účinné penidlá, ktoré však u osôb s citlivou ústnou dutinou trpiacich na afty, výskyt áft zvyšuje. Bez penidiel sú napríklad všetky zubné pasty Elmex. Zubná pasta síce menej pení, ale nedráždi ústnu sliznicu. Ak by ste hľadali zubnú pastu s prírodnými penidlami, tak musí byť v zložení napr. sodiumsweetalmondamphoacetate. To je penidlo na báze mandlí a obsahujú ho napríklad zubné pasty značky HERBADENT. Je preto vhodná aj pre najmenšie deti alebo pre pacientov po onkologickej liečbe.

Hlavná požiadavka na odstránenie zubného povlaku

Zubné pasty obsahujú zložky, ktoré pri správnej technike čistenia zubov napomáhajú odstrániť bakteriálny film na zubnej sklovine, ktorý sa počas dňa na zuboch utvára. Aby ste si nepoškodili sklovinu ani v prípade, že úplne neovládate správnu techniku čistenia, hľadajte zubné pasty s hydrátovanými silikami. To sú veľmi jemné abrazíva (brúsne látky), ktoré aj napriek svojej jemnosti odstraňujú zubný povlak z povrchu zuba účinne

Klasika - zubné pasty s fluórom

Väčšina zubných pást dnes obsahuje zlúčeniny fluóru, tzv. fluoridy. Tie sú v zubných pastách obľúbené najmä preto, že napomáhajú zaceliť drobné defekty zubnej skloviny. V zložení zubných pást ich nájdete pod označeniami fluorid sodný alebo aminfluorid. Nemožno si myslieť, že fluoridy majú iba pozitívne účinky - pre niekoho môžu byť dráždivé a príliš časté používanie fluoridov môže tiež spôsobiť vznik bielych škvŕn na zuboch (fluoróza). Dnes ale nie je problém zohnať zubné pasty bez fluóru, ktoré sú vhodné pri kožných problémoch alebo onkologickej liečbe.

Prečo je tak obľúbená mentolová príchuť?

Mentol v zubnej paste vyhľadávajú osoby, ktoré od zubnej pasty očakávajú výrazné osvieženie dychu. Mentol sa získava zo silíc mäty piepornej, a preto, ak používate pasty, ktoré chutia a voňajú mentolovo, môžete sa tešiť zo sviežeho dychu po každom vyčistení. Nielen osvieženie dychu je ale hlavným benefitom mentolu. Ten totiž často pôsobí aj antibakteriálne. Používanie zubných pást s mentolom je obmedzené iba v prípade, že užívate homeopatiká. Silne aromatické látky totiž môžu účinky lieku znižovať. Ak vás mentolová príchuť zubných pást už omrzela, tak môžete vyskúšať napríklad tie so ženšenom alebo feniklom.

A čo napríklad HOMEO zubnú pastu?

Homeo zubné pasty zatiaľ nie sú veľmi známe a pritom sú ideálnou pastou pre tehotné alebo dojčiace ženy, pacientov s kožnými problémami alebo pre osoby podrobujúce sa onkologickej liečbe. Ak ste sa rozhodli vyskúšať homeo zubnú pastu, tak hľadajte u značky Herbadent, ktorá navyše obsahuje ženšen a prírodné penidlo z mandlí. Použiť ju môžete aj pri liečbe homeopatikami, pre malé deti alebo pri alergii na fluór či mentol.

Rozhodnutie je na Vás

Akú pastu budete používať, je čisto na Vás. Pokiaľ ale dostanete nejaké odporúčania od zubného lekára alebo dentálnej hygieničky, je dobré sa týmito odporúčaniami riadiť. A nezabúdajte vyberať aj s ohľadom na alergie a prípadnú citlivosť ústnej dutiny.


autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu