KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať správnu zubnú niť?

Zubná niť je jednou z možností, ako sa starať o čistenie medzizubných priestorov. Je vhodná na obzvlášť úzke medzizubné priestory, prekrížené zuby, ale špeciálne druhy sú ideálne na čistenie koruniek a mostíkov. Ako si vybrať niť priamo pre Vás?

Ako vybrať správnu zubnú niť?
Ako vybrať správnu zubnú niť?

Čím začať

Všeobecne platí, že najlepším pomocníkom na čistenie medzizubných priestorov je medzizubná kefka. Ak však máte veľmi úzke medzizubné priestory, potom nemáte veľmi na výber a musíte staviť na zubnú niť, ktorá je veľmi tenká. Špeciálne typy zubných nití sú ale výborným riešením napríklad na mostíky alebo korunky.

Aké problémy so zubami máte?

Prekrížené zuby - S týmto problémom sa stretáva pomerne veľa osôb. Niekto môže aj v prípade cez seba rastúcich zubov používať medzizubnú kefku. Pokiaľ Vám to ale zuby neumožňujú, používajte zubnú niť. Buď môžete siahnuť po klasickej, alebo v prípade veľmi úzkych medzizubných priestorov, môžete vybrať tzv. zubnú pásku.

Mostíky a korunky - Na čistenie mostíkov alebo koruniek možno použiť ústnu sprchu alebo precíznejšiu špeciálnu zubnú niť, ktorej sa hovorí superfloss. Tá má silnejšie flaušové vlákno, ktoré pretiahnete cez medzizubný priestor a pomocou neho odstránite zubný povlak.

Druhy zubných nití

Bežné

Na veľmi úzke medzizubné priestory

Bežné zubné nite pozná asi každý. Tenké vlákno, ktoré sa zavádza do medzizubného priestoru, aby ste pomocou neho odstránili zubný povlak. Bežné zubné nite sú k dispozícii buď voskované alebo nevoskované. Jediný rozdiel je v tom, že voskovaná zubná niť sa ľahšie zavádza do medzizubného priestoru, je preto vhodná pre začiatočníkov. Po získaní zručnosti ale môžete prejsť na niť nevoskovanú, ktorá je precíznejšia v odstraňovaní zubného povlaku.

  • Nízka cena, pre veľmi úzke medzizubné priestory
  • Potrebná určitá zručnosť pri používaní
Bežné zubné nite

S držiakom - flosspick

Na čistenie medzizubných priestorov kdekoľvek

Flosspick je prakticky klasická zubná niť natiahnutá v držiaku. Je ideálna pre osoby, ktoré nevedia celkom dobre používať zubnú niť alebo pre niekoho, kto chce mať zubnú niť vždy po ruke. Toto špeciálne špáradlo ľahko schováte do kabelky alebo do vrecka a diskrétne použijete, kdekoľvek budete potrebovať. 

  • Aj pre menej zručné osoby, možnosť diskrétneho použitia kdekoľvek
  • Rýchlejšia spotreba
Flosspick

Na čistenie mostíkov a koruniek - superfloss

Na čistenie zubných implantátov ako sú mostíky a korunky

Aj keď máte niektorý typ zubnej náhrady, tak je potrebné čistiť medzizubné priestory. Na mostíky a korunky je ideálna špeciálna zubná niť, ktorej sa hovorí superfloss. Tá má na konci pevnú časť vlákna, ktorú zavediete do medzizubného priestoru, a vďaka tomu pretiahnete celú flaušovú časť medzizubného priestoru.

  • Šetrná k ďasnám, ľahké použitie
  • Vhodné len na špecifický problém
Superfloss

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu