Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zubné kazy - dedičnosť a príčiny + VIDEO

Zubné kazy a ich príčina sú veľkou témou. V poslednej dobe sa tiež veľa hovorí o tom, či môže byť zvýšená kazivosť zubov dedičná a či sa s ňou dá nejako úspešne bojovať. Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v našom článku.

Všetko o kazivosti zubov

Všetko o kazivosti zubov

Takmer každý z nás sa stretol v zubnej ordinácii s nepríjemným vŕtaním zuba kvôli vzniknutému zubnému kazu. Že to nie je nič príjemné, asi každý potvrdí, a preto by bolo najlepšie sa tomu úplne vyhnúť.

Sú kazy dedičné?

Ak prídete za Vaším zubným lekárom s tvrdením, že ste zubné kazy "zdedili", tak počítajte s tým, že Vás bohužiaľ vyvedie z omylu. Aj keď by to veľa ľudí potešilo, tak kazivosť zubov dedičná nie je. Isteže existujú výnimky, napríklad v prípade, že sa človek narodí s poškodenou zubnou sklovinou, a zub je tak náchylnejší k tvorbe zubného kazu. V ostatných prípadoch sa však jedná o problém spojený s nedostatočnou ústnou hygienou a zlou technikou čistenia zubov.

Ako zubným kazom predchádzať?

Základným krokom na predchádzanie vzniku zubného kazu je správna ústna hygiena. Je preto potrebné klásť dôraz na správne návyky ústnej hygieny už v detstve a zvykať na čistenie zubov už od prvých zúbkov. Váš potomok si tak lepšie zvykne na to, že čistenie zubov je nutnou súčasťou každodennej rutiny, nikdy sa nevynecháva a prenesie si tieto návyky aj do dospelosti.

Správna ústna hygiena by mala prebiehať ráno a večer. Večer by hygiena mala byť dôkladnejšie o to, že máme na zuboch a v medzizubí povlak, ktorý sa tam za celý deň stihol usadiť. Večer by ste tým pádom nemali vynechávať použitie medzizubnej kefky. A prečo je to také dôležité? Keby ste nejaký povlak na zuboch večer nechali, tak počas noci si baktérie zubného povlaku na Vašich zuboch doslova pochutnajú. V noci sa totiž tvorí menej slín a to baktériám maximálne vyhovuje. Ranná hygiena je však nemenej dôležitá. Väčšina z nás to cíti z vlastného dychu, že je potrebné si zuby vyčistiť.

Ak chcete mať istotu, že sa bránite vzniku zubného kazu dostatočne, tak je dobré si nájsť aj tri minúty na poludnie a zuby si prečistiť aj po obede. Tým totiž zvýšite šancu, že na Vás zubný lekár pri ďalšej návšteve vŕtačku nevytiahne.

Cesta k zdravším zubom nie je taká ťažká

Asi každý z nás chce mať zdravé zuby, a preto by sme nemali podceňovať správnu ústnu hygienu. Aj keď už nejaké kazy máte, stojí za to sa o zuby starať tak, aby ste zamedzili vzniku ďalších. A Vašim deťom môžete zuby ochrániť, keď budete dôslední v dodržiavaní každodennej rutiny čistenia zubov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim