Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Kariéra kefky: tri mesiace niekedy stačí

Vám po troch mesiacoch končí skúšobná lehota, zubnej kefke celá kariéra. Prečo je jej pracovné nasadenie o toľko nižšie a prečo by ste ju nemali nútiť slúžiť dlhšie?

Opotrebovaná vs. nová kefka
Opotrebovaná vs. nová kefka

Trojmesačná kariéra

Zubné kefky sú na trojmesačné používanie jednoducho stavané. Po štvrť roku dochádza k opotrebovaniu v podobe polámaných a rozštiepených štetiniek - a kefka v takom stave vám môže narušiť kondíciu skloviny, ďasien alebo zubných krčkov. Druhým dôvodom pre krátku kariéru zubných kefiek je hromadenie škodlivých baktérií na štetinkách. Životnosť kefiek ovplyvňuje tiež technika čistenia zubov - pri nesprávnom používaní si zničíte štetinky dokonca ešte pred koncom skúšobky.

Tip: Prúd tečúcej vody zmyje z kefky len zvyšky zubnej pasty. Hromadenie baktérií do istej miery môžete eliminovať lepším čistením štetiniek. Stačí si dať na poličku do kúpeľne malý kalíšok s ústnou vodou, do ktorého kefku po čistení namočíte.

Výnimky potvrdzujú pravidlo

Trojmesačnej lehoty sa môžete držať takmer vo všetkých prípadoch. Napriek tomu existujú výnimočné situácie, v ktorých je vhodné pristúpiť k výmene kefky o trochu skôr:

  • Prekonali ste infekčné ochorenie. Množstvo baktérií zachytávajúcich sa na štetinkách kefky sa behom infekčné choroby násobí. Výmena kefky vás preto môže zachrániť od zbytočné recidívy.
  • Kefka má od pohľadu to najlepšie za sebou. Polámané a zohýbané štetinky po pár týždňoch užívania? Aj to sa môže stať - napríklad ste zrovna netrafili kvalitnú značku alebo zvolili nevhodnou trvdosť kefky.
  • Bojujete s technikou čistenia zubov. Pri nácviku vhodnej techniky čistenia zubov sa niekomu podarí odrovnať hoci vhodne zvolenú a kvalitnú zubnú kefku o pár týždňov skôr. Pozrite sa, či máte správnu techniku čistenia.

Vo všetkých prípadoch myslite na to, že iba čistá kefka bez ohnutých a polámaných štetiniek je naozaj funkčná. Nová dobrá kefka stojí pár korún, čo je investícia, ktorá sa vám mnohonásobne vráti v podobe zdravých zubov.

Po skúšobke vždycky zbohom

Aby sme to zhrnuli: každý ďalší týždeň používania vášej zubnej kefky znižuje účinnosť čistenia zubov, opotrebované štetinky ohrozujú citlivé ďasná, a navyše sa na kefke hromadia nebezpečné baktérie. Pritom ju stačí vymeniť zhruba štyrikrát do roka – a to predsa pre zdravie vašich zubov nie je tak moc, že nie?


redakcia Nazuby
autor článku

redakcia Nazuby

České Budějovice