Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vyberať zubnú pastu?

Aj keď je zubná pasta pri čistení zubov iba doplnkom zubnej kefky, tak je potrebné vedieť, ako si ju čo najlepšie vybrať. Druhov zubných pást je veľa a vedieť si vybrať takú, ktorá bude ideálna práve pre Vaše zuby, nie je ľahké. Ktoré zložky sú dôležité a podľa čoho vyberať?

Ako vyberať zubnú pastu?
Ako vyberať zubnú pastu?

Čím začať

Máte problémy so zubami?

Citlivé zuby - Problém s citlivými zubami trápi viac ako polovicu populácie. Je niekoľko príčin, ktoré spôsobujú citlivosť zubov alebo problémy s odhalenými zubnými krčkami. Okrem správneho čistenia môžete liečbu podporiť špeciálne vybranou pastou s obsahom väčšieho množstva fluoridov alebo iných látok, ktoré pomáhajú k uzatváraniu citlivých dentínových kanálikov. Naopak je potrebné sa vyhýbať zubným pastám s vysokou abrazivitou.

Zápal alebo krvácanie ďasien - Zmiernenie príznakov krvácania alebo zápalu ďasien je ťažšie, ako v prípade citlivých zubov. Aj v tomto prípade môžu ale zubné pasty pomôcť. Ide o zubné pasty so zložkami, ktoré pomáhajú spevňovať ďasná, prípadne obsahujú chlórhexidín, ktorý je antibakteriálnou zložkou.

Zafarbené zuby - Potraviny i nápoje každý deň zafarbujú zubnú sklovinu. Pokiaľ sa jedná iba o povrchové zafarbenie, je možné s ním bojovať pomocou zubných pást na bielenie zubov. Tie obsahujú látky, ktoré zuby precízne čistia, a preto začnú mať po čase svetlejší odtieň. V niektorých zubných pastách dokonca nájdete aj karbamid peroxid, ktorý sa používa pri bielení zubov.

Zuby sú v poriadku, ale mám iný problém

Trpím aftami - Citlivosť ústnej dutiny je dnes už pomerne rozšíreným problémom. V takom prípade je potrebné dávať si pozor na zloženie zubných pást a vyhýbať sa zubným pastám s penidlami SLS (sodium lauryl sulfát) a SCS (sodium coco sulfát). Tieto zubné pasty síce menej penia, ale sú šetrnejšie k ústnej dutine.

Užívam homeopatiká - Málokto to vie, ale s homeopatikami je potrebné dávať si pozor na to, akú zubnú pastu používate. Ak užívate homeopatiká, mali by ste hľadať zubné pasty bez mentolu. Výber síce nie je tak široký, ale je dobré, že takéto pasty existujú.

Mám alergiu na fluór - Nie je úplne obvyklá, ale objaviť sa môže. Aj keď sú fluoridy prospešné na posilnenie zubnej skloviny, s alergiou na fluór radšej vyhľadajte zubné pasty bez fluoridov.

Druhy zubných pást

Zubné pasty na citlivé zuby

hodné na každodenné čistenie citlivých zubov

Obsahujú zvyčajne fluoridy na posilnenie zubnej skloviny. Väčšina zubných pást na citlivé zuby v sebe majú navyše látky, ktoré znižujú citlivosť zubov tým, že pomáhajú uzatvárať dentínové kanáliky. Zároveň tieto zubné pasty majú menšie abrazívne častice, aby zubom neubližovali.

  • Pomáhajú uzatvárať dentínové kanáliky a znižovať citlivosť zubov
  • Neporadia si s vysokou citlivosťou
Zubné pasty na citlivé zuby

Zubné pasty na krvácanie ďasien

Vhodné pre osoby, ktorým krvácajú ďasná alebo trpia zápalmi ďasien

Krvácanie ďasien spôsobuje najmä zle odstránený zubný povlak. Keď už sa ale stane, že Vám krvácajú ďasná, tak môžete liečbu vzniknutého zápalu zlepšiť používaním špeciálnych zubných pást s obsahom látok, ktoré pomáhajú sťahovať ďasná a obmedziť ich krvácanie.

  • Prispievajú k ochrane ďasien pred zápalom, pomáhajú v boji s krvácaním ďasien
  • Pasty s obsahom chlórhexidínu môžu pri dlhšom užívaní ovplyvňovať farbu zubov
Zubné pasty na krvácanie ďasien

Zubné pasty na bielenie zubov

Vhodné na zuby zafarbené potravinami a nápojmi

To, čo počas dňa zjete, sa ľahko ukáže na vašich zuboch. A to tak, že sa Vám na zuboch postupne vytvoria škvrny. Tých sa môžete zbaviť používaním bieliacich zubných pást, ktoré majú vyššie čistiace schopnosti ako bežné zubné pasty a pomôžu vrátiť Vašim zubom prirodzený svetlý odtieň.

  • Pomáhajú obnoviť svetlejší odtieň zubov, odstraňujú povrchové škvrny zo zubov
  • Nezmenia vnútorné zafarbenie zubov
Zubné pasty na bielenie zubov

Zubné pasty bez fluóru

Vhodné pre osoby s alergiou na fluór

Fluoridy sú najčastejšie používanou zložkou zubných pást na posilnenie zubnej skloviny. Je ale možné, že sa u vás objaví alergia na fluór a zubné pasty s fluoridmi pre Vás budú tabu. Preto sú dnes k dispozícii aj varianty zubných pást bez fluoridov.

  • Vhodné pre alergikov
  • Menšia ochrana zubnej skloviny
Zubné pasty bez fluóru

Prírodné zubné pasty

Vhodné na každodenné čistenie

Trendom je dnes každá prírodná kozmetika, a preto sa rozšíril dopyt aj po prírodných zubných pastách. Tie čistia zuby pomocou prírodných zložiek, zabraňujú usadzovaniu zubného povlaku a osviežujú dych.

  • Prírodné zloženie, vhodné pre každého, šetrnejšie čistenie
  • Neobsahujú fluoridy
Prírodné zubné pasty

Dôležité vlastnosti

Obsah fluoridov

Fluoridy sú v zubných pastách vyhľadávané najmä preto, že podporujú remineralizáciu zubnej skloviny a prispievajú k ochrane zubov pred vznikom zubného kazu. Množstvo fluoridov je dôležitým meradlom, pokiaľ vyberáte zubnú pastu pre deti:

  • Od prvých zúbkov do 3 rokov: do 400 ppm
  • Od 4 do 6 rokov: 500 – 750 ppm
  • Od 7 rokov: nad 1000 ppm

Zubné pasty pre dospelých potom môžu mať aj vyššie hodnoty, až 1500 ppm fluoridov.

Miera abrazivity

Miera toho, ako veľmi zubná pasta obrusuje zuby, je dôležitým parametrom, pretože určuje, či je pasta bezpečná pre Vaše zuby a nepoškodí Vašu zubnú sklovinu. 

  • Nízka abrazivita – hodnota brusnosti zubnej pasty je do 70 RDA a tiež zubné pasty sú ideálne na citlivé zuby alebo po bielení zubov.
  • Bežná abrazivita – štandardnou hodnotou je práve 70 RDA, tiež pasty sú vhodné na každodenné používanie a ich brúsnosť nepoškodzuje zubnú sklovinu.
  • Vysoká abrazivita – takéto pasty sa používajú iba občasne a sú určené na odstránenie výrazných škvŕn zo zubov alebo pre lepšie odstránenie usadeného zubného povlaku. Je potrebné s nimi pracovať veľmi opatrne.

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu