Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako na sťaženú ústnu hygienu so strojčekom + VIDEO

Ak nosíte fixné strojčeky, pravdepodobne ste už zistili, že čistenie zubov je zložitejšie. Navyše by ste zuby so strojčekom mali čistiť precíznejšie, pretože strojčeky vytvárajú väčší priestor pre množenie baktérií v ústach a následný vznik zubného kazu. Preto sú dnes už dostupné špeciálne pomôcky, ktoré zubnú hygienu so strojčekom uľahčujú.

Ako na sťaženú ústnu hygienu so strojčekom

Ako na sťaženú ústnu hygienu so strojčekom

Akú zubnú kefku

Na rýchle vyčistenie strojčeka môžete použiť ortodontickú kefku ortodontickú kefku (hore). Tento typ kefiek je charakteristický prestrihom prostredného radu vlákien, ktoré sa tak pri čistení menej poškodzujú. Avšak čistením týmito kefkami nikdy neodstránite všetok usadený povlak. Preto by ste mali dať prednosť jednozväzkovej alebo sólo kefke (dole). Jednozväzková kefka totiž lepšie vyčistí menšie plôšky, ktoré vznikajú predelením zubov zámočkom strojčeka. V našom ďalšom článku sa dočítate o jednozväzkovej kefke viac

Medzizubná kefka

Medzizubné kefky

Medzizubné kefky umožňujú jednoduché čistenie okolo krúžkov, kanýl, kľučiek a transpalatinálnych oblúkov. Pri čistení zubov so strojčekom by ste použitie medzizubnej kefky nemali nikdy vynechať. Bez pravidelnej hygieny medzizubných priestorov totiž nemožno zabrániť vzniku kazov na medzizubných plochách zubov. A pretože pri nosení fixných strojčekov nemôžete používať zubnú niť, je medzizubná kefka jedinou cestou. Vhodná veľkosť medzizubnej kefky sa v priebehu liečby zvyčajne mení, ako pomocník vám poslúži článok o výbere správnej veľkosti medzizubnej kefky. Výber z mnohých veľkostí majú napríklad značky TePe alebo Curaprox. 

Long stem kefky

Predtým boli dostupné tiež tzv. "long stem" kefky. Jednalo sa o špeciálny typ medzizubných kefiek s predĺženým koncom drôtika. Vďaka tomu umožňovali tieto kefky dokonalé vyčistenie ďalšieho problematického priestoru, ktorý sa nachádza medzi susednými zámkami, drôtikom a povrchom zuba. Na čistenie týchto priestorov môžete ale namiesto "long stem" použiť niektorú z medzizubných kefiek.

Zubná pasta

 

Špeciálne zubné pasty

Dnes Vám pri čistení zubov so strojčekom môžu pomôcť aj špeciálne zubné pasty. Tie obsahujú dostatočné množstvo fluoridov, ktoré pomáhajú chrániť zubnú sklovinu. Zároveň tieto zubné pasty pomáhajú predchádzať usadzovaniu zubného povlaku a taktiež dlhodobo osviežujú dych. Najznámejším zástupcom ortodontických zubných pást je GUM Ortho.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim