KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vyberať ústnu sprchu? + VIDEO

Odporučil Vám zubný lekár alebo dentálna hygienička používanie ústnej sprchy, ale zabudli Vám povedať, ako si máte ústnu sprchu vybrať? V tom prípade sa Vám bude hodiť náš článok o tom, aké typy ústnych spŕch existujú a podľa čoho by ste sa pri výbere mali riadiť.

Ako vyberať ústnu sprchu?

Ako vyberať ústnu sprchu?

Čím začať

Pred výberom ústnej sprchy je potrebné zvážiť, pre aký problém budete sprchu používať. Či ju potrebujete najmä na čistenie medzizubných priestorov, alebo ju budete využívať tiež na masáž ďasien. A potom záleží tiež na tom, koľko priestoru máte v kúpeľni a či sa chystáte s ústnou sprchou cestovať.

Využitie ústnej sprchy

Čistenie medzizubných priestorov - Jedným z hlavných dôvodov pre kúpu ústnej sprchy, je čistenie medzizubných priestorov. Ústnu sprchu pre tento prípad voľte v prípade, že do medzizubného priestoru nedostanete medzizubnú kefku ani zubnú niť. Vybrať potom musíte ústnu sprchu, ktorá má vysoké hodnoty tlaku vody, aby bol prúd dostatočne silný na odstránenie povlaku z medzizubných priestorov.

Masáž ďasien - Problematické ďasná môžu mať pacienti v rôznom veku. Masáž ďasien je vhodná na zlepšenie kondície a pevnosti ďasien. Je často doplnkom liečby zápalu ďasien, ale môže byť aj jeho prevenciou. Pre masáž ďasien sa najčastejšie používajú ústne sprchy, ktoré vedia vytvárať aj nižší tlak, prípadne majú program s pulzujúcim prúdom vody, ktorý je jemnejší.

Odstraňovanie povlaku i masáž ďasien - Samozrejme môžete od ústnej sprchy požadovať, aby vedela oboje. V tom prípade sú pre Vás ideálne sprchy s nastaviteľným tlakom od veľmi nízkeho, až po silný. Budete si tak môcť zvoliť tlak zodpovedajúci tomu, či sa chystáte odstraňovať zubný povlak, alebo iba masírovať ďasná.

Možnosti uloženia ústnej sprchy

Málo miesta v kúpeľni - Ak práve nemáte v kúpeľni priestor na uloženie stolovej ústnej sprchy, ktorá sama o sebe zaberie pomerne veľký priestor, stavte buď na ústnu sprchu na vodovodný kohútik alebo na cestovnú ústnu sprchu.

Dostatok miesta v kúpeľni - V prípade, že nemáte problém s tým, že by ste mali v kúpeľni málo miesta a nemali sprchu kam umiestniť, tak môžete voliť aj stolné sprchy. Tie majú väčšiu nádržku, než cestovné ústne sprchy, a zároveň často majú viac možností nastavenia intenzity čistenia a tiež priestor na uloženie trysiek.

Kategórie ústnych spŕch

Na vodovodný kohútik

Vhodné pre osoby, ktoré s používaním ústnej sprchy začínajú

Ústne sprchy na vodovodný kohútik sú kompaktné, ich obstarávacia cena je nízka a sú preto vhodné pre osoby, ktoré si používanie ústnej sprchy chcú vyskúšať. Tlak u nich nastavujete jednoducho pomocou batérie, takže stanovenie minimálneho a maximálneho tlaku závisí na možnostiach Vašej batérie.

  • Nízka obstarávacia cena, kompaktné prevedenie
  • Menšie možnosti voľby tlaku vody

Cestovné ústne sprchy

Vhodné na masáž ďasien a čistenie medzizubných priestorov na cestovanie

Cestovné ústne sprchy majú zabudovanú nádržku v rukoväti sprchy. Objem nádržiek cestovných ústnych spŕch sa pohybuje okolo 120 ml. Často máte na výber z dvoch až štyroch čistiacich programov, takže si vyberiete ideálny na čistenie medzizubného priestoru i masáž ďasien. Sprchy sú ideálne pre niekoho, kto potrebuje sprchu nenáročnú na priestor, prípadne ju potrebuje často prevážať.

  • Menšia náročnosť na priestor, zabudovaná nádržka v rukoväti, prevádzka na akumulátor alebo batérie
  • Vyššia hmotnosť pri naplnení nádržky, menší výber intenzít prúdenia tekutiny

Stolné ústne sprchy

Vhodné pre náročnejších užívateľov na čistenia medzizubných priestorov a masáž ďasien

Stolné ústne sprchy majú viac možnosti nastavenia tlaku vody a väčšie nádržky než cestovné ústne sprchy. Sú preto vhodné pre osoby, ktoré potrebujú väčší rozsah nastavenia prúdenia tekutiny. Zároveň majú často priestor na uloženie hlavíc a vďaka sieťovej prevádzke ich môže používať viac osôb.

  • Viac stupňov intenzity prúdenia, väčšia nádržka, úložný priestor pre hlavice, nepretržitá prevádzka
  • Väčšia náročnosť na priestor

Ústne centrá

Vhodné pre osoby, ktoré chcú používať elektrickú zubnú kefku aj ústnu sprchu

Ústne centrá sú špecifickým zariadením, u ktorého nájdete ako ústnu sprchu, tak elektrickú zubnú kefku. Je teda komplexným vybavením pre ústnu hygienu. Ústne sprchy v tomto prípade môžu byť stolné alebo cestovné. Záleží na jednotlivom zariadení. A funkciami zodpovedajú typu sprchy, ktorý predstavujú. Ústne centrum zoženiete v kombinácii ako s rotačným, tak sonickou elektrickou kefkou. Záleží teda na Vás, akú kombináciu si zvolíte.

  • Dva prístroje v jednom
  • Väčšia náročnosť na priestor

Dôležité vlastnosti

Nastavenie tlaku vody

Patrí medzi funkcie, ktoré užívatelia najčastejšie vyhľadávajú. Je rozhodujúce pre výber sprchy najmä v prípade, že sa chystáte sprchu používať na masáž ďasien a zároveň na odstraňovanie zubného povlaku. Obe činnosti totiž požadujú rozdielny tlak. Na výber máte pri sprchách z piatich až desiatich intenzít prúdenia tekutiny. Prípadne môže sprcha disponovať režimami čistenia, keď každý má prednastavený rozdielny tlak.

Spôsob prevádzky

Tu je rozdelenie pomerne jednoduché. Cestovné ústne sprchy sú buď vybavené nabíjacím akumulátorom, tie jednoduchšie modely prípadne fungujú na tužkové batérie. Všetky stolové sprchy sú potom sieťové, čo znamená, že ich počas používania musíte mať zapojené v zásuvke.

Výber náhradných trysiek

Aj keď často postačuje na bežné čistenie klasická tryska, niektoré značky ústnych spŕch majú v ponuke špeciálne trysky napríklad na čistenia strojčeka, parodontálnych vreciek alebo jazyka. Kompatibilita trysiek je možná len v rámci jednej značky, pri niektorých značkách dokonca možno vybrať pre konkrétnu sprchu iba jeden druh trysky.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu