KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Viete ako vám môže pomôcť ústna sprcha?

Trápi Vás zápal ďasien, parodontóza alebo bojujete s čistením implantátov a strojčeka? Tak to by ste mali vyskúšať ústnu sprchu. My sme pre Vás spísali, k čomu je ústna sprcha dobrá a ako Vám pomôže.

Ústna sprcha
Ústna sprcha

Hoci najdôležitejšou pomôckou pri čistení zubov stále zostáva zubná kefka, vďaka ktorej odstránime zo zubov zvyšky jedla a hlavne usadený povlak, výrobcovia stále vytvárajú nové produkty pre ešte lepšie čistenie. Jednou z takých vecí je aj ústna sprcha. Nie, ústna sprcha nenahradí zubnú ani medzizubnú kefku. Áno, ústna sprcha môže zlepšiť zdravie Vašich úst a ďasien. Skvele tiež pomáha pri čistení strojčeka. Výborne pomôže tým z vás, ktorí máte zubné implantáty alebo mostíky. Používanie ústnej sprchy Vám zaberie približne minútu a výsledok stojí za to.

Ako funguje ústna sprcha?

Skrz trysku (hlavicu) vstrekuje ústna sprcha pod rôznym tlakom vodu. Tento prúd vody potom rozrušuje povlak a odplaví ho preč z úst. Tlak prúdu vody a možnosti jeho nastavenia sa pri jednotlivých modeloch ústnych spŕch líšia. Lepšie sú samozrejme sprchy, kde máte na výber z viacerých intenzít prúdu vody. Tú vyššiu môžete použiť na čistenie medzizubných priestorov, nižší tlak je naopak vhodný napríklad pre masáž ďasien.

Dnes existujú tiež ústne sprchy, ktoré v prúde vody vytvárajú mikroskopické bublinky. Táto technológia funguje tak, že bublinky sa dostávajú až k zubom pod líniu ďasien a tam prasknú. Takýto proces pomocou vzduchu ničí škodlivé baktérie, ktoré sú zvyknuté prežívať v našich ústach bez prístupu kyslíka.

Aké sú výhody ústnej sprchy?

  • Prúdom vody, ktorý vytvára ústna sprcha, sa dostanete ľahšie aj do ťažko dostupných miest. Uľahčí tak čistenie medzizubných priestorov, škárok okolo koruniek a tiež zámkov okolo fixných strojčekov. Čistením ústnou sprchou môžete predchádzať zápalu ďasien, ktorý spôsobuje povlak usadený v línii ďasien pozdĺž zuba. Ten sprcha tiež odstráni ľahšie.
  • Do nádržiek ústnych spŕch môžete okrem vody naliať tiež ústnu vodu alebo jej roztok. Použitie ústnej vody činí používanie ústnej sprchy ešte účinnejšou.
  • Ak trpíte paradentózou, je vhodné zo začiatku k výplachu používať ústne vody priamo určené na starostlivosť o krvácajúce ďasná. Približne po 14 dňoch pravidelného používania ústnej sprchy môžete prejsť na obyčajnú vodu.

Čo ďalšie potrebujete vedieť?

K dentálnym sprchám sú dnes v ponuke rôzne koncovky (trysky). Každá je určená na čistenie odlišných povrchov. Preto sa vyrábajú tiež trysky pre čistenie jazyka alebo strojčeka. Najväčší výber tohto príslušenstva ponúka ku svojim sprchám značka WaterPik.

Použitie ústnej sprchy je vhodné najmä pre tých z vás, ktorí trpíte na zápaly ďasien, krvácanie ďasien alebo skrátka chcete udržať Vaše ústa v dobrej kondícii a všetkým týmto problémom účinne predchádzať.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu