Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Žiarivý úsmev vďaka bieliacim pastám

Mnohí z vás chcú mať belšie zuby, a preto ste tiež vyskúšali bieliacu pastu. Nedostavil sa výsledok? Môže to byť aj tým, že Vaša pasta neobsahovala žiadnu účinnú zložku. Ktoré to sú a ktoré pasty nesú oprávnene označenie Whitening? Tak čítajte ďalej.

Žiarivý úsmev vďaka bieliacim pastám
Žiarivý úsmev vďaka bieliacim pastám

Čím začať?

S výberom bieliacej zubnej pasty sa stretlo veľké množstvo ľudí, ktorí túžia po žiarivom úsmeve. Väčšina bieliacich zubných pást sa dá používať každý deň, a to aj v kombinácii s elektrickými kefkami na zuby. Vyberať presný druh môžete podľa stavu zafarbenia zubov a tiež podľa toho, či máte citlivé zuby alebo iné problémy so zubami.

Úroveň zafarbenia zubov

Mierne - Ak máte zuby len mierne zafarbené a bojujete s každodennými škvrnami od kávy alebo čaju, potom si môžete vyberať zo všetkých druhov bieliacich zubných pást, ktoré Vám pomôžu s odstránením mierneho povrchového zafarbenia. 

Stredné - Stredné alebo tiež bežné zafarbenie sa objavuje u najväčšieho množstva osôb. Niečo s tým môžete robiť, ak vyberiete bieliacu zubnú pastu s peroxidmi, ktoré sa bežne používajú pri bielení zubov.

Výraznejšie - Žltý alebo hnedý odtieň zubov asi trápi najviac, avšak boj s takým výrazným zafarbením môže byť zložitejší. Bieliace zubné pasty budú v tomto prípade fungovať iba v prípade, že ide o povrchové zafarbenie. Pokiaľ však pôjde o zafarbenie vnútorné, potom pravdepodobne samotná bieliaca zubná pasta nezaberie a budete nútení najprv pristúpiť k vybieleniu zubov a potom používať bieliacu zubnú pastu iba na udržanie vybieleného odtieňa zubov.

Druhy účinných zložiek bieliacich zubných pást

Peroxidy

Pre výraznejšie zafarbenie zubov

Pokiaľ zubná pasta obsahuje peroxidy, tak sú označené buď ako peroxid vodíka (koncentrácia okolo 0,1%) alebo carbamid peroxid (v koncentráciách až 0,3%). Účinok peroxidov spočíva v uvoľnení aktívneho kyslíka, ktorý potom pôsobí na povrchu skloviny. Napríklad Yotuel All In One pasty, ktoré obsahujú carbamid perodix a neobsahujú penidlá SLS.

  • Využíva zložky, ktoré sa používajú na bielenie zubov, nízka abrazivita
  • Vyššia cena

Abraziva

Pre výraznejšie zafarbenie, nevhodné pre citlivé zuby

Abrazíva obsahujú takmer všetky zubné pasty. Táto zložka pasty bohužiaľ zuby nevybieli, ale iba odstráni povrchové pigmentácie, pretože abrazíva v podstate len obrusujú sklovinu. Hodnota abrazivity zubnej pasty sa značí skratkou RDA. Ak táto hodnota nie je na zubnej paste uvedená, potom má daná zubná pasta abrazivitu 70 RDA. Ak máte citlivé zuby, potom by ste si mali na hodnotu abrazivity dávať pozor, pretože Vašim zubom môže skôr uškodiť. Voľte teda pasty s nižšou abrazivitou.

  • Spoľahlivo odstráni aj výraznejšie povrchové škvrny
  • Nevhodné pre citlivé zuby

Enzýmy

Pre mierne zafarbenie

Ďalšou zložkou, ktorá môže pomôcť vybieliť Vaše zuby, sú enzýmy. Tie sú dnes v zubných pastách čím ďalej obľúbenejšie. Ide o také zložky ako je papain alebo bromelain, ktoré prenikajú do štruktúry skloviny a odstraňujú zafarbenie. Ak teda hľadáte niečo šetrnejšie, potom si iste vyberte nejakú bieliacu zubnú pastu s enzýmami – napríklad Yotuel alebo Himalaya.

  • Šetrná práca s povrchovým zafarbením
  • Odstráni iba mierne zafarbenie

Mikroperličky

Na mierne zafarbenie zubov

Poslednou variantou aktívnej zložky v bieliacej zubnej paste môžu byť mikroperličky, ktoré lepšie pomáhajú odstraňovať povrchovú pigmentáciu zo zubov. Tie obsahujú napríklad pasty GUM Original White.

  • Šetrné k zubnej sklovine
  • Menej výrazné výsledky

Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu