Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Jedálniček nielen pre štíhlu líniu

  • 23. marca 2018

V poslednom čase čím ďalej, tým viac ľudí premýšľa nad tým, čo jedia. Obvyklou motiváciou je to, že sa snažíte myslieť na svoju postavu, ale aj zdravie. Ku zdraviu ale patria aj Vaše zuby, na ktoré je potrebné myslieť vždy, keď niečo jete. Existujú totiž potraviny, ktoré Vašim zubom môžu uškodiť a sú aj potraviny, ktoré im môžu prospievať. Ktoré sú to?

Jedálniček nielen pre štíhlu líniu
Jedálniček nielen pre štíhlu líniu

Koukat na složení potravin, vybrat si něco, co Vás zasytí a zároveň to bude zdravé, není úplně snadné. Zkoumat u toho i to, jestli je daná potravina prospěšná pro Vaše zuby, může situaci ještě zkomplikovat. Proto jsme pro Vás vybrali potraviny, které jsou prospěšné pro Vaši postavu a ani neuškodí Vašim zubům.

Vápnik prospieva

Pre posilnenie zubov je dôležitý vápnik. Vysoké množstvo nájdete v jogurtoch alebo syroch. Žuvanie tvrdých syrov zvyšuje produkciu slín, ktoré znižujú mieru usadzovania zubného plaku. Naproti tomu jogurty obsahujú okrem vápnika ešte probiotiká, ktoré sú prospešné pre Váš tráviaci systém. V túto chvíľu máme však na mysli klasické biele jogurty bez pridaného cukru, nie ochutené jogurty.

Vitamín B a viac slín vďaka zelenine

Veľa vitamínu, minerálov a zároveň málo kalórií obsahuje listová zelenina. Pod týmto pojmom máme na mysli najmä kel alebo špenát. V nich obsiahnutá kyselina listová a vitamín B prispievajú k zdraviu Vašich ďasien. Do jedálnička ich môžete zaradiť ľahko - v podobne dnes veľmi obľúbeného zeleného smoothie.

Ako sme už spomenuli, sliny pomáhajú predchádzať usadzovaniu zubného plaku. K ich tvorbe môže prispieť aj tvrdá koreňová zelenina, ako je mrkva alebo zeler. Siahnuť môžete i po tvrdšom ovocí, medzi ktoré patria napríklad jablká a hrušky. U ovocia si akurát dávajte pozor na dennú dobu, kedy ho konzumujete. Pretože obsahuje pomerne vysoké množstvo cukru, odporúčame jesť ovocie najmä ráno alebo dopoludnia. A kvôli obsahu ovocných kyselín je ešte potrebné myslieť na to, že po ich konzumácii by ste si mali vypláchnuť ústa aspoň čistou pitnou vodou. 

Oriešky – zasýtia a obsahujú bielkoviny

Obsahujú prospešné oleje, dokážu zasýtiť a ešte sú všeobecne považované za zdravú potravinu - to sú oriešky. Na Vaše zuby budú mať najlepší vplyv mandle, ktoré obsahujú bielkoviny a tiež dôležitý vápnik a naopak, majú veľmi nízke množstvo cukru.

Majte štíhlu postavu i zdravé zuby

Zamerať sa nielen na zdravie tela a peknú postavu, ale aj na zdravie zubov nie je vôbec jednoduché. Pre zdravie zubov je potrebné zaradiť do jedálnička viac potravín z nášho zoznamu a zároveň nezabúdať na pravidelnú a precíznu zubnú hygienu, ktorá je pre zdravé zuby najdôležitejšia.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu