Fluorid: slaboch, alebo hrdina, po ktorom túži zubná sklovina?
Sú fluoridy superhrdinovia v boji proti kazu alebo slabosi stojaci za škvrnami na zuboch? Kto by nechcel vedieť pravdu! Čítajte ďalej a dozviete sa odpovede na všetko, čo vás o fluoridoch zaujíma.
Čo sú to fluoridy?
Fluoridy sú zlúčeniny fluóru a iných prvkov alebo, ešte presnejšie povedané, soli kyseliny fluorovodíkovej. V ústnej hygiene ich používame v boji proti baktériám zubného plaku, ktoré spôsobujú oslabenie zubnej skloviny (demineralizáciu) a vznik kazov.
Fluoridy, naopak, podporujú remineralizáciu, teda doplňovanie minerálov (v našom prípade iónov fluóru) do skloviny, ktorú posilňujú a zvyšujú jej odolnosť. Tomuto procesu hovoríme fluoridácia zubov.
Fluór, alebo fluorid?
Chemický prvok fluór (F), toxický, žltozelený, zapáchajúci plyn, sa v prírode samostatne takmer nevyskytuje, preto sa v praktickom svete stretávame iba s jeho zlúčeninami, fluoridmi. Nedivme sa preto, že aj v kontexte jeho doplňovania môžu slová fluór a fluorid pôsobiť ako synonymá.
Najčastejšie používanými fluoridmi v pastách a ďalších pomocníkoch zubnej starostlivosti sú fluorid sodný, fluorid vápenatý a aminofluoridy.
Kde ich hľadať?
Najlepším spôsobom, ako telu zaistiť dostatok fluóru – vo forme fluoridov, a posilniť ho tak nielen v boji so zubným kazom a ďalšími (dentálnymi) neplechami, je zdravá a vyvážená strava bohatá na minerály. V akých potravinách však nájdete najviac fluoridov?
Skvelým zdrojom sú kôrovce, mäkkýše a morské ryby (pričom fluoridovými jednotkami sú sardinky). Skrývajú sa aj v mäse, pečeni, ovsených vločkách, hrozienkach alebo zemiakoch. A dobrá správa pre všetkých milovníkov kaviarenského života: dennú dávku vám pomôže pokryť aj káva alebo čierny čaj.
Sú fluoridy (ne-)bezpečné?
Fluoridy sa v posledných rokoch stali naozaj horúcou témou. Niekto na ne nedá dopustiť, iní sa ich boja. Kde je však pravda?
Vedecké štúdie potvrdzujú, že fluoridy sú veľmi účinné v ochrane zubov proti kazom a sú bezpečné a prospešné pre deti aj dospelých. Ale poznáte to: dávka robí jed a nič sa nemá preháňať. Môžeme teda povedať, že fluoridy sú bezpečné, ak sa používajú správne a neprekračuje sa odporúčaná denná dávka. Tá predstavuje zhruba 0,05 mg fluoridov na kilogram telesnej hmotnosti.
Do tohto množstva však nepočítame len umelé dodávanie (napríklad v zubných pastách), ale v ideálnom prípade aj pestrú stravu.
Je preto dobré kontrolovať, koľko fluoridov skutočne prijímate, a venovať tejto téme zvláštnu pozornosť v prípade vašich potomkov.
Čo je ppm a prečo by vás malo zaujímať
Na zadnej strane zubných pást nájdete záhadnú skratku ppm. Tú pozná každý chemik, ale pre nás obyčajných smrteľníkov môže byť trochu mätúce.
Skratka znamená Parts Per Million (počet častíc k miliónu) a udáva pomer jedného dielu látky (napríklad zlúčenín fluóru) k miliónu dielov celku – teda niečo ako percentá, ale desaťtisíckrát menej koncentrované množstvo. Čo si však s tým máte počať vy ako používatelia?
Fluoridy v zubných pastách
Podľa najnovších výskumov a prepočtov považuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) k dátumu vydania tohto článku za ideálnu dávku fluoridov v zubných pastách 1 000–1 500 ppm pre deti aj dospelých.
Je pre vás hľadanie tej najlepšej zubnej pasty španielska dedina? Nedivíme sa, zorientovať sa v dnešnej širokej ponuke pást môže byť naozaj oriešok. Ak potrebujete pomoc, sme tu pre vás: prečítajte si, ako pri výbere pasty nesiahnuť vedľa.
Ľudia v Čechách sú trochu opatrnejší. Ich Národný zdravotnícky informačný portál (NZIP) vo svojom odporúčaní z roku 2024 uvádza nasledujúce: „Zubné pasty pre deti vo veku 2–3 roky by mali obsahovať menej než 400 ppm fluoridu, pasty určené starším predškolským deťom 500–700 ppm fluoridu a až deti v školskom veku by mali používať pasty s obsahom fluoridu vyšším než 1 000 ppm.“ Pre dospelých odporúča maximálnu dávku 1 500 ppm.
Či tak či onak, dentálni odborníci, ktorých sme oslovili, sa zhodujú na tom, že nech už má pasta vo svojom zložení 1 000 alebo 400 ppm fluoridov, kľúčové je dodržať nasledujúce dve pravidlá:
správne dávkovanie – u menších detí množstvo zodpovedajúce zrnku ryže, u školákov a dospelákov zhruba veľkosť hrášku,
postrážiť, aby dieťa pastu – v rámci možností – nekonzumovalo. Vedeli ste, že deti vo veku 2–3 roky pokojne prehltnú až 70 % použitej pasty? A to je dosť.
Na čo si dať pozor
Plusy fluoridov sme si už povedali. Z čoho teda pramenia ony zmieňované obavy? Fluoridy sú nepochybne skvelými sluhami, ale dokážu byť aj zlými pánmi. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že „všetkého veľa škodí“.
Pri dlhodobej nadmiere fluoridov v detstve sa môže rozvinúť tzv. fluoróza (fluoridové škvrny na zuboch). Práve tá je pôvodcom strachov spojených s fluoridovanými pastami pre deti a taktiež dôvodom, prečo sa do pást pre najmenších fluoridy často pridávajú len v obmedzenom množstve (alebo vôbec).
Ako spoznať fluorózu?
Biele až hnedé škvrny na zuboch, statočne odolávajúce snahám o odstránenie, v krajných prípadoch až vážne poškodenie vo forme jamiek v sklovine. A čo je horšie: fluorózu si všimnete až vo chvíli, keď už je na riešenie príčiny spravidla neskoro a zuby sa už poškodené prerezávajú. Príčin škvŕn na zuboch môže byť však celý rad, urobíte preto najlepšie, keď pri ich výskyte ihneď pobežíte k lekárovi.
Ďalšia situácia, keď je lepšie sa fluoridom vyhnúť, je alergia. I fluór (a jeho zlúčeniny) totiž môžu byť alergény. Alergická reakcia sa najčastejšie objaví vo forme začervenaného okolia úst, čo sa však môže stať aj osobám citlivejším na penidlá obsiahnuté v pastách – návštevou alergiológie rozhodne nič nepokazíte.
Ak zistíte, že ste na fluoridy alergickí, poslúži vám zubná pasta bez fluoridu, ktorá na ochranu skloviny využíva iné látky, ako napríklad hydroxyapatit.
Keď pasta ani pestrá strava nestačia
Ak máte pocit, že by vaše telo predsa len ocenilo viac fluoridov, než aktuálne prijímate, poraďte sa so svojím praktikom alebo stomatológom. Pri nedostatku fluoridov vám môže lekár predpísať špecializované doplnky stravy.
Tým však ponuka sklovinových boosterov nekončí: ďalšou možnosťou je fluoridový gél, ktorý sa nanáša na zuby po večernom čistení, alebo fluoridové laky, s ktorými sa môžete stretnúť pri profesionálnej aplikácii v ordináciách zubných lekárov.
Ako už to v oblasti zdravia a starostlivosti o chrup býva, lepšie než tisíc produktov je jedna návšteva ordinácie a konzultácia s lekárom, ktorý môže (alebo naopak nemusí) odporučiť presne zacielenú suplementáciu prvkov, ktoré telu (alebo v našom prípade zubom a sklovine) chýbajú.
A nebojte sa, ak sa aj tak rozhodnete z akéhokoľvek dôvodu fluoridom vyhýbať, neznamená to, že nutne odsúdite svoje zuby na zubný kaz. Stačí len vedieť, ako sa o ne správne postarať.
Zahoďte obavy za hlavu
Na začiatku článku sme vám sľúbili odpoveď na otázku, či sú fluoridy hrdinovia, alebo slabosi. Za nás je to jasné pri správnom dávkovaní sú naozaj užitočnými pomocníkmi v každodennej starostlivosti o zdravý úsmev. Ak teda nad nimi už dlhšie premýšľate, pokojne ich do svojej kúpeľne privítajte. Majú antibakteriálne účinky, posilňujú zubnú sklovinu a zvyšujú jej odolnosť. Tak zahoďte pochybnosti a ozdobte svoje kefky fluoridovou pastou.