KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Fluoridy - účinná prevencia proti zubnému kazu

Zubný kaz je v Slovenskej republike ochorenie veľmi časté. Pretože nebolí a my ho necítime, patrí medzi ochorenia veľmi podceňované. Kv zubnému kazu môže dôjsť až k strate zuba. Výplne nepatria medzi najlacnejšiu záležitosť a návšteva u stomatológov je nepríjemná a bolestivá. Nebolo by lepšie sa tomuto ochoreniu vyhnúť?

Fluoridy - účinná prevencia proti zubnému kazu
Fluoridy - účinná prevencia proti zubnému kazu

Zubný kaz je v Slovenskej republike ochorenie veľmi časté. Pretože nebolí a my ho necítime, patrí medzi ochorenia veľmi podceňované. Vďaka zubnému kazu môže dôjsť až k strate zuba. Výplne nepatria medzi najlacnejšiu záležitosť a návšteva u stomatológov je nepríjemná a bolestivá. Nebolo by lepšie sa tomuto ochoreniu vyhnúť?

K vzniku zubného kazu musia byť splnené tri podmienky - cukry, mikroorganizmy prítomné v zubnom povlaku, samozrejme tvrdé zubné tkanivá a poslednou nepísanou podmienkou je čas, počas ktorého tieto faktory na zuby pôsobia. Môžeme dodržiavať pravidlá správnej ústnej hygieny, teda kontrolovať a znižovať množstvo zubného povlaku, vyhnúť sa nadmernému užívaniu sacharidov a pravidelne navštevovať stomatológa. Môžeme ale pre svoje zuby urobiť ešte viac.

Tak ako posilňujeme svaly, dokážeme posilniť aj našu sklovinu

Čím? Fluoridmi. Fluoridy sú látky obsiahnuté bežne v morských rybách, vajciach, mlieku, zelenom čaji alebo mäse. Dokážu sa zabudovať do kryštalickej mriežky skloviny. Tá sa potom stáva pevnejšia, odolnejšia a znižuje sa jej rozpustnosť. Ich výhodou je teda veľká priľnavosť k tvrdým zubným tkanivám. 

Fluoridovať môžeme buď systémovo, alebo lokálne.

Pod systémovú fluoridáciou rozumieme príjem fluoridov v potrave, nápojoch alebo tabletách. V Slovenskej republike sa v nápojoch fluoridy vyskytujú len v minerálnych vodách, pitná voda sa už od roku 1988 nefluoriduje. Ďalej je k dostaniu fluoridovaná kuchynská soľ a v niektorých krajinách dokonca aj fluoridované mlieko. Príjem fluoridov je ale v týchto prípadoch veľmi nízky. Fluoridované tablety tiež obsahujú fluoridy, ich používanie by mal ale odporučiť gynekológ alebo pediater, aby nedošlo k predávkovaniu.

Pod lokálnou fluoridáciou rozumieme príjem fluoridov v pastách, lakoch alebo géloch. Vyskytujú sa vo forme aminfluoridov, fluoridu sodného, fluoridu cínatého a monofluorofosfátov. Množstvo fluoridov udáva jednotka ppm uvedená na obaloch zubných pást, lakoch alebo géloch.

Odporúčané množstvo v závislosti na veku je nasledujúca:

  • deti do 2 rokov - max. 400 ppm jednotiek,
  • deti od 2 do 6 rokov - max. 500 ppm jednotiek,
  • deti školského veku - max. 1 000 ppm jednotiek,
  • dospelí - 1 000 - 1 500 ppm jednotiek.

Existujú aj špeciálne gély, napr. Elmex gelée. Tento gél obsahuje 12 500 ppm jednotiek, používa sa teda len raz týždenne a po vyčistení zubov sa nevyplachuje. Odporúča sa pre deti od 6 rokov a dospelých. 

Pozor na predávkovanie!

Ako už bolo povedané, fluoridmi sa môžeme aj predávkovať. U malých detí môže dôjsť k vzniku ochorenia nazývaného fluoróza, ktorá sa prejavuje belavými fľakmi na sklovine. Sklovina je síce pevná, ale zuby sú krehkejšie a vďaka malým bodkám esteticky nevyhovujúce. Keďže sa fluoridy zabudovávajú aj do kostí, môže u dospelých dôjsť k mäknutiu kostí. Príjem fluoridov by sme teda nemali prekračovať. 

Fluoridy teda hrajú veľmi dôležitú úlohu v prevencii proti zubnému kazu. Každý deň sa nám nejakým spôsobom dostávajú do tela, či už v množstve veľmi nízkom, primeranom alebo vysokom. Ich užívanie je ale veľmi individuálne, preto by sme sa napriek tomu mali poradiť s odborníkom. Je ale dobré vedieť, že existuje viac možností, ako sa vyhnúť zubnému kazu


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu