Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Neuralgie

Rozlišujeme:

  • Primárna neuralgia trojklanného (trigeminus) nervu , dôvod vzniku je nejasný, najčastejšie postihuje starších pacientov (60 rokov a viac), u mladých ľudí sa vyskytuje veľmi zriedkavo, častejšie u žien. Bolesť je náhla, prudká, vystreľujúca a trvá pomerne krátko (niekoľko sekúnd až minút). Neuralgia je väčšinou jednostranná, medzi jednotlivými záchvatmi sú rôzne dlhé obdobie bez bolesti. Jemné podnety, ako je rozprávanie, prehĺtanie, kýchanie, vyvolávajú bolesť. Záchvaty bývajú sprevádzané motorickými príznakmi. Bolesti často vyžarujú do určitého zuba a niekedy môže dôjsť k bezdôvodnej extrakcii zdravého zuba.
  • Sekundárna neuralgia trojklanného (trigeminus) nervu , príčina bolesti je známa, dochádza k dráždeniu nervu patologickým procesom napr. zápalovým ochorením zuba alebo čeľustného kĺbu. Záchvaty bolesti nie sú oddelené časovými úsekmi bez bolesti ako pri primárnej neuralgii. Po odstránení príčiny bolesť väčšinou vymizne.
  • Primárna neuralgia jazylkohltanového (glossopharyngeus) nervu , príčina bolesti nie je jasná, väčšinou postihuje pacientov stredného a staršieho veku. Prejavuje sa silnými, pálčivými alebo hrdzavými bolesťami vychádzajúcimi akoby z krčnej mandle, zadné steny hltanu či koreňa jazyka a často bolesť vystreľuje do ucha. Začína náhle, trvá veľmi krátko 20-30 sekúnd. Primárnu neuralgiu jazylkohltanového nervu spúšťa najčastejšie pitie horúcich či studených nápojov.
  • Sekundárna neuralgia jazylkohltanového (glossopharyngeus) nervu   bolesti sú vyvolané patologickými procesmi v oblasti nosohltana či hltana.

Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. Fixní a snímatelná protetika. 1. vydání, Praha: Grada 2004. .Počet stran 220. ISBN 80-247-0655-5.

S pojmom súvisí: