KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Vyčistiť zuby za 6 sekúnd? S najnovšou kefkou je to údajne možné!

  • 10. januára 2014

Vyčistiť zuby za 6 sekúnd? Nie, to nie je sci-fi, ale vďaka novinke na trhu zubných kefiek je to podľa firmy Blizzident nová realita? Neveríte? Čítajte ďalej!

Blizzident vyvíja novú kefku
Blizzident vyvíja novú kefku

Práve na trochu lenivejších alebo časovo extrémne vyťažených pacientov sa zamerala španielska firma Blizzident a pomocou technológie využívajúcej 3D tlač vyrobila zubnú kefku, ktorá dokáže vyčistiť všetky zuby naraz.

V čom je ten fígeľ?

Blizzident, ako sa nielen firma ale aj zubná kefka nazýva, je vyrobená každému zákazníkovi na mieru. Najskôr sú pomocou špeciálneho sceneru nascenované obe pacientove čeľuste do počítača, v ňom sa potom pomocou špeciálneho programu navrhne optimálny tvar zubnej kefky. Blizzident by mal rešpektovať tvar čeľustí aj prípadné ortodontické anomálie zákazníka. Na 3D tlačiarni sa potom takto navrhnutá kefka vytlačí a osadí štetinami.

Blizzident vyzerá ako dve spojené odtlačkové lyžice so štetinami vo vnútri. Odtlačkové lyžice zrejme niektorí z Vás poznajú, zubní lekári ich používajú na zhotovenie odtlačkov zubov. Prekrývajú teda oba zubné oblúky.

Ako sa používa

Použitie kefky Blizzident je pomerne jednoduché. Človek ju vloží do úst a robí najrôznejšie pohyby dolnou čeľusťou. Hýbe ňou hore a dolu, zo strany na stranu a dopredu a dozadu. Pri týchto pohyboch otiera zuby vo vnútri pripevnenej štetiny a zuby sa tak čistia. Vďaka tomu, že sa všetky zuby čistia naraz, má čistenie zabrať len spomínaných 6 sekúnd.

Koľko to stojí

Asi Vás napadá, že kefka vyrobená na mieru 3D tlačiarňou asi nebude lacná záležitosť a máte pravdu. Na internetových stránkach BBC sa hovorí o cene 299eur, teda cca 7660Kč. Výrobca uvádza, že prvá kefka má vydržať rok a ďalšie kefky by potom mali byť lacnejšie. Starší kus by malo byť dokonca možné opraviť za sumu o niečo málo nižšiu ako je 100eur.

Môže to fungovať?

A aký je názor odborníka? Kefku Blizzident by som zaradila skôr medzi zaujímavosti, riešenie na cesty alebo pre hendikepovaných pacientov než medzi plnohodnotné pomôcky ústnej hygieny pre bežného pacienta.

Hoci je kefka vyrobená na mieru, neverím tomu, že dokáže plnohodnotne vyčistiť ústa. Veď s obyčajnou zubnou kefkou, ktorá sa dá prikladať pod rôznymi uhlami a možno sa ňou zamerať na konkrétne miesta, si veľa ľudí nevie vyčistiť zuby dokonale.

Som aj skeptická k avizovanej životnosti zubnej kefky, pretože mäkké štetiny sa aj pri šetrnom zaobchádzaní po cca 3 mesiacoch ničia a zhoršuje sa ich čistiaca schopnosť. A ako posledné, nedokážem si predstaviť ako sa z takejto zubnej kefky vymýva zubná pasta. Myslím, že jej vymývanie zaberie toľko času, koľko sa usporí na samotnom čistení zubov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu