KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Bezbolestné opravovanie zubov a čo ďalšie sa na nás chystá?

  • 28. októbra 2017

Svet je plný nových technológií a vzhľadom na to, ako veľmi sa technologicky posúva lekárska starostlivosť, je logické, že sa posúva aj oblasť dentálnej hygieny a zubného lekárstva. Jednou z noviniek na poli dentálnej starostlivosti je remineralizácia zubov, ktorá odstráni zo zubných ordinácií obávanú vŕtačku a ničím neobvyklým nebude ani to, že niektoré zákroky budú v budúcnosti vykonávať roboty.

Bezbolestné opravovanie zubov a čo ďalšie sa na nás chystá?
Bezbolestné opravovanie zubov a čo ďalšie sa na nás chystá?

Všetky tieto tvrdenia Vám môžu pripadať neuveriteľné, bláznivé a hlavne nerealizovateľné. Doba ide ale dopredu a už aj v oblasti zubného lekárstva dochádza k zapájaniu robotov a nových technológií pri odstraňovaní zubného kazu.

Zubní lekári zahodia vŕtačky

Zubný kaz ročne objavia zubní lekári u viac ako dvoch miliárd ľudí na celom svete. Zubný kaz vzniká v niekoľkých fázach. Kým sa samotný kaz objaví, zvyčajne dochádza k tomu, že v sklovine ubúdajú potrebné minerály, ktoré posilňujú zubnú sklovinu. Keď sa kaz podchytí v tejto fáze, je veľmi pravdepodobné, že sa v budúcnosti vyhneme nepríjemnému vŕtaniu.

Vedci z Londýna vyvinuli novú metódu, pomocou ktorej sa do skloviny dostane potrebný vápnik a minerály, ktoré potom zabránia ďalšiemu rozšíreniu zubného kazu. Dnešné metódy odstraňovania zubného kazu sú iba kolotočom vŕtania a vypĺňania zubov, pretože žiadna zubná výplň nevydrží večne.

Prvý robot už voperoval implantát

Nahrádzanie ľudí robotmi je veľkou témou. V niektorých odboroch to môže veľmi uľahčiť prácu pri nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. Takou oblasťou je aj zubné lekárstvo. A kde inde by mal prvýkrát robot operovať ako v Číne. Konkrétne išlo o voperovanie zubných implantátov. Tento zákrok zvládol robot s jedinou asistenciou ľudského zubného lekára, a to pri podávaní lokálnej anestézie.

Vývojom robotického zubného lekára sa zaoberali vedci štyri roky a pretože to bola dostatočne dlhá doba, tak zvládli vývojári odhaliť všetky chyby a robota správne naprogramovali. Ani pacientka a ani dohliadajúci tím zubných lekárov sa tak nemuseli obávať, že by došlo k nejakej chybe.

Čo ďalšie nás ešte čaká?

Za niekoľko desiatok rokov nemusí byť nezvyčajné, že nás budú operovať roboty, niektoré postupy sa zmenia a skúsení lekári budú na zákroky iba dohliadať a mať na starosť pooperačnú starostlivosť. Jednoducho sa musíme pripraviť na to, že všetko sa mení. A vidina toho, že už nikdy nebudete počuť zvuk zubárskej vŕtačky? Tak to je jedna z najlepších správ.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu