Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

400+ ľudí prikúpilo

Listerine sa stará o vaše ústa už viac ako 100 rokov

  • 31. januára 2022

Píše sa rok 2022 a niektorí ľudia môžu považovať ústnu vodu za vymoženosť modernej doby, ale značka Listerine svoju históriu píše už viac ako celé storočie. Kto prišiel ako prvý s nápadom na výrobu ústnej vody, prečo nesie práve názov Listerine a prečo je taká obľúbená?

Listerine
Listerine

Antiseptické účinky boli veľkou neznámou až do 70. rokov 19. storočia. Práve v tejto dobe chirurg Joseph Lister vykonal prvú operáciu v komore ošetrenej práškovým antiseptikom. Zároveň sme stáli na začiatku doby, kedy sa otvorené rany začali prekrývať obväzmi napustenými dezinfekčnou látkou. Oba tieto pokroky znamenali rapídne zníženie vzniku pooperačných infekcií, s ktorými najčastejšie súviseli následné úmrtia.

Antiseptické účinky a ich vplyv na ústnu dutinu

Tieto výsledky zaujali Dr. Josepha Lawrence, ktorý spolu s Jordanom Wheat Lambertom vyvinul vlastnú formulu nového účinného chirurgického antiseptika. To dostalo meno Listerine práve podľa chirurga Josepha Listera.

Inšpiráciou pre vývoj ústnej vody bol v populácii prevládajúci problém so zápachom úst. Ten si vyslúžil nové odborné označenie halitóza, ale aj nové moderné riešenie v podobe ústnej vody. Za tou stál práve Joseph Lawrence a Robert Wood Johnson, zakladateľ spoločnosti Johnson & Johnson, ktorá vyrába ústnu vodu Listerine dodnes. Silný marketingový apel na to, že antiseptická ústna voda Listerine môže tieto problémy odstrániť, spôsobil veľký boom a výrazne ovplyvnil doterajšiu starostlivosť o ústnu dutinu. Ľudia spolu so zubnou kefkou a zubnou niťou začali používať práve ústnu vodu. Tá svojimi účinkami znižovala mieru zápachu z úst, čo bolo spoločnosťou veľmi nadšene prijaté. Navyše dlhodobá klinická štúdia preukázala, že zakončenie čistenia zubov použitím ústnej vody Listerine znižuje množstvo zubného povlaku až viac ako polovicu oproti samotnému čisteniu kefkou.

Ikonické zloženie, osvedčená značka a stály vývoj

Už od svojho vzniku obsahujú ústne vody Listerine štyri vysoko účinné esenciálne oleje – tymol, eukalyptol, mentol a metyl-salicylát. Tieto látky sa bežne vyskytujú v rastlinách, majú prirodzený antibakteriálny účinok, a teda aj schopnosť obmedzovať tvorbu zubného povlaku. Základ zostáva rovnaký, ale vývoj sa nezastavuje. V roku 1994 ustúpila značka od sklenenej fľaše a v tempe doby začala ústnu vodu plniť do plastových fliaš. Dnes sú fľaše Listerine z 50% vyrobené z recyklovaného plastu a zároveň sú 100% ďalej znovu recyklovateľné. Priebežne vznikajú ďalšie varianty ústnych vôd Listerine. Preto už dnes môžete vyberať z druhov bez alkoholu alebo s alkoholom, s jemnými ale aj výrazne osviežujúcimi príchuťami, s fluoridmi alebo bez nich. A na tento rok si prichystali ďalšiu novinku – dve ústne vody s 96% prírodných zložiek, plne biodegradibilným zložením a bez umelých farbív. V ponuke je vo variante pre starostlivosť o zubnú sklovinu a v druhej verzii na ochranu ďasien.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

100+ ľudí prikúpilo

S článkom súvisí: