KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ústna voda: áno či nie?

Chcete mať istotu, že ste pre zdravie Vašich úst urobili všetko, čo môžete? Potom vždy používajte na výplach úst po čistení zubov ústnu vodu, ktorá doplní použitie kefky a medzizubných pomôcok a zároveň osvieži Váš dych. Prečo to nevyskúšať, keď je jej použitie tak jednoduché a nezaberie skoro žiadny čas.

Ústna voda: áno či nie?
Ústna voda: áno či nie?

O tom, prečo používať ústnu vodu, sa pomerne často diskutuje. Lenže aj ústna voda, rovnako ako ostatné bežné pomôcky ústnej hygieny, vám môže v mnohom pomôcť. Siahnite po ústnej vode, ak trpíte na zápaly ústnej sliznice alebo v prípade, že sa Vám usadzuje zubný povlak. Ústna voda je ale tiež ideálnym pomocníkom, ak potrebujete dlhodobo osviežiť dych.

Ako ústna voda pomáha?

Asi najdôležitejšou vlastnosťou ústnej vody je, že zabraňuje prekysleniu, a čiastočne tak aj demineralizácii zubnej skloviny. Často ústne vody tiež obsahujú fluoridy, ktoré prispievajú k posilneniu zubnej skloviny, rastlinné extrakty s protizápalovými účinkami alebo chlórhexidinedigluconát. Ten funguje ako antibakteriálna zložka, a preto sú ústne vody s obsahom chlórhexidínu vhodné najmä pri parodontologickej liečbe, po chirurgických zákrokoch alebo u osôb, ktoré majú zníženú schopnosť vykonávať vlastnú ústnu hygienu. Krátkodobo môžete ústne vody s chlórhexidínom používať tiež pri prechladnutí alebo chrípke, kedy zvyčajne trpí aj ústna dutina. Vyberať môžete ústnu vodu s koncentráciou 0,12 - 0,2% chlórhexidínu a také ústne vody ponúka napríklad značka GUM alebo Lacalut.

Veľkej obľube sa tiež tešia ústne vody na báze éterických olejov, ktoré obsahujú aj veľké množstvo alkoholu, a preto veľmi dobre osviežujú dych. Staviť môžete aj na bylinné ústne vody, ktoré pozitívne pôsobia na ďasná a osviežia dych pomocou prírodných zložiek.

 

Existuje aj riešenie pre deti

Pokiaľ chcete deťom spestriť každodennú rutinu čistenia zubov, potom siahnite po niektorej detskej ústnej vode. Od tých pre dospelých sa líši tým, že neobsahujú alkohol a naopak obsahujú iba nízke množstvo fluoridov. Aj napriek tomu sa ale odporúča začať u detí používať ústnu vodu až vo veku 5-6 rokov, kedy už zvládnu samé vypľúvať. Ako motiváciu pre lepšie čistenie potom môžete využiť ústne vody, ktoré zvýrazňujú zubný povlak a robia tak čistenie zábavnejšie.

 

Je to posledný krok pre zdravšie zuby

Hoci sa Vám používanie ústnej vody môže javiť ako zbytočné, verte, že to je síce posledný, ale nemenej dôležitý krok pre zdravé zuby. A u detí môže dokonca používanie ústnej vody podporiť správne návyky k pravidelnej ústnej hygiene.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu