Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Keď zima zabolí alebo tiež citlivé zuby

Nemôžete si bez tŕpnutia zubov vypiť vychladené pivo ani horúcu kávu? Citlivé zuby sú nepríjemným problémom, ktorý nás obťažuje v bežnom každodennom živote. Pripomenú sa vám nielen pri pití, ale aj pri čistení zubov. Niekoho môže dráždiť aj chladný zimný vzduch. Čo tento problém spôsobuje a ako ho riešiť?

Keď zima zabolí alebo tiež citlivé zuby
Keď zima zabolí alebo tiež citlivé zuby

Citlivosť na studené či teplé alebo pri čistení zuob spôsobuje odhalená zubovina (tzv. dentín), ktorá sa bežne nachádza pod zubnou sklovinou. Práve zubovina má na svojom povrchu dentínové kanáliky, ktoré pri podráždení aktivujú nervové zakončenia, v dôsledku čoho cítite nepríjemnú bolesť.

Najčastejšou príčinou odhalenia zuboviny je zlá technika čistenia zubov. Tá spočíva v príliš silnýcg horizontálnych ťahoch príliš tvrdou zubnou kefkou. V takom prípade totiž robíte všetko presne opačne, než by ste mali. Ďalšou príčinou môže byť erózia. Spôsobuje ju naleptanie zuba, ktoré má na svedomie častá konzumácia kyslých nápojov alebo potravín. Stretnúť sa môžete ešte s krátkodobou citlivosťou, tá býva následkom bielenia zubov. Tá však sama počas týždňa po ukončení bielenia vymizne.

Ako s citlivými zubami bojovať?

Na citlivosť zubov si väčšinou zvykneme. Skrátka nepijeme silne vychladené nápoje, pri čistení vyplachujeme skôr teplou vodou a začneme sa vyhýbať sladkému. Stane sa to súčasťou nášho života. Ale tento problém sa dá riešiť. Najprv je potrebné naučiť sa správnu techniku čistenia, aby nedochádzalo k ďalšiemu odhaľovaniu zubných krčkov. Zmierniť citlivosť zubov môžu zubné pasty na citlivé zuby. Siahnuť môžete aj po starostlivosť naviac – gélom GC Tooth Mousse s vysokým obsahom vápnika alebo v lekárni zakúpiť Elmex gelée, ktorý naopak obsahuje vysoké množstvo fluoridov. Oboje sa používa až po čistení zubov a ústa sa nevyplachujú, aby mohli gély pôsobiť počas noci.

Čo keď nepocítite žiadnu zmenu? Potom sa môžete obrátiť na dentálnu hygieničku. Tá môže citlivé krčky potrieť špeciálnym "lakom", ktorý môže ich citlivosť zmierniť až na niekoľko týždňov. Zuby sa v tomto prípade nemusí brúsiť. Druhou možnosťou je zakryť krčky fotokompozitivnou bielou výplňou. Tento spôsob vyrieši problém s citlivým krčkom nastálo. Pre výplň sa však najskôr musí vytvoriť miesto, takže sa zub musí mierne zbrúsiť. V poslednej rade možno pristúpiť k vybratiu nervov zo zuba. Je to naozaj ale posledné riešenie, ku ktorému sa pristupuje celkom výnimočne.

Máte ešte ďalšie otázky týkajúce sa citlivých zubov? Možno sme už na ne zodpovedali.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu