Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Najlepšie darčeky pre milovníkov prírody

 • 21. októbra 2022

Ako poznáte typických ekologických nadšencov? Starostlivo čítajú zloženie zubných pást a ústnych vôd, pri kúpe zubnej kefky premýšľajú, z akých materiálov je vyrobená a či po vyhodení neskončia na skládke. Neradi pri čistení zubov plytvajú vodou a beda, ak bol ich obľúbený produkt testovaný na zvieratách. Poznáte niekoho takého, komu osud planéty nie je ľahostajný? Tak to vám gratulujeme. A zároveň pre vás máme pár tipov, čo vašim eko blízkym môžete nadeliť pod (ich umelý) stromček.

Najlepšie darčeky pre milovníkov prírody
Najlepšie darčeky pre milovníkov prírody

Kefky, ktoré prírodu ani zuby netrápia

Eko nadšencov u kefiek zaujímajú predovšetkým použité materiály. Čím bližšie sú prírode, tým lepšie. Drvivá väčšina eko kefiek je vyrobená z bambusu, bioplastu alebo z rôznych zmesí drevitých materiálov s bioplastom. Niektoré značky sa síce môžu pochváliť udržateľnou výrobou, ale pokrivkávajú v kvalite vlákien. A to sa pri zubnej kefke nesmie stáť. Stále platí, že vlákna kefky musia byť jemné, mäkké, husté a šetrné, príroda nepríroda. Keď to teda zhrnieme, tak správna eko kefka je vyrobená z udržateľného materiálu a zároveň nerobí kompromisy, čo sa týka starostlivosti o zuby.

My vám môžeme odporučiť nasledujúce:

 • Biobrush Berlin – ekologická kefka z bioplastu poteší všetkých eko fanúšikov. Je kompostovateľná a z 94 % rozložiteľná. Vyrába sa u susedov v Nemecku, takže má minimálnu uhlíkovú stopu. Má stredne mäkké vlákna, nie je teda úplne najmäkšia, ale stále je šetrná. Dostupná v 7 farbách.
 • Ecoheart Extra Soft – ďalšia kefka, ktorá je rozložiteľná, a to dokonca celá. Je vyrobená z prírodného bambusu, takže až doslúži a rozloží sa, nie je takou záťažou pre planétu. Má jemné a mäkké vlákna a naviac je kefka uložená v krásnom sklenenom puzdre s korkovým uzáverom.
 • Curanatura Bamboo – bambusovú kefku s malou hlavičkou máme z nášho eko sortimentu úplne najradšej. Jej husté a jemné nylonové vlákna sú vhodné pre citlivé zuby a ďasná, čo sa u eko kefiek veľmi často nestáva.
 • Promis zubní kartáček – farebné kefky od talianskej značky Promis majú príjemne mäkké vlákna a ergonomickú rukoväť z bioplastu. 
 • Jordan Green Clean Soft – ďalšia kefka s ergonomickou rukoväťou, ktorá skvele padne do ruky. A to najlepšie? Kefka je vyrobená zo 100% recyklovaného plastu pochádzajúceho z nádob na potraviny. Z toho bude váš eko blízky úplne hotový. 
 • Herbadent Original Eco UltraSoft – konečne tip na značku z domácej kotliny. Český Herbadent nadchne jemnými, rovno strihanými vláknami, ktoré šetrne čistia. Rukoväť je vyrobená z ekoplastu zo zvyškov rastlín ryže. Príjemná alternatíva k zahraničným značkám. 

Zubné pasty bez zbytočnej chémie

Ako by malo vyzerať zloženie zubnej pasty pre človeka, ktorý sa vyhýba zbytečnej chémii? Ideálne by takáto pasta mala byť bez penidiel, syntetických emulgátorov alebo parabénov. Ďalej by mala obsahovať čo najviac prírodných zložiek, ktoré môžu pochádzať zo šetrného poľnohospodárstva. U obalov ide zase o použité materiály. Veľkou výhodou je, pokiaľ je obal recyklovateľný (to znamená, že ho váš blízky môže vyhodiť do farebného smetného koša) alebo sčasti už recyklovaný (tj. obal pochádza z už použitého materiálu). Ale nebojte sa! Nič také nemusíte dlho a zložito hľadať. Pasty bez zbytočnej chémie, ktoré môžeme s kľudným svedomím odporučiť, nájdete nižšie.

 • The Natural Family Co. Blak – pomáha odstraňovať povrchové škvrny, má vegánske zloženie a obsahuje aktívne uhlie z kokosu. Má jemnú príchuť, ktorá ľahko osvieži a nijak výrazne nepení.
 • Weleda ratanhová zubná pasta – je vhodná predovšetkým pre osoby s problematickými ďasnami, pretože má sťahujúce účinky. Zároveň neobsahuje penidlá, takže je šetrnejšia i k citlivejším ústam.
 • LaSaponaria Wonderwhite – pekná prírodná pasta bez fluoridov pomáha udržať prirodzený odtieň zubov. Škvrny zo zubov ale vie jemne odstrániť – hlavne vďaka aktívnemu uhliu a kremíku. Maximálne šetrné zloženie je vhodné pre deti už od 2 rokov. 
 • Biomed darčeková sada zubných pást pre ženy a pre mužov – krásna darčeková sada pre ženy i mužov obsahuje 3 prírodné pasty bez fluoridov. Pestrá zmes ponúka i pestrú paletu účinkov – od zosvetlenia zubov, posilnenie zubnej skloviny až po osvieženie. 

Medzizubná starostlivosť bez výčitiek

S medzizubnými kefkami je trochu problém. Často sú z kombinovaných materiálov, a keď nie, tak zase nie sú veľmi kvalitné. I tak ale pre vás máme tipy na dve značky, ktoré medzi ostatnými vyčnievajú.

 • Medzizubné kefky The Humble – boli jednými z prvých, ktoré mali bambusové rukoväte. Pri používaní sú príjemné a zároveň po odstránení drôtiku s vláknami sú 100% recyklovateľné, respektíve kompostovateľné. K dispozícii je 6 veľkostí.
 • Zubná niť My White Secret – patrí k našim najobľúbenejším nitiam vôbec. Je jemná, mäkká a dostatočne silná na to, aby kvalitne čistila. Príjemným bonusom je to, že je predávaná v sklenenom obale a dokupujete len náplne.

Zdravá ústna voda

S ústnou vodou je to podobne ako so zubnou pastou. Mala by byť bez zbytočnej chémie, netestovaná na zvieratách, s obalom vyrobeným z udržateľných materiálov. Ktoré môžeme odporučiť?

 • Ecoheart Fresh – má osviežujúcu príchuť mäty a eukalyptu a poskytuje ochranu ďasnám. Okrem veľkého množstva prírodných zložiek obsahuje tiež alkohol. Je vyrobená na Slovensku.
 • Urtekram Sensitive Strong Mint – pomáha citlivým zubom, nie je testovaná na zvieratách a obsahuje 100 % prírodných zložiek. Neobsahuje alkohol, ani fluoridy.
 • Ben & Anna Mouthwash Sensitive – jemná ústna voda bez alkoholu a fluoridov si poradí s parodontózou i zápalom ďasien. Zloženie je vegánske a voda nie je testovaná na zvieratách. Naviac sa dá zakúpiť v krásnej sklenenej fľaštičke, ktorá po rozbalení pod stromčekom určite zaboduje. 

Karin Hambalíková
autor článku

Karin Hambalíková

marketingová špecialistka

Monika Michalová
garant článku

Monika Michalová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

S článkom súvisí: