Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Menu

Ako byť pri vyhadzovaní kefky ohľaduplnejší k prírode

Ročne spotrebujete približne štyri kefky. Na planéte je necelých osem miliárd ľudí. To je 32 miliárd vyhodených kefiek každý rok. Aj zubné kefky ale možno triediť. Prípadne môžete nakupovať ekologickejšie varianty, ktoré sa rozložia v priemyselný kompostoch.

Triadenie kefiek
Triadenie kefiek

Väčšina zubných kefiek je vyrobená z plastu s nylonovými vláknami, čo rozhodne nie sú ekologické materiály. Ako sa ale zachovať zodpovedne k planéte, keď je čas kefku vymeniť?

Veľká sila alebo ostré nožnice a triedený odpad

Áno, je to viac práce. Ale môžete mať zo seba lepší pocit. Pri vyhadzovaní kefky stačí obetovať chvíľku tomu, aby ste od rukoväte oddelili hlavičku s nylonovými vláknami. Rukoväť vyhodíte do plastu a hlavičku potom do komunálneho odpadu. Podľa výrobcov ju možno väčšinou zlomiť, prípadne odstrihnúť silnými nožnicami.

Používate kefku Curaprox? Potom môžete byť ešte zodpovednejší. U nás totiž funguje program Kolokefka. Kefky odnesiete do niektorého Curaprox Smile Shopu alebo iného zberného miesta. Použité kúsky následne slúži ako materiál na výrobu košov na triedený odpad, ktoré putujú do slovenských škôl.

Alternatívy k plastovým zubným kefkám

Od minulého roka pribúda kefiek, ktoré sú čiastočne z kompostovateľných alebo prírodných materiálov. Často sa však stretávame s problémom, že nespĺňajú základné požiadavky na správny zubnú kefku.

Prvým zástupcom v našej ponuke sú kefky TePe Good. Ich vlákna sú 100% z materiálov biologického základu a rukoväť je z 95% vyrobená z cukrovej trstiny. Kefka má rovná, hustá a mäkká vlákna. A to je v poriadku. Výrobca však neuvádza, do akého odpadu kefka vyhodiť. Aby ste neurobili chybu, musíte preto kefku vyhodiť do komunálneho odpadu.

Bambusové kefky The Humble sú na tom o niečo horšie. Ich rukoväť je z bambusu, vlákna sú však nylonová. Pre zodpovedné vyhodenie je potreba oddeliť hlavičku a rukoväť buď spáliť v kachliach, alebo ju vyhodiť do kompostu či biopadu. Kefka však nezodpovedá predstave správneho typu. Vlákna nie sú rovná a hlavička je zároveň pomerne veľká. Odporúčali by sme preto pre väčšinu dospelých voliť detskú verziu kefky.

Najnovším zástupcom ekologickejších kefiek je značka Biobrush. Rukoväť je kompostovateľná v priemyselných kompostoch. Je teda potrebné ju vyhodiť do bioodpadu. V bežnom kompostu by sa rozkladala viac ako rok. Najväčšou výhodou Biobrush kefiek sú rovná a pomerne hustá vlákna. Pre osoby s menšou čeľustí je plne dostačujúca detská verzia.

Zohnať možno už aj celobambusovú kefku. Značka Curanatura prišla na trh s produktmi, ktoré majú z bambusu rukoväť i vlákna. Kefka má rovné vlákna, primerane hustá a príjemne mäkká. A kam ju po troch mesiacoch používania vyhodiť? Do bioodpadu, alebo ju spáliť v kachliach. Kefka by nemala mať problém ani s rozložením na kompostu, aj keď to bude trvať dlhšie.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu