KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Používanie cumlíka - ako ho vyvariť a ako od neho dieťa odnaučiť?

Nie ste si istí, od kedy bábätku dávať cumlík, ako sa o cumlíky starať alebo ako Vaše bábätko od cumlíka nakoniec odnaučiť? Tak čítajte ďalej, pretože v nasledujúcom článku sa to dozviete.

Ako odnaučiť dieťa od cumlíka
Ako odnaučiť dieťa od cumlíka

Už ste sa niekedy dostali s niekým do sporu o tom, či vôbec cumlík používať? Ak áno, tak dôležitá je jedna vec - záleží čisto na Vašom rozhodnutí, či bábätku cumlík dáte alebo nie. Ale ak budete potrebovať bábätko upokojiť, budete za cumlík naozaj vďačná. Pokiaľ sa rozhodnete Vášmu bábätku cumlík dávať, potom sa Vám budú určite hodiť odpovede na nasledujúce otázky.

Kedy začať dávať cumlík?

Môže sa Vám stať, že ešte v pôrodnici nebudete mať dovolené dávať Vášmu bábätku cumlík. Je to preto, že odborníci sa zhodujú na tom, že by bábätko malo dostávať cumlík až vo chvíli, keď má plne vyvinutí sací reflex. Preto sa lekári zhodujú, že cumlík by dieťa malo dostať približne až v jednom mesiaci. Sú ale deti, u ktorých problém s dojčením mať nebudete, aj keď im cumlík dáte v podstate hneď po prepustení z pôrodnice

Ako vyvariť cumlík?

Ak váhate, či je cumlík pred prvým použitím potrebné vyvariť, tak už neváhajte. Pred prvým použitím vždy cumlík vyvarte. Je dobré mať doma cumlíkov viac, aspoň dva alebo tri, aby sa Vám nestalo, že jeden vyvárate a nemáte iný, ktorý by ste dieťaťu ponúkla. Ako často cumlík vyvárať? Tak na to neexistuje jednoznačná odpoveď. Mnoho mamičiek vyvára cumlíky približne dvakrát až trikrát do týždňa. Pokiaľ však bábätko má cumlík iba na noc, potom je väčšinou frekvencia vyvárania nižšia. Medzi vyváraním cumlík oplachujte vodou. Vyvarovať by ste sa tiež mali obľúbenému čisteniu cumlíka vlastnými slinami.

Ak sa chcete vyhnúť klasickému vyváraniu po dobu 5 minút, máte dnes možnosť zaobstarať si sterilizátory do mikrovlnky (vľavo) alebo parné sterilizátory (vpravo). Tieto spôsoby Vám zvyčajne ušetria čas a hlavne starosti s tým, ako dlho už vlastne cumlík v hrnci vyvárate. Pre udržanie cumlíkov v čistote pri cestovaní môžete použiť niektoré z puzdier na cumlíky.

Kedy je načase odnaučiť od cumlíka a ako na to?

Ak Vaše dieťa nepatrí medzi také, ktoré sa o cumlík po čase prestanú zaujímať, potom iste uvítate niekoľko rád, ako od cumlíka odnaučiť. Podľa odborníkov by deti s denným používaním cumlíka mali prestať okolo jedného roka, na spanie môžu cumlík používať o rok dlhšie. Každé bábätko je ale iné, preto niektoré deti môžu potrebovať o niekoľko mesiacov dlhšie. Doba cmúľania by ale nemala byť dlhšia ako do troch rokov.

Môže sa Vám však stať, že Vaše dieťa bude cumlíky milovať a nebude sa ich chcieť vzdať. Preto pre vás máme pár tipov, ako to urobiť:

  • Ak ešte Vaše bábätko používa cumlík stále celý deň aj noc, prvým krokom k úspechu je obmedziť používanie len na noc.
  • Môžete tiež s dieťaťom uzavrieť výmenný obchod. Za cumlík mu tak dáte nejakú hračku, ktorá mu bude pripomínať, že cumlík za ňu vymenilo. Takúto dohodu je možné narafičiť napríklad na Mikuláša, aby od Vás potom dieťa nemohlo chcieť cumlík vrátiť.
  • Dôležitou súčasťou odvykania od cumlíka je aj posilňovanie sebavedomia dieťaťa vetami „Veľké deti predsa cumlík nepotrebujú." Niektorým deťom také vety stačia preto, aby cumlík po čase samé odovzdali.
  • V poslednom čase sa stáva obľúbená aj metóda postupného ničenia cumlíka. Vaše dieťa potom samo zistí, že cumlík je už zničený a vyhodí ho. Problém však budete mať, ak máte doma cumľov viac.

Sú deti, ktoré bez cumlíka vydržia celé detstvo, ale väčšina nie. Cumlík sa tak stane Vašim dobrým parťákom nielen na upokojenie bábätka v noci, ale aj kedykoľvek cez deň. A nebojte sa, aj tohto odnaučenie raz dosiahnete.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu