Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Prerezávanie zúbkov: keď viete ako na to, vyhnete sa polovici trápenia

Krik, zúfalstvo, prebdelé noci? Gratulujeme, práve asi vítate prvý mliečny zúbok. Poďte si s nami uľahčiť príchod tých ďalších. Poradíme, ako tlmiť nepríjemnú bolesť, ako vybrať prvú kefku a pastu – ale aj kedy sa najneskôr zbaviť cumlíka.

Stratení v širokej ponuke? Vyberajte s nami jednoducho
Stratení v širokej ponuke? Vyberajte s nami jednoducho

Keď rastú prvé zúbky: príznaky a ako to spoznať

Mliečne zúbky sa vyvíjajú a rastú v čeľusti. Prerezávanie začína už okolo prvého pol roku dieťaťa – najčastejšie vykuknú dolné rezáky (jednotky) a hneď v závese tie horné. Je normálne, že sa zúbky u batoľaťa prerezávajú skôr aj neskôr – ak ste však nervózni, nebojte sa poradiť sa so zubárom.

A ako dlho sa prerezávajú prvé zúbky? Všetkých 20 zubov by to malo stihnúť asi do 3 rokov. Vypadávať začnú medzi 5. a 6. rokom dieťaťa.

Každé dieťa znáša prerezávanie zubov inak, príznaky toho svojho budete časom poznať.

Najčastejšie sa však stretnete s dieťaťom, ktoré:

  • je podráždené, mrzuté, unavené
  • vyžaduje viac vašej pozornosti
  • odmieta jedlo (alebo sa ho, naopak, dožaduje viac)
  • má opuchnuté a začervenané ďasná, pod ktorými môžu presvitať biele zúbky
  • môže mať hnačku
  • môže mať zvýšenú teplotu (do 39 °C, horúčka spravidla s rastom zúbkov nesúvisí)
  • horšie spí, hlavne v noci

Úplne prvé zuby u dojčiat sa v niektorých prípadoch zaobídu bez ťažkostí. O to viac potom rodičov prekvapia komplikácie pri raste stoličiek – ten všeobecne trvá dlhšie a býva bolestivejší.

 

Ako môžete dieťaťu uľaviť od bolesti?

  1. Tlmenie bolesti
    Nechcete hneď siahať po liekoch? Vyskúšajte špeciálne oleje a gély na ďasná, ktoré niektorým deťom uľavia od bolesti. Alternatívou môžu byť aj homeopatiká.
  2. Masáž ďasien
    Možno vášmu dieťatku pomôže mierna masáž tzv. prstiačikom – ide o silikónovú zubnú kefku (nazývanú aj ako prvá kefka pre bábätko). Masírovanie boľavých ďasien deťom uľaví, nie všetky ho však znesú.
  3. Hryzadlá a chlad
    Boľavé ďasná nútia deti vyhľadávať vhodné (aj nevhodné) predmety na okusovanie. To je vaša perfektná šanca ďasná ochladiť a tým uľaviť od bolesti. Vyskúšajte babské rady na rast zúbkov – napríklad dieťaťu ponúknuť zamrznuté ovocné pyré alebo studenú mrkvu z chladničky (pri tej dávajte pozor, aby dieťa kus neodhryzlo a nevdýchlo ju).

    Bezpečnou alternatívou sú špeciálne gélové hryzadlá, ktorých gélová časť krásne prechladne po pár minútach v chladničke.
    Niektoré zdroje odporúčajú aj chladivé obklady na líca, avšak máloktoré dieťa ich vydrží mať dlhšie. Za skúšku však nič nedáte.

  4. Lieky
    Ak dieťa neznáša bolesť dobre, siahajú rodičia po prípravkoch tlmiacich bolesť (analgetiká s účinnými látkami ako paracetamol a ibuprofén). Kým sa bolesť zúbkov nenaučíte spoznať naisto, nepodceňte príznaky, akými sú napríklad zvýšená teplota alebo hnačka. Tie môžu signalizovať ochorenie dieťaťa, často napríklad tzv. siedmu chorobu.

Cumlík – áno alebo nie?

Nechceme cumlík vnucovať ani zakazovať. Poďme si radšej zhrnúť fakty:

  • cumlíky ovplyvňujú rast čeľustí a postavenie zubov, preto je dobré deťom dávať adekvátnu veľkosť cumlíka
  • na uľahčenie odnaučenia rodičia často volia cestu postupného odoberania (len na spánky, len na nočné spanie a pod.)
  • odporúča sa vziať cumlík dieťaťu do dvoch rokov – záleží však aj na frekvencii používania
  • za naozaj najneskorší termín sa považujú 4. narodeniny dieťaťa, cumlík by mohol negatívne ovplyvniť zhryz (utváranie kostnej štruktúry hornej a dolnej čeľuste)
  • príliš skoré odobranie cumlíka niekedy vedie k cumľaniu deky, plyšiakov alebo palcov (čo je spravidla ešte ťažšie odnaučiť)

Aké triky na odobranie cumlíka sa osvedčujú najčastejšie? „Darovať“ (zvieratkám, mladším deťom, Mikulášovi a pod.) – alebo odstrihnúť špičku cumlíka, čím ratolestiam cumľanie znepríjemníte.

Ako čistiť prvé zúbky – a čím presne?

Zdalo by sa, že pre ten jeden, dva, tri zuby je celkom jedno, akú zubnú kefku alebo pastu kúpite. Ale opak je pravdou – a verte, že tentoraz nejde o také to „prílišné riešenie“.

Ako vyzerá správna kefka na prvé zúbky?

  • má veľké množstvo jemných vlákien
  • vlákna sú rovno strihané
  • malým deťom vyberajte širšiu rukoväť
  • čím menšie dieťa, tým menšia hlava kefky

Detskú zubnú kefku meňte pravidelne, ideálne raz za dva mesiace. Zároveň ju nezabudnite vymeniť po každej infekčnej chorobe (kašeľ, nádcha, viróza, nachladnutie, angína), zabránite jej návratu. To platí tak v prípade detských, ako vašich zubných kefiek.

Hneď ako deti trochu vyrastú a čistenie zúbkov vezmú do vlastných rúk, odporúčame ich nechať. Na kontrolu a dočistenie však dbajte vy – aspoň do 8 rokov treba výkon detí kontrolovať.

Pre malé deti sa nám najviac osvedčili kefky so širokou rukoväťou – takú vyrába napríklad Jordan. U divokejších detí oceníte ochranný krúžok, ktorý bráni zaraziť si kefku až do krku. Väčšie deti nadchnete rozprávkovými motívmi – od troch rokov môžete skúsiť aj elektrickú kefku.

Ako vybrať zubnú pastu pre najmenších?

  • množstvo fluoridov/prípadne, či ich pasta neobsahuje
  • v prípade prvých pást vás môže zaujímať, či má/nemá sladkú chuť

Malé deti väčšinu pasty prehltnú. Zvážte začať čistiť zúbky úplne bez pasty – alebo ňou len zľahka kefku „zašpiniť“.

Radi by ste deťom dopriali zubnú pastu bez fluoridov? V takom prípade sa skúste poradiť s odborníkmi. Tí často odporúčajú vyskúšať pastu obsahujúcu hydroxyapatit (minerál, ktorý sa nachádza v kostiach a zuboch) alebo vápnik.

Ak sa fluoridom nechcete vyhýbať, stačí kontrolovať ich množstvo. Prvá detská zubná pasta by mala obsahovať maximálne 500 ppm (údaj nájdete na obale). Väčšie množstvo fluoridov zaťažuje po prehltnutí zažívanie detí a navyše by sa na zuboch mohli vytvoriť biele fliačky, ktorých ich nezbavíte (tzv. fluoróza).

U starších detí sa fluoridov už nemusíte tak báť – posilňujú totiž zubnú sklovinu, čo oceníte, keď deťom začnú rásť stále zuby. Pre deti od 4 do 6 rokov je adekvátne množstvo 500 – 1 000 ppm, pre deti od 7 rokov sa držte medzi 1 000 – 1 450 ppm. A nezabudnite, stačí množstvo zubnej pasty s veľkosťou hrášku.

Najkupovanejšia zubná pasta u nás v Nazuby je duopack od Elmexu a v tesnom závese za ním zubný gél od Weledy. Pomyselné tretie miesto zabrala jahodová pasta Biorepair.

A ešte niečo?

Hneď ako sa uzavrú medzizubné priestory medzi „päťkou a šestkou“, siahnite s deťmi po medzizubnej kefke. Medzizubný kaz trápi naozaj väčšinu detí – začne bolieť neskôr, ťažšie sa odhaľuje. A vyhnete sa mu jedine správnym čistením. Náš druhý tip je jednozväzková kefka, ktorou deťom najlepšie pomôžete s čistením stoličiek, prípadne črenových zubov.

 

Keď je čistenie zúbkov boj

Čarovnú radu, ako vyčistiť zuby vzdorujúcemu dieťaťu, bohužiaľ, nemáme. Za základné pravidlo považujeme začať s čistením zubov naozaj od toho prvého prerezaného. Dieťa si postupne na celý proces zvyká.

Myslite však hlavne na to, že dieťa rado napodobňuje. Skúste z ústnej hygieny urobiť zábavu aj pre seba a venovať sa jej naplno. Pozrite sa napríklad, ako začať s medzizubným čistením (a vyhnúť sa tak prevažnej väčšine ťažkostí so zubmi).

Rodičia si pri ťažkostiach s čistením zubov pochvaľujú polohu v ľahu – dieťa leží na vás, vy kľačíte a môžete ho vďaka tomu trochu pridržať, zároveň zuby vyčistíte efektívne a rýchlo. Na stoličky vezmite na pomoc jednozväzkovú kefku, nebudete ľutovať. Niektorým deťom vyhovuje pridať básničky, pesničky, riekanky, presýpacie hodiny – nebojte sa skúšať, čistenie zubov musí byť trochu sranda.

Vždy, samozrejme, záleží na štýle výchovy, ktorý vyznávate. Hoci to nie každý rodič schvaľuje, nám sa osvedčilo deti trošku podplatiť (farebná kefka, príjemná zubná pasta, elektrická kefka). U najmenších sa vyplatilo nechať dieťa „čistiť“ si zuby kedykoľvek a kdekoľvek cez deň – týmto spôsobom si samo zvyk obľúbilo.

Zdravie zúbkov má rodič 100 % vo svojich rukách. Ako s tým naložíte vy?

Ako spoznám, že sa prerezáva zub?

Každé dieťa prežíva rast zúbkov odlišne. Možno si však všimnete, že dieťa viac sliní, strká si častejšie prsty (a ďalšie predmety) do pusy a má opuchnuté, začervenané ďasná.

Deti môžu byť aj plačlivé, unavené, mrzuté – jednoducho prežívajú nepríjemnú bolesť. Občas sprevádza rast zúbkov zvýšená teplota, hnačka a (nočná) nespavosť.

Ako dlho sa prerezáva jeden zub?

Dni – až týždne (s pauzami).

Niekedy spozorujete, že dieťaťu opuchli ďasná (prípadne si spoločne prežijete celú škálu ďalších, vyššie zmienených príznakov) – ani po pár dňoch však nebude zub vonku. Taký postupný rast je úplne normálny, hoci uznávame, že pre všetky strany nepríjemný.

Ako si poradiť s nechutenstvom dieťaťa počas rastu zúbkov?

Nájdu sa deti, ktoré odmietajú jedlo, čo je pre bolesť ďasien pochopiteľné. V najhorších dňoch odporúčame ponúkať skôr chladné jedlá a aj jedlá, ktoré netreba veľmi hrýzť a žuvať – jogurty, mliečne a ďalšie kaše, ovocné alebo zeleninové pyré, polievky.

Ak by vás stresoval nedostatočný príjem živín, môžete variť slané prílohy vo výživnom vývare.

Odkedy môžem dieťaťu kúpiť elektrickú kefku?

Elektrickú kefku môžete deťom kúpiť už v 3 rokoch – tak to uvádzajú výrobcovia. Zubný lekár pravdepodobne dodá, že záleží na zdatnosti dieťaťa. Rovnako ako pri čistení obyčajnou kefkou, kontrolujte a pomáhajte s čistením zúbkov. Také malé deti si nikdy zuby nevyčistia dokonale.

Veľkou výhodou elektrických kefiek je nadchnutie dieťaťa pre ústnu hygienu. Niektoré kefky pripojíte na veselé mobilné aplikácie, iné zase zoženiete s obľúbenými detskými motívmi.

Na aké (ne-)vhodné látky v zložení zubných pást si mám dať pozor?

  • Titanium Dioxide – farbivo, ktoré nie je vhodné pre deti.
  • Olaflur – látka podobná fluoridom, ktorá nie je vhodná pre malé deti (u väčších detí záleží na jej množstve v zubnej paste).
  • Cocamidopropyl Betaine– penidlo, ktoré rovnako ako penidlá SLS a SCS dráždia citlivé detské ústa.
  • Methylparaben – ako ostatné parabény môže spôsobovať alergie.
  • Xylitol, sacharín – sladidlá, ktoré môžu mať vo väčšom množstve preháňavé a prípadne iné vedľajšie účinky.
  • Zlúčeniny PEG a PPG – chemické zlúčeniny, ktoré sa vyrábajú z karcinogénneho etylénoxidu.

Tip Nazuby: Vyfiltrujte si v našom vyhľadávaní produkty podľa látok, ktoré by vaša ideálna pasta ne-/mala obsahovať. Filtre nájdete na ľavej strane. https://www.nazuby.cz/zubni-pasty-od-prvniho-zubu?pnt=2

Ako vyčistiť zuby vzdorujúcemu dieťaťu?

Čarovnú radu, bohužiaľ, nemáme. Za základné pravidlo považujeme začať s čistením zubov naozaj od toho prvého prerezaného. Dieťa si postupne na celý proces zvyká.

Rodičia si pochvaľujú polohu v kľaku, pričom dieťa leží na nich a môžu ho trochu pridržať, zároveň zuby vyčistia efektívne a rýchlo.

Vždy, samozrejme, záleží na štýle výchovy, ktorý vyznávate. Hoci to nie každý rodič schvaľuje, nám sa osvedčilo deti trošku podplatiť (farebná kefka, príjemná zubná pasta, elektrická kefka). U najmenších sa vyplatilo nechať dieťa čistiť si zuby kedykoľvek a kdekoľvek cez deň – týmto spôsobom si samo zvyk obľúbilo.

 

Poďme si to zhrnúť

  • bolesť zúbkov môžete stlmiť rôznymi metódami – záleží, ktorá zaberie práve na vašu ratolesť
  • cumlík dieťaťu odoberte najlepšie do 2 rokov
  • kefku kupujte s malou hlavičkou, hustými a mäkkými rovno strihanými vláknami – a zmeňte ju po chorobe alebo po zhruba 2 mesiacoch
  • zubnú pastu pre deti pod 4 roky vyberajte s maximálnym množstvom 500 ppm fluoridov alebo radšej bez nich
 

Hana Všetečková
autorka článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

Kateřina Clara Baxová, DiS.
garant článku

Kateřina Clara Baxová, DiS.

dentálna hygienička,

Zubné centrum Roudenská