KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Prvé detské zúbky a starostlivosť o ne + VIDEO

Prvý zúbok je vždy veľkou udalosťou. Aj o ten jeden by sme sa mali začať hneď starať. Kedy sa vlastne prvé zúbky zvyčajne prerezávajú a akú starostlivosť potrebujú, aby zostali zdravé? Nielen to sa dozviete v našom článku.

Prvé detské zúbky a starostlivosť o ne

Prvé detské zúbky a starostlivosť o ne

Pred prerezaním zubov

Ešte pred prerezaním prvých zúbkov môžete Vášmu dieťatku uľavovať pomocou hryzadiel alebo tzv. prstiačikom. Prstiačik je špeciálny gumový či silikónový návlek na prst s drobnými výbežkami. Ideálne poslúži k masáži ďasien, ktorá je deťom v čase prerezávania príjemná. Hryzátka asi poznáte, nie sú žiadnou novinkou. Tá najlepšia sú naplnená gélom. Pre chladivý efekt stačí hryzátko na nejakú dobu umiestniť do mrazničky a je to. Pre okamžitú úľavu od bolesti potriete ďasná špeciálnym gélom. Tým najznámejším je Calgel.

Kedy vyrastie prvý zúbok?

Ako prvé môžete očakávať dolné rezáky, ktoré sa zvyčajne prerezávajú medzi 6. a 8. mesiacom. Každé dieťa je ale originál, takže na prvý zúbok môžete čakať aj dlhšie. Dôvod k návšteve zubného lekára je až vo chvíli, keď sa žiaden zub neobjaví do dvoch rokov.

Pripravte sa na to, že prerezávanie zubov môže sprevádzať bolesť. Preto môže byť Vaše dieťa v tejto dobe plačlivejšie. Objaviť sa môže aj zvýšená teplota, vracanie alebo hnačka.

Ako sa o zúbky starať

Ako sa starať o prvé zúbky?

Že jeden zub nepotrebuje vašu pozornosť? Ale potrebuje. Čím skôr si totiž vaše dieťa zvykne na dennú rutinu čistenie zubov, tým lepšie si ju udrží aj v období vzdoru. Darčekom za prvý zúbok by teda mala byť aj prvá zubná kefka. Ako by mala vyzerať? Samozrejme musí mať malú hlavičku a veľmi mäkké štetinky. Praktická je aj dlhšia rukoväť. Zo začiatku síce budete zuby čistiť vášmu dieťaťu vy, ale časom sa pridá aj detská ruka. Iba tak naučíte deti správnej technike čistenia zubov.

Až do troch rokov môžete detské zuby čistiť buď úplne bez zubnej pasty alebo môžete používať pastu bez obsahu fluoridov (napr. Weleda, Urtekram, Jack N'Jill apod.). Množstvo fluoridov je rozhodujúce. Takto malé deti totiž ešte nevedia pastu vypľúvať a skôr jej prehĺtajú. Preto je ohľad na zloženie celkom zásadný.

Myslite na zdravé detské zuby

Samozrejme by ste nemali zabúdať ani na to, že je dobré už s veľmi malými deťmi začať chodiť k zubnému lekárovi. Prvú návštevu u zubára môžete preto naplánovať pokojne už medzi prvým a druhým rokom. Nemusí nutne hneď dôjsť k prehliadke, ale vaše dieťa si aspoň preskúma prostredie. Aby ste sa v budúcnosti vyhli nepríjemnému vŕtaniu zubov, tak je potrebné kazom predchádzať. A to sa dá len dôsledným čistením zubov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu