KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Všetko o zubných nitiach

Snáď najstaršiou metódou čistenia medzizubných priestorov je používanie zubnej nite. Nikto si nikdy nelámal hlavu s jej výberom. Vedeli ste ale, že je niekoľko druhov zubných nití? Každá je dokonca inak efektívna pri čistení. A to už je celkom dôležitý parameter.

Zubné nitě
Zubné nitě

Odstraňovanie povlaku z medzizubných priestorov je druhým najdôležitejším krokom správnej ústnej hygieny. Do veľmi úzkych medzizubných priestorov veľa z vás nedostane ani najmenšiu medzizubnú kefku. A presne pre vás je ideálnym riešením používanie zubnej nite. Najčastejšie sa používanie dentálnej nite odporúča sa osobám s ortoanomáliami (krivými zubami). Práve u takých zubov je najväčší problém dostať sa do medzizubného priestoru pomocou kefky, ktorá sa nikdy nesmie zavádzať veľkou silou. 

Druhy dentálnych nití:

  1. Voskovaná – ľahko potiahnutá voskom, aby bolo ľahšie ju lepšie zaviesť do medzizubného priestoru, vhodná pre začiatočníkov.
  2. Nevoskovaná – pre tých z Vás, ktorí už so zubnou niťou vedia pracovať, odstraňuje zubný povlak lepšie ako voskovaná niť.
  3. Fluoridovaná – pomáha posilňovať sklovinu v oblasti medzizubného priestoru.
  4. S mentolom – pre osvieženie dychu uvoľňuje pri použití mentolovú arómu.
  5. Špeciálne zubné nite – superflossy a flosspiky, viac o nich nájdete nižšie.

Niektoré zubné nite kombinujú viac vlastností dokopy – môžete teda mať niť, ktorá je voskovaná a zároveň s mentolom, alebo voskovaná s fluoridom a mentolom a pod.

K výrobe zubných nití sa používajú rôzne materiály. Výrobcovia však zvyčajne neuvádzajú, z akého materiálu je vyrobená práve tá ich. Naraziť môžete na nite prírodné, polyamidové, nylonové alebo teflónové.

Ako si zubnú niť vybrať?

Ak ešte nemáte žiadnu skúsenosť so zubnou niťou, odporúčame aspoň na začiatku používať niť voskovanú. Po čase je ale dôležité prejsť na niť nevoskovanú, ktorá lepšie odstráni nečistoty z medzizubného priestoru. Pre manipuláciu s nevoskovanou zubnou niťou je potrebné byť v používaní zubnej nite zručný, pretože do medzizubného priestoru nejde zaviesť tak ľahko.

Špeciálne typy zubných nití – superfloss a flosspick

Špecifické situácie a problémy so zubami potrebujú špeciálne riešenia. A preto sú tu ešte dva ďalšie druhy zubných nití.

Superfloss pomôže s čistením mostíkov, koruniek alebo implantátov. Jedná sa o typ zubnej nite so spevnenými koncami, ktoré uľahčia zavádzanie nite do medzizubného priestoru. Stred nite je tvorený hrubším flaušom, ktorý odstráni zubný povlak. Aj z priestorov medzi mostíkmi a ďalšími náhradami je potrebné odstraňovať zubný povlak, aby ste predišli zápalom ďasien a predĺžili životnosť náhrady. Vlastnosti superfloss oceníte aj pokiaľ nosíte fixné rovnátka. Vhodná je pre čistenie okolo zámočkov strojčeka.

Druhým špeciálnym typom sú flosspicky. Tento nástroj sa veľmi ľahko používa, pretože zubná niť je u flosspicku pripevnená medzi dvoma plastovými koncami. Odpadá Vám teda práca s namotávaním nite na prsty. Zároveň je flosspick riešením na cesty alebo cez deň, keď nechcete pri sebe nosiť zubnú niť, a napriek tomu po jedle odstraňovať zubný povlak z medzizubia.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu