Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Dôkladné čistenie zubov je najlepšou cestou k zdravším zubom. Pri čistení klasickou kefkou urobíme približne 600 pohybov za minútu. Elektrické kefky urobia za minútu 8000 až 40 000 pohybov. To už budí rešpekt a je jasné, že čistenie musí byť účinnejšie. Poradíme Vám, ako elektrickú kefku vybrať.

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Čím začať

Vlastností, podľa ktorých je možné elektrickú kefku vyberať, je mnoho. Preto je vždy potrebné si najskôr odpovedať na niekoľko otázok.

Máte problémy so zuby?

Citlivé zuby – Môžete si vyberať zo všetkých technológií čistenia. Kľúčový je výber vhodnej hlavice. Vždy vyberajte takú, ktorá má mäkšie vlákna a je určená priamo na citlivé zuby. Zároveň sa pri výbere sústreďte na režimy čistenia. Ideálne hľadajte kefku s jemným režimom alebo s možnosťou zníženia intenzity čistenia.

Zuby so zafarbením – Pokiaľ sa vám na zuboch usadzuje viac povrchových škvŕn, je potrebné precíznejšie čistenie. Pomôcť si môžete výberom kefky s možnosťou nastavenia vyššej intenzity čistenia alebo režimom na odstránenie povrchových škvŕn zo zubov. 

Zápalové ďasná – Problémové ďasná sú problémom, kedy používanie elektrickej kefky odporúčame konzultovať s ošetrujúcim zubným lekárom. Parodontóza je špecifický problém, ktorý potrebuje správne zvolené pomôcky s ohľadom na stav ďasien aj chrupu.

Koľko ľudí bude kefka používať?

Jeden až dva – Pri výbere kefky sa nemusíte obmedzovať. Všetky kefky môže používať jedna osoba. Výnimkou sú rodinné balenia, ktoré obsahujú viac kefiek, ktoré by ste pravdepodobne nevyužili.

Celá rodina – Ako už názov napovedá, ideálne pre vás budú rodinné balenia. Tie obsahujú dve tela kefky a tiež viac hlavíc. Vďaka tomu sa o kefky ľahko vystriedate a pritom kefku menej opotrebujete, než keď máte iba jednu.

Kategorie kefiek

Magnetické iO

Vhodné pre zdravé aj pre citlivé zuby a ďasná

Nová technológia, ktorou disponujú ako jediné kefky Oral-B iO. Majú guľatú hlavu a čistiaci pohyb je pulzačný alebo ak vibračný. Hlavicu poháňa práca magentického motora, vďaka ktorému je kefka oveľa tichšia ako ostatné modely.

  • Šetrné čistenie, tichá prevádzka
  • Vyššia cena, iba dva druhy náhradných hlavíc
Magnetické iO kefky

Oscilační

Vhodné pre zdravé zuby a ďasná

Oscilačné kefky majú guľatú hlavu, ktorá počas čistenia robí pohyb zo strany na stanu, nie dookola. Pokročilejšie modely k tomuto pohybu pridávajú ešte pulzácie. Za minútu sa v celkovom súčte dostanete až skoro na 50 000 čistiacich pohybov za minútu. Najväčšou nevýhodou oscilačných kefiek je ich hlučnosť.

  • Nižšia cena, čistí každý zub jednotlivo, väčšina modelov má senzor tlaku
  • Nevhodné pre citlivé zuby, nižšia výdrž batérie
Oscilačné kefky

Sonické

Vhodné pre zdravé zuby a pre citlivé zuby a ďasná

Poznáte ich na prvý pohľad podľa oválnych hlavíc. Princípom sonického pohybu sú čo najjemnejšie vibrácie. Počty čistiacich pohybov týchto kefiek sa pohybujú od 30 do 62 000 za minútu. Aj tak ale zostávajú dostatočne šetrné aj pre citlivé zuby alebo ďasná. Stačí ich doplniť vhodne zvolenou čistiacou hlavicou.

  • Šetrné čistenie, až 42 000 čistiacich pohybov za minútu, dlhá výdrž batérie
  • Vyššia cena, menší výber príslušenstva
Sonické kefky

Dôležité vlastnosti

Časovač

Patrí medzi základné funkcie elektrických kefiek. Okrem batériových kefiek sú ním vybavené takmer všetky elektrické kefky. Okrem bežných dvoch minút, ktoré sú na čistenie zubov odporúčané, môžete nájsť aj časovače, kde sú dve minúty rozdelené do štyroch tridsaťsekundových úsekov.

Senzor tlaku

Užitočnou funkciou je senzor tlaku. Ten rozpozná, ak na kefku príliš tlačíte a zvukovo či vizuálne Vás na to upozorní. Tým senzor tlaku pomáha šetriť Vaše ďasná a zuby. Najčastejšie sú touto funkciou vybavené rotačné a oscilačno-rotačné kefky, pri ktorých je potrebné si tlak na zuby viac strážiť.

Čistiace režimy

Výber kefky môžete riadiť aj podľa čistiacich režimov. V ponuke sú kefky s jedným režimom na každodenné čistenie, ale aj kefky, ktoré majú režimy špeciálne pre leštenie zubov alebo napríklad masáž ďasien. Viac režimov čistenia ale hľadajte až u pokročilejších modelov elektrických kefiek.

Výber náhradných hlavíc

Tu je potrebné mať na pamäti, že hlavice sú kompatibilné len v rámci jednej značky. Ale ani to neplatí vo všetkých prípadoch. U niektorých elektrických kefiek sa môže stať, že budete mať na výber len z dvoch hlavíc. Najväčší výber náhradných hlavíc ku kefkám majú od Braun Oral-B a Philips Sonicare.

Príslušenstvo v balení

Posledným kritériom pre výber kefky môže byť aj príslušenstvo, ktoré nájdete v balení. Či už ide o cestovné puzdra, väčší počet náhradných hlavíc, úložné priestory na náhradné hlavice a ďalšie, môžete si vybrať kefku aj podľa toho, ktoré príslušenstvo využijete.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu