Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Menu

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Dôkladné čistenie zubov je najlepšou cestou k zdravším zubom. Pri čistení klasickou kefkou urobíme približne 600 pohybov za minútu. Elektrické kefky urobia za minútu 8000 až 40 000 pohybov. To už budí rešpekt a je jasné, že čistenie musí byť účinnejšie. Poradíme Vám, ako elektrickú kefku vybrať.

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Čím začať

Vlastnosti, podľa ktorých je možné elektrickú kefku vyberať, je veľa. Preto je vždy potrebné si najprv odpovedať na niekoľko otázok.

Máte citlivé zuby?

Veľmi citlivé - Ak aj máte veľmi citlivé zuby, tak môžete používať elektrickú kefku. Vyhnite sa však tým rotačným, alebo oscilačno-rotačným, ale sústreďte sa pri výbere na kefky sonické. Tie sú veľmi šetrné k zubom aj k ďasnám, pretože ich čistiaci pohyb vytvára len veľmi drobné vibrácie.

Občas citlivé - V prípade, že sa s citlivosťou zubov stretávate občas, potom chybu neurobíte so sonickou kefkou, ale zvážiť môžete aj nákup kefky oscilačno-rotačnej. Vyhnite sa ale čisto rotačným kefkám.

Bezproblémové - Vyberajte zo všetkých druhov kefiek bez rozdielu. Môžete tak kefku vybrať najmä podľa jej funkcií.

Koľko ľudí bude kefku používať?

Jeden - Pri výbere kefky sa nemusíte obmedzovať. Všetky kefky môže používať jedna osoba. Výnimkou sú rodinné balenia, ktoré obsahujú viac kefiek, ktoré by ste pravdepodobne nevyužili.

Dva - Oceníte modely s bohatším príslušenstvom. Takéto kefky sa pohybujú v cenovej hladine od 3000 Kč. Ich hlavnou výhodou môže byť viac hlavíc v balení, dlhšia výdrž batérie alebo úložné priestory pre hlavice.

Celá rodina - Ako už názov napovedá, ideálne pre Vás budú rodinné balenia. Tie obsahujú dve telá kefiek a tiež viac hlavíc. Vďaka tomu sa pri kefke ľahko vystriedate a pritom sa kefka neopotrebuje takým spôsobom, ako keby ste mali iba jeden.

Kategorie kefiek

Sonické

Vhodné pre zdravé zuby a pre citlivé zuby a ďasná

Sonické zubné kefky pracujú pomocou drobných vibračných pohybov, ktoré dostanú zmes pasty, vody a slín aj do medzizubných priestorov. Hlavica kefky sa neotáča, a preto sú tieto kefky vhodné aj pre citlivejšie zuby alebo ďasná.

  • Šetrné čistenie, až 42 000 čistiacich pohybov za minútu, dlhá výdrž batérie
  • Vyššia cena, menší výber príslušenstva
Sonické kefky

Rotačné

Vhodné pre zdravé zuby a ďasná

Rotačné a oscilačno-rotačné kefky používajú pri čistení otáčavý pohyb hlavice, napodobňujú tak krúživý pohyb manuálnej kefky. Základné modely rotačných kefiek zvládnu urobiť približne 8000 čistiacich pohybov za minútu, pokročilejšie modely kombinujú rotácie a pulzácie a takých pohybov urobí až 48 000 za minútu.

  • Nižšia cena, čistí každý zub jednotlivo, väčšina modelov má senzor tlaku
  • Nevhodné pre citlivé zuby, nižšia výdrž batérie
Rotačné kefky

Magnetické iO

Vhodné pre zdravé aj pre citlivé zuby a ďasná

Nová technológia, ktorou disponujú ako jediné kefky Oral-B iO. Kombinuje šetrnú prácu vibrácií a precízne čistenie rotáciami. Hlavicu poháňa práce magentického motora, vďaka ktorému je kefka oveľa tichšia ako ostatné modely.

  • Šetrné čistenie, tichá prevádzka, plné nabitie kefky za 3 hodiny
  • Vyššia cena, iba dva druhy náhradných hlavíc
Magnetické iO kefky

Batériové

Vhodné na občasné používanie na cestách alebo pre začiatočníkov

Kefky s prevádzkou na tužkové batérie patria k tým najjednoduchším modelom. Ide o kefky, ktoré si zvyčajne ľudia kupujú, pretože chcú spoznať elektrické kefky, prípadne ich neskôr využijú pri cestovaní. Výdrž batérie je pri týchto kefkách nešpecifikovaná, pretože vždy záleží, aké batérie zaobstaráte.

  • Nízka obstarávacia cena, potreba minimálneho priestoru
  • Bez ďalších funkcií, nutnosť dokupovania tužkových batérií, úzka ponuka modelov
Batériové kefky

Dôležité vlastnosti

Časovač

Patrí medzi základné funkcie elektrických kefiek. Okrem batériových kefiek sú ním vybavené takmer všetky elektrické kefky. Okrem bežných dvoch minút, ktoré sú na čistenie zubov odporúčané, môžete nájsť aj časovače, kde sú dve minúty rozdelené do štyroch tridsaťsekundových úsekov.

Senzor tlaku

Užitočnou funkciou je senzor tlaku. Ten rozpozná, ak na kefku príliš tlačíte a zvukovo či vizuálne Vás na to upozorní. Tým senzor tlaku pomáha šetriť Vaše ďasná a zuby. Najčastejšie sú touto funkciou vybavené rotačné a oscilačno-rotačné kefky, pri ktorých je potrebné si tlak na zuby viac strážiť.

Čistiace režimy

Výber kefky môžete riadiť aj podľa čistiacich režimov. V ponuke sú kefky s jedným režimom na každodenné čistenie, ale aj kefky, ktoré majú režimy špeciálne pre leštenie zubov alebo napríklad masáž ďasien. Viac režimov čistenia ale hľadajte až u pokročilejších modelov elektrických kefiek.

Výber náhradných hlavíc

Tu je potrebné mať na pamäti, že hlavice sú kompatibilné len v rámci jednej značky. Ale ani to neplatí vo všetkých prípadoch. U niektorých elektrických kefiek sa môže stať, že budete mať na výber len z dvoch hlavíc. Najväčší výber náhradných hlavíc ku kefkám majú od Braun Oral-B a Philips Sonicare.

Príslušenstvo v balení

Posledným kritériom pre výber kefky môže byť aj príslušenstvo, ktoré nájdete v balení. Či už ide o cestovné puzdra, väčší počet náhradných hlavíc, úložné priestory na náhradné hlavice a ďalšie, môžete si vybrať kefku aj podľa toho, ktoré príslušenstvo využijete.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu