Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zlozvyky alebo ako si človek môže zničiť zuby

  • 1. apríla 2014

Každý človek má nejaký zlozvyk. Niekto si hryzie nechty, niekto cvaká perom alebo podupáva nohou, niekto iný napríklad škrípe zubami alebo puká kĺby prstov. Všetky zlozvyky sú pre okolie otravné, ale niektoré môžu samotnému "zlozvykárovi" ublížiť. Ako a ktoré z nich môžu poškodiť zuby a ústnu dutinu celkovo?

Zlozvyky môžu zničiť zuby
Zlozvyky môžu zničiť zuby

Začína to už v detstve

Začnime hneď v detstve, kedy si deti rady cmúľajú prsty, najčastejšie potom palce. Cmúľanie palcov je pred prerezávaním zubov vcelku neškodné, čo sa týka ústnej dutiny (čo sa týka hygieny, sú tu samozrejme isté riziká). Problém nastáva pri prerezávaní zubov. Zuby sa totiž môžu následkom cmúľania prstov skriviť čo je nielen neestetické, ale orthodontické anomálie (atypické postavenie zubov) môžu sťažiť vykonávanie dentálnej hygieny. Krivé zuby, ktoré sa navzájom prekrývajú sa čistia veľmi zle.

Čím poškodzujeme svoje zuby

Škrípanie zubov

Za ďalší, často nevedomý, zlozvyk môžeme označiť bruxizmus. Bruxizmus je odborné označenie pre škrípanie zubov. Ľudia trpiaci bruxizmom väčšinou škrípu zubami nevedomky a to v spánku. Pri škrípaní zubov dochádza k silnému stisku zubov a následným pohybom čeľustí zo strany na stranu, čo vedie k obrusovaniu zubov. Zuby sú potom veľmi neestetické, citlivé a v extrémnych prípadoch môžu stratiť aj svoju hlavnú funkciu, síce že nie sú schopné drviť potravu.

Ako sa dá tohto zlozvyku zbaviť? To je otázka skôr pre psychológa, avšak aj Váš stomatológ alebo dentálna hygienička Vám môžu s týmto problémom pomôcť. Pre pacientov trpiacich bruxizmom možno zhotoviť chrániče, ktoré si pacient nasadí do úst cez noc a tým chráni zuby pred ich poškodením.

Fajčenie

Ďalším zrejme najrozšírenejším zlozvykom, ktorý škodí orálnemu zdraviu, je fajčenie. Fajčenie zuby výrazne zafarbuje a rada čo sa týka fajčenia je jednoduchá, prestať s ním.

Zlozvyky v dentálnej hygiene

Čo sa týka zlozvykov, ktoré sa vyskytujú priamo v dentálnej hygiene, tak zrejme najrozšírenejšie sú:

  1. Voľba príliš tvrdej zubnej kefky.
  2. Príliš veľký tlak na zubnú kefku.
  3. Používanie horizontálnej metódy čistenia.

Táto veľmi rozšírená trojkombinácia vedie k tzv. klinovitým defektom (odreniny skloviny v oblasti krčkov, defekt potom vyzerá ako vydretý klin).

Rada je teda jednoduchá, používajte vždy len tie najmäkšie zubné kefky, nevyvíjajte na kefku nadmerný tlak a čistite akoukoľvek inou metódou ako horizontálnov. O iných metódach čistenia sa môžete dozvedieť v niektorom z nasledujúcich článkov.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu