Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Vplyv piercingu na ústnu dutinu

  • 10. apríla 2014

Piercing je ozdoba tiel predovšetkým mladých ľudí. Kovovými ozdobami sa dá ozdobiť prakticky akákoľvek časť tela, ústnu dutinu nevynímajúc. Aké dôsledky má, ale táto ozdoba na tkanivá v ústnej dutine?

Vplyv piercingu na ústnu dutinu
Vplyv piercingu na ústnu dutinu

Piercing je kovová alebo plastová ozdoba, ktorá je prestrčená skrz prepichnutú kožu alebo iné mäkké tkanívo ako napríklad jazykom.

Riziká

Tým ako človek hovorí, je alebo sa napríklad len usmeje, tak pohybuje jazykom a perami, čím dochádza k súčasnému pohybu ozdoby, ktorá sa potom dotýka okolitých tkanív.

Odhaľovanie zubných krčkov

Pohyb ozdoby a vôbec i len kontakt predovšetkým s kovovými ozdobami spôsobuje gingiválnu recesiu (odhaľovanie krčkov a optické predlžovanie korunky). Gingiválne recesie sú nielen neestetické, ale vedú aj k výraznej citlivosti zubov na rôzne podnety. Keď pacient piercing nevyberie pri prvom zistení prítomnosti gingiválnej recesie, odhaľovanie krčku pokračuje ďalej, začne sa rozpúšťať kosť a zub môže v extrémnych prípadoch aj vypadnúť.

Deštrukcia zuba

Ďalším problémom, s ktorým sa odborníci často stretávajú, je pomerne rýchla deštrukcia tvrdých zubných tkanív, najmä potom skloviny.

Zápal

V neposlednom rade je potom nutné tiež upozorniť na riziká zápalov v ústnej dutine, pretože sa vo vzniknutých otvoroch a v šperkoch samotných hromadia baktérie.

Ako sa o zuby starať?

Ako sa teda starať o ústnu dutinu s piercingom? Rada odborníka je prostá, piercingu sa zbaviť. Táto rada ale len vo výnimočných prípadoch padne na úrodnú pôdu. Čo teda robiť aby ste sa problémov vyvarovali?

V prípade gingiválnej recesie a deštrukcie tvrdých zubných tkanív je rada jediná, síce tá spomínaná o odstránení piercingu.

S možnosťou vyhnúť sa infekciám a zápalom je to lepšie. Týchto problémov sa človek môže vyvarovať dôkladnou hygienou. V prípade piercingu jazyka je vhodné používanie ústnych vôd a roztokov najmä po jedle a vždy raz týždenne piercing vybrať a umyť v dezinfekčnom roztoku.

V prípade piercingu v perách by sa mal šperk niekoľkokrát denne umývať antibakteriálnym mydlom alebo roztokom slanej vody.

Všeobecné odporúčania sú potom nefajčiť, nejesť ostré jedlá, nepiť horúce nápoje a destiláty. Pre oba prípady samozrejme platia ostatné odporúčania pre bežnú ústnu hygienu, síce čistenie zubov zubnou kefkou minimálne dvakrát denne a používanie medzizubných pomôcok.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu