Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako sa vyznať v zložení zubných pást?

Čím ďalej, tým viac sa snažíme dbať na to, aké produkty používame. U zubných pást si začíname dávať ešte väčší pozor, pretože si ich dávame do úst a sliznice sú na mnoho látok citlivé. Ktoré zložky môžu ústa podráždiť a ktoré v zložení hľadať, keď chcete zuby posilniť?

Zloženie zubných past
Zloženie zubných past

U všetkých zubných pást a ústnych vôd na našom webe uvádzame zloženie. Je to preto, aby ste presne vedeli, čo nami ponúkané produkty obsahujú a mohli ste sa podľa toho rozhodovať. Pri náhľade do zloženia majte na pamäti, že ingrediencie sú v ňom radené podľa ich množstva. Na prvých miestach sú teda zložky, ktorých je v produkte najviac. Akonáhle je ale niektoré zložky v paste či vode menej ako 1 %, už môžu byť v ľubovoľnom poradí. Nikde sa však nedozviete pomer zložiek, teda neviete, ktoré zložky už sú práve tými, ktorých je v zložení pod 1%.

Penivá či nepenivá? S fluoridmi alebo bez nich?

Niekto to miluje a niekto nenávidí. Ústa plná bohatej peny dodajú pocit sviežosti, niekomu ale môžu penidlá spôsobovať podráždenie slizníc alebo praskanie kútikov. V zložení zubných pást ich spoznáte ako Sodium Lauryl Sulfate, ktorý je najpoužívanejším penidlom.

Prítomnosť fluoridov v zložení spoznáte ľahšie. Stačí hľadať Sodium Fluoride. Obvykle to tiež býva uvedené v parametroch produktu, kde nájdete aj ich množstvo. Fluoridy sa v pastách objavujú v určitých koncentráciách. V detských obvykle nájdete približne 500 ppm, v pastách pre deti od 6 do 12 rokov sa hodnoty pohybujú do 1000 ppm, varianty pre dospelých najčastejšie obsahujú 1450 ppm fluoridov. Dnes už nie je problém zakúpiť produkty bez obsahu fluoridov, ale stále ide o zložku, ktorá najúčinnejšie posilňuje zubnú sklovinu. V niektorých produktoch sú nahradzované alebo doplňované hydroxylapatitom, ktorý je prirodzenou formou vápnika a fosfora a je anorganickou zložkou kostí a zubov.

Často používaná jedlá sóda

Veľké množstvo bieliacich zubných pást obsahuje jedlú sódu. Aj keď je veľmi dobre rozpustná vo vode, v zubných pastách má predovšetkým abrazívne účinky a pomáha odstraňovať povrchové zafarbenie zubov. Kľúčové je jej množstvo, ktoré by nemalo byť vysoké, pretože inak môže spôsobiť podráždenie slizníc. Pokiaľ je jedlá sóda v zubnej paste uvedená na prvom mieste, potom môže mať pasta mierne slanú príchuť.

Zložky s označením PEG a parabény

Hojne diskutované sú zložky PEG, ktoré za sebou majú vždy nejaké číselné označenie. Ide o syntetické emulgátory, ktoré sa starajú o to, aby produkt mal požadovanú konzistenciu. Niektoré pomáhajú tiež k lepšej vstrebateľnosti účinných zložiek. Ich škodlivosť sa pripisuje používaniu jedovatých plynov pri ich výrobe, takže sa veľa hovorí o obsahu karcinogénov v týchto zložkách. Majú ale svoje bezpečné alternatívy – napríklad Cocamidopropyl Betaine, Sodium Coco Sulfate alebo Lauryl Glucoside.

Od parabénov sa v zubných pastách veľmi upúšťa, pretože sa jedná o pomerne silné alergény. Pokiaľ ale chcete mať istotu, vždy prezrite zloženie a hľadajte zložky, ktoré budú mať ako druhú časť slova parabén (napr. metylparabén).

Bylinné extrakty a oleje

O niečo pozitívnejší nádych má hľadanie bylinných a prírodných zložiek. Ich množstvo sa síce nedozviete, ale ľahko v zložení spoznáte, či sú tam. A to podľa obvykle dvoch až trieslových zložiek, ktoré končia slovami Oil (oleje), Extract (extrakty) a Juice (šťavy). Pri prírodných produktoch budete mať týchto zložiek najviac. Pokiaľ hľadáte v zložení napríklad mätu a nenájdete Mentha Piperita Oil/Extract/Juice, Mint alebo Mentol, potom môže byť mätová iba príchuť a bude súčasťou neidentifikovateľnej zložky Aroma či Flavour.

Každý hľadá niečo iné

Naše preferencie pri výbere produktov zo starostlivosti o zuby sa líšia. Niekto hľadá fluoridy, niekto prírodné zložky, niekto sa vyhýba parabénom a niekto jedlej sóde. Všetko je možné, keď viete správne čítať zloženie zubných pást. Len je potrebné počítať s tým, že to bude celkom mravčia práca a niektoré kombinácie nie je tak ľahké nájsť. Ale keď vytrváte, tak určite nájdete presne to, čo potrebujete.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu