Takisto si čistíte len 70 % zubov? Zmeňte to s medzizubnými kefkami
Prečo by ste používali medzizubné kefky, keď ste si doteraz vystačili aj bez nich, hovoríte si. A potom, sčista-jasna, príde ten okamih. Váš zubár objaví prvý (medzi-)zubný kaz… Chcete sa tiež situácii oblúkom vyhnúť? Privítajte v kúpeľni medzizubné kefky.
Prečo sú také dôležité?
Miesta medzi zubami, kam sa žiadna manuálna ani elektrická kefka nikdy poriadne nedostane. To sú medzizubné priestory, ktoré tvoria zhruba 30 % celkovej plochy zubov.
S trochou prepočtov preto môžeme povedať, že keď sa o medzizubné priestory nestaráme, je to ako keby sme si 9 zubov (z plného počtu 32) vôbec nečistili. Poriadne číslo, však?
Čo teda medzizubné kefky presne zvládnu?
- čistia vyše 30 % povrchu plochy zubov, kam by ste sa inak nedostali
- výrazne znižujú riziko vzniku parodontitídy, zápalu ďasien, zubného kazu atď.
- odstraňujú zvyšky potravín z medzizubných priestorov
Keď zostáva plak v medzizubnom priestore…
Už pár minút po vyčistení zubov vytvárajú baktérie na ich povrchu mikrofilm (zubný plak). V ňom sa výborne darí patogénnym mikroorganizmom – hneď ako sa premnožia, (medzi-)zubný kaz je na svete. Navyše sa patogénne baktérie dostávajú do krvného riečiska a zahrávame si s vážnymi ochoreniami (kardiovaskulárneho systému, zápalu mozgu, obličiek atď.).
Výzva pre vás! Zaobstarajte si indikátor zubného plaku. Ide o tablety alebo roztok, ktorý zafarbuje neodstránený zubný plak. Použite po čistení zubov a za pár sekúnd uvidíte na vlastné oči, ako ste na tom.
Vystačím si s inými pomôckami?
Veď používate zubnú niť, ústnu sprchu, špáradlá, preplachujete ústnou vodou… Azda niečo z toho nestačí? Prečo sa najčastejšie odporúčajú práve medzizubné kefky?
Ak používate správnu veľkosť, fungujú (dá sa povedať) najlepšie. Obklopia celý medzizubný priestor a vďaka jednoduchému prestrčeniu tam a späť je rýchlo hotovo, vyčistené. Vlákna kefky mechanicky narušujú jednoliatu štruktúru usadeného zubného plaku a baktérie umierajú.
Pozrite sa na porovnanie kladov a záporov jednotlivých medzizubných pomôcok.
Každý však potrebujeme nájsť vlastnú cestu starostlivosti o chrup a ďasná, na ktorú nás najlepšie navedie zubný lekár alebo dentálna hygienistka. 🙂
Vyberám prvýkrát, ako na to?
Sústredíte sa na veľkosť, typ a značku. Hneď ako nájdete kefky, ktoré vám dobre sedia, doplňovanie zásob bude hračka.
Ideálna je konzultácia s vaším stomatológom alebo hygienistkou, ktorí skontrolujú celkovú úroveň ústnej hygieny a vyberú vám veľkosť kefiek na mieru. U niektorých pacientov býva problém, že sú medzizubné priestory zanesené zubným kameňom, preto kefku neprestrčia a akurát ich to odradí.
Veľkosť je zásadná
Príliš malá kefka nečistí, príliš veľká dráždi ďasná – alebo vás, pretože ju najskôr ohnete pri márnej snahe ju do malej medzierky dostať.
Nešťastné je nejednotné značenie veľkostí medzizubných kefiek v rámci výrobcov. To by síce malo byť štandardizované podľa tzv. ISO normy (priemer v milimetroch, od 0 do 2,4 mm), problém je v tom, že každý výrobca meria inak… Navyše nie všetci na trhu ISO uvádzajú.
Ako to môže vyzerať? Zatiaľ čo medzizubné kefky TePe nájdete v najmenšej veľkosti pod ISO 0 (0,4 mm) a v ružovom vyhotovení, v prípade Sofdentu pozeráte na veľkosť XS (0,4 mm) a oranžovú farbu – najmenšia medzizubná kefka GUM v modrej farbe znamená tiež ISO O, ale s rozmerom 0,6 mm.
ISO priechodnosť | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Priemer kefky | 0–0,6 mm | 0,7–0,8 mm | 0,9–1 mm | 1,1–1,2 mm | 1,3–1,5 mm | 1,9–2,5 mm | nad 2,5 mm |
Typy, z ktorých vyberáte
- s krátkou rukoväťou: využijete predovšetkým na zuby vpredu (rezáky, očné, črenové zuby), manipulácia s nimi je veľmi jednoduchá
- s predĺženou rukoväťou: hodia sa na medzery medzi stoličkami (niekomu vyhovujú aj na zuby vpredu)
- s kovovou rukojetí: meníte len malé nadstavce
Vyberať môžete v rámci rôznych materiálov: plastové patria medzi najčastejšie, zoženiete aj drevené a celogumové medzizubné kefky.
Máte problém vybudovať si návyk čistenia medzizubnými kefkami? Začnite najmenšími, zato bez výhovoriek, pekne každý večer. Až sa bezpečne dostanú do vašej rutiny, pomaly skúšajte väčšie tam, kde cítite priestor. Hodiť sa vám môže balenie s mixom veľkostí.
Značka uľahčuje dokupovanie
Výrobcovia sa odlišujú kvalitou vlákien, ponúkanými veľkosťami, ale aj napríklad hrúbkou drôtika. Zďaleka nie vždy platí, že nákupom najlacnejších ušetríte – napríklad rýchlejšie opotrebíte vlákna kefky.
Medzi najkupovanejšie tu u nás patria známe medzizubné kefky TePe a obľúbené Curaprox – oboje najčastejšie odporúčajú zubní profesionáli.
A ako si zapamätať, ktoré typy používate? Vyfoťte si do telefónu medzizubné kefky, ktoré vám odporučí odborník, a pri dokupovaní choďte cielene len po ne.
Ako používať medzizubnú kefku?
Nie sú potrebné žiadne extra prípravy – pozitívne sa nalaďte, majte v kúpeľni trochu pokoja a postupujte nasledovne:
Dobre zvolená veľkosť ľahko drhne, ale rozhodne by ste pri zavádzaní nemali vynakladať hrubú silu. Že ste nakoniec nakúpili zbytočné množstvo tých najmenších? Vyskúšajte ich s deťmi – s medzizubným čistením je dobré začať čo najskôr, konkrétne hneď ako sa dva zuby dotýkajú.
- medzizubnú kefku vložte do medzery medzi zuby a posuňte ňou dopredu a dozadu – opakujte pri všetkých medzerách;
- preplachujte kefku pod tečúcou vodou podľa potreby;
- používajte ju pred čistením manuálnou/elektrickou kefkou a pred preplachom ústnou vodou;
- stačí, aby ste ju používali iba večer;
- nepotrebujete špeciálnu zubnú pastu, ale ak si chcete čistenie spríjemniť, vyskúšajte zubný gél.
Kefky nemusíte nijako dezinfikovať. Odporúčame ich skladovať vo vertikálnej polohe. Napríklad v krásnom stojančeku.
Ako spoznáte opotrebenú medzizubnú kefku?
Pozrite sa zblízka: vlákna uvidíte rozstrapkané, polámané, prípadne budú chýbať úplne. Alebo vedľa seba položte používanú a novú medzizubnú kefku, rozdiel uvidíte hneď.
Jedna bežná medzizubná kefka vydrží zhruba týždeň až 10 dní.
Čo vás možno potrápi
Ďasná si zvykajú na novú starostlivosť a protestujú. Mierne krvácanie je normálne a ustúpi počas 5 až 10 dní. Ak nie, navštívte svojho zubného lekára.
A že ohnete drôtik pomaly v každej medzere? Správnu techniku dostanete do ruky za pár dní. Ak nie, skúste zmeniť značku a typ.
Na ceste za krásnym úsmevom
Gratulujeme! Už viete, ako nenápadných pomocníkov vybrať a použiť. Sľubujeme, že po týždni medzizubnej starostlivosti si nebudete vedieť predstaviť, ako ste mohli chodiť do postele bez pocitu takto skvelo vyčistených zubov. Do poslednej medzierky.