Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Ako súvisí stav zubov s celkovým zdravím?

Choroby srdca, cukrovka, pľúcne a reumatické choroby, oslabená imunita. To podľa niektorých odborníkov môže mať súvislosť s neošetrenými zápaly v ústach.

Zubná lekárka
Zubná lekárka

Väčšina z nás tuší, že neliečená infekcia môže spôsobiť šírenie baktérií do priľahlých tkanív. V prípade problému v ústach sú dôsledkom takzvané kolemčeľustné zápaly. Krv je cestou, ktorou sa infekcia môže rozšíriť do celého tela. Ovplyvní tak zdravie nielen orgánov blízkych ústam, ale môže postihnúť aj tie vzdialené. A v tom spočíva najväčšie potenciálne nebezpečenstvo zápalu v ústnej dutine. Zubný lekár Robert Vondruška hovorí, že baktérie a toxické látky šíriaca sa do tela znižujú obranyschopnosť organizmu. Môžu ale spôsobiť aj vznik nových infekcií.

Prvotným problémom je zubný kaz. Pokiaľ nie je ošetrený, baktérie sa z neho šíri ďalej a okolo koreňa zuba sa následne vytvorí cysta. A práve ta môže zvýšiť riziko mŕtvice alebo ochorenia pľúc. Na zápal v ústach naše telo zvyčajne upozorní zosilnenou obrannou reakciou imunitného systému. V prípade chronických zápalov môže dôjsť k celkovým vážnejším ochoreniam. Všetko funguje aj obrátene. O zápalu v ústach nemusíte vedieť a ozve sa vždy, keď vaše telo bojuje s nejakou chorobou. Niektorí odborníci tvrdia aj to, že bolesť zubov môže prispievať k vzniku psychických ochorení.

Zdravá ústa – zdravé telo

Správnym čistením zubov a pravidelnými návštevami zubného lekára sa staráte nielen o zdravie úst, ale aj celého tela. Ste často chorí, trápia vás kožné problémy alebo občas pociťujete psychickú úzkosť? Príčina môže byť nejaký problém vo vašich ústach. Objednajte sa k zubnému lekárovi, prípadne k dentálnej hygieničke, aby ste túto príčinu vylúčili alebo odstránili. Ak vaše ťažkosti neustúpia, potom je nutné sa s problémami obrátiť na iného špecialistu.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu