Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu
Krvácanie ďasien

Krvácanie ďasien alebo zápal, ktorý nebolí + VIDEO

Možno sa vám to stalo prvýkrát, možno ste si už zvykli. Krv pri čistení zubov alebo napríklad pri jedle však nie je v poriadku – poďte sa jej zbaviť raz a navždy. Odpoveď na otázku, ako zastaviť krvácanie ďasien, sme vám dali spolu so zubnou lekárkou MUDr. Kristýnou Karmazínovou.

Krvácanie ďasien alebo zápal?

Ide v podstate o to isté. V absolútnej väčšine prípadov signalizuje krvácanie ďasien práve ich zápal (gingivitídu). Neváhajte a objednajte sa k zubnému lekárovi.

Príčiny zápalu ďasien

Krvácanie ďasien trápi vyše 70 % populácie. Veľa ľudí ho považuje za normálne. V skutočnosti však ide o prejav zápalu ďasien (gingivitídy) – ako k nemu prídete, pýtate sa?

V podstate sú na vine baktérie, ktoré obsahuje zubný povlak.. Ak ho neodstraňujete dostatočne poctivo, dochádza k jeho hromadeniu a telo sa začne nánosu baktérií brániť. Kým sa zbadáte, problémy ako zubný kaz alebo zápal ďasien sú na svete.

Ak zápal ďasien neliečite včas, baktérie zasahujú hlbšie pod ďasná a napádajú závesný aparát zubu. Zuby sa tak po čase začnú kývať a v krajnom prípade môže dôjsť aj k ich vypadnutiu.

Zápalom ďasien môžete trpieť, aj keď vaše ďasná nekrvácajú. To sa týka fajčiarov, pretože nikotín má tzv. vazokonstrikčné účinky, teda sťahuje cievy. Tým pádom ďasná nekrvácajú a fajčiari teda ani nezistia, že trpia zápalom ďasien.

MDDr. Kristýna Karmazínová
Zubná lekárka

Príznaky zápalu ďasien

  • krvácanie ďasien (pri čistení chrupu, pri jedle)
  • začervenané a zdurené ďasná
  • zaobľovanie ďasien v mieste, kde sa dva zuby stretávajú
  • môže sa objaviť zápalová tekutina
  • môže sa prejaviť bolestivosťou ďasien

Tieto prejavy zápalu ďasien patria medzi najčastejšie. Myslite však na to, že diagnózu vám potvrdí len zubný lekár alebo dentálna hygienistka.

Čo pomáha na zápal ďasien

Ako už viete, liečba krvácania ďasien znamená zbaviť sa zápalu ďasien.

Prvým krokom je navštíviť zubného lekára, prípadne dentálnu hygieničku. Tí vám pomôžu odstrániť zubný kameň, naučia vás správnej technike čistenia zubov a odporučia vám najvhodnejšie zubné pomôcky. Ak sa totiž pýtate, ako sa zbaviť krvácania ďasien, žiadna kratšia cesta než cez starostlivú a každodennú ústnu hygienu neexistuje.

Že ste počuli o tzv. pastilkách na zápal ďasien? Nejde o zázraky, ako skôr o antiseptické a analgetické liečivá. Tie môžu pomôcť v boji proti premnoženým baktériám v ústach, prípadne pokiaľ vás pri zápale ďasien trápi bolesť. Ich užívanie preberte s lekárom.

My odporúčame domácu liečbu gingivitídy podporiť skôr špeciálnymi ústnymi vodami a zubnými pastami, ktoré majú pozitívne účinky na stav ďasien. Ako doplnok môžete vyskúšať aj prírodnú liečbu krvácania ďasien – dostupné sú bylinné prípravky a odvary (napríklad zo šalvie alebo z dubovej kôry) a homeopatiká.

Majte ale na pamäti, že základom víťazstva nad krvácaním ďasien je perfektné odstránenie zubného povlaku. Pokiaľ teda hľadáte lieky na zápal ďasien, práve ste ich našli – ide o zubnú kefku, kefky medzizubné a čokoľvek ďalšie, čo vám odporučí dentálny profesionál. 🙂

Vedeli ste, že krv v ústach môže prispievať k zápachu z úst? Ďalší dôvod krvácanie neignorovať, ale zavčasu riešiť.

Zápal ďasien u detí

Príznaky zápalu ďasien u detí sa nelíšia od tých, ktoré pociťujú dospelí – ide teda o opuchnuté, začervenané ďasná, ktoré môžu krvácať. Gingivitída u detí prepuká následkom nedbalej starostlivosti o chrup, hlavne nedostatočným odstraňovaním zubného povlaku. Aj menšie deti môžete vziať na konzultáciu k dentálnej hygienistke, ktorá vám ukáže, ako správne používať všetky ústne pomôcky – a zápalu sa iste čo nevidieť zbavíte. 🙂

Ako u detí, tak u dospelých je základom dôkladná starostlivosť o celú ústnu dutinu – a pravidelné kontroly u zubného lekára. Začnite hneď dnes a do zhruba 10 dní je zápal preč!

Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu

15. apríla 2024

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim

15. apríla 2024