Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Krvácanie ďasien alebo zápal, ktorý nebolí + VIDEO

Krvácanie ďasien je problém, ktorý by ste naozaj nemali prehliadať. Okrem nepríjemného zápachu z úst, ktorý spôsobuje uvoľňujúca sa krv, môže krvácanie ďasien v krajnom prípade spôsobiť aj vypadávanie zubov. A pretože existuje cesta, ako zápalu ďasien predchádzať, tak by bola škoda o zuby v podstate zbytočne prísť. Čo krvácanie ďasien spôsobuje a ako mu účinne predchádzať? Tak to sa dozviete v článku.

Krvácanie ďasien

Krvácanie ďasien

Aj keď sa o probléme krvácania ďasien veľa hovorí, asi málokto by si tipol, že týmto problémom trpí viac ako 70% populácie. A pretože zápal ďasien síce začína iba malou kvapkou krvi, ale môže skončiť aj vypadnutím zubov, je dobré hľadať spôsoby, ako tomuto ochoreniu ústnej dutiny predchádzať.

Čo zápal ďasien spôsobuje?

Príčinou zápalu ďasien sú baktérie, ktoré obsahuje zubný povlak. Ak teda neodstraňujete povlak poctivo a dostatočne, Vaše ďasná môžu byť po čase začervenané a začnú krvácať. To preto, že telo týmto spôsobom bojuje s baktériami, ktoré napádajú Vaše ďasná. Zápalom ďasien ale môžete trpieť a pritom sa krvácanie nemusí objaviť. To platí hlavne u fajčiarov, pretože nikotín obsiahnutý v cigaretách má tzv. vazokonstrikčné účinky, teda že sťahuje cievy. V takom prípade je veľmi ťažké rozpoznať, či zápalom ďasien trpíte alebo nie. 

Najdôležitejšie je preto chodiť na pravidelné kontroly k zubnému lekárovi. Ten Vám pomôže odhaliť zápal ďasien včas. Ak je zápal ďasien neliečený, baktérie zasahujú hlbšie do ďasna a napádajú závesný aparát zuba. Zuby sa tak po čase začnú kývať a v krajnom prípade môže dôjsť aj k ich vypadnutiu.

Ako krvácaniu ďasien a zápalu predchádzať?

Keďže zápal ďasien spôsobujú baktérie obsiahnuté v zubnom povlaku, je potrebné sa ich účinne zbavovať. A to možno iba pravidelným a správnym čistením. Ak budete dodržiavať správnu ústnu hygienu, používať  vhodnú zubnú kefku, medzizubnú kefku a osvojíte si správnu techniku čistenia zubov, môžete sa zápalu ďasien úspešne vyvarovať. Podporiť zmiernenie zápalu ďasien Vám môžu pomôcť špeciálne zubné pasty nbsp;alebo ústne vody, ktoré sú priamo určené pre tento problém. 

Majte vlastný chrup čo najdlhšie

Bez správneho čistenia si nemožno udržať zuby zdravé a následne sa vyhnúť aj zápalu ďasien, ktorého následky môžu byť naozaj nepríjemné. A ak sa budete o svoje zuby starostlivo starať, nemusíte sa báť ani pravidelných kontrol u zubného lekára.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim