KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Na koľko vás mesačne prídu pomôcky ústnej hygieny

Precízna domáca ústna hygiena je tým najlepším, čo môžete pre svoje zuby urobiť. Len tak zamedzíte iným než preventívnym zákrokom u zubného lekára alebo na dentálnej hygiene. To znamená, že si ušetríte nielen trápenie, ale aj nadbytočné výdavky. Bez ktorých pomôcok to nejde a na koľko vás to mesačne vyjde?

Pomôcky ústnej hygieny
Pomôcky ústnej hygieny

Základná domáca ústna hygiena má štyri piliere – zubná kefka, pasta, medzizubné čistenie a ústnu vodu. Bez toho prvého a tretieho sa nezaobídete. Lenže zubná pasta pomáha starať sa o zuby a spríjemňuje čistenie a ústna voda spláchne zvyšky nečistôt a stiahne ďasná.

Kvalitná zubná kefka už za necelé 2 €

Zdá sa vám to veľa? Keď sa budeme držať kritérií pre správnu zubnú kefku (hustá, mäkká, rovná), potom máme výber celkom zúžený. Životnosť kefky je pri správnej technike čistenia 3 mesiace, takže túto čiastku vydeľte tromi a vyjde vám, že mesačne vás kefka na zuby bude stáť cca 0,70 €. A ktorá že kefka spĺňa požiadavky a drží sa tejto ceny? Z našej ponuky je to TePe X-soft a tiež Softdent Ultrasoft, keď ho zakúpite v balení po troch.

Osvieženie dychu a starostlivosť o sklovinu so zubnou pastou

Áno, zuby sa dajú čistiť aj bez pasty. U malých detí sa to dokonca odporúča. Väčšina z nás ale má pastu skrátka rada. Či už pre jej účinky napríklad na citlivých zuboch alebo na jej príchuť. Jedna tuba vám vydrží minimálne dva a pol mesiaca, pokiaľ používate správne množstvo – o veľkosti zrnka hrášku. Pastu kúpite už od 2,5 € za kus. Mesačná spotreba pasty potom stojí približne 1 €.

Medzizubná starostlivosť ako absolútna nevyhnutnosť

Zubnému plaku sa v medzizubných priestoroch veľmi darí. Pokiaľ ho neodstránite, môže spôsobiť zubný kaz alebo sa z neho mineralizáciou stane zubný kameň a ten vás potom ohrozuje zápalom ďasien. Tým najdôležitejším pomocníkom je medzizubná kefka. A pretože je najpodstatnejšia, v mesačnom rozpočte pomôcok na čistenie zuba vás vyjde na druhú najvyššiu sumu. Pri správnom používaní vydrží približne 10 dní, teda na mesiac potrebujete tri medzizubné kefky. Pri cene 3,5 – 4 € za balenie po 6 kusoch vás tak prídu na cca 1,5 € za mesiac. Väčšina z nás potrebuje aspoň dve rôzne veľkosti. Keď ale nečistíte jednou veľkosťou všetky medzizubné priestory, životnosť kefky je dlhšia a cenovo to tak vyjde prakticky na rovnako.

Ak medzizubnú starostlivosť doplníte ešte používaním zubnej nite, tak sa vám už veľmi nepredraží. Jedno jej balenie vám vydrží skoro na pol roka, a tak si mesačne za dokonalé dočistenie medzizubia priplatíte iba 0,5 €.

Posledný krok – osvieženie ústnou vodou

Obľúbená časť čistenia zubov väčšiny z nás. Osvieženie úst a konečný výplach ústnou vodou. Vhodne zvolené ústne vody pomáhajú posilňovať zuby, sťahovať ďasná a odplaviť posledné zvyšky baktérií z úst. To najobľúbenejšie ale tiež prináša výrazne vyšší mesačný výdaj za ústnu hygienu. Používať by ste mali asi 20 ml na jedno vypláchnutie, a tak vám litrová voda vystačí na 50 dní. Mesačne za ústnu vodu preto zaplatíte približne 3,5 € – pri kúpe výhodnejších litrových balení.

Zrátané, potrhnuté

Najčastejšie nakupujeme pomôcky dentálnej hygieny raz za tri mesiace, tak si to poďme spočítať, koľko nás takýto nákup bude stáť.

  • Jedna zubná kefka = 1,8 €
  • Jedno balenie zubnej pasty = 2,4 €
  • Deveť medzizubných kefiek = 4,5 €
  • 27 metrov zubnej nite = 1,3 €
  • 1,8 litrov ústnej vody = 10,5 €

Celkovo vás tak štvrťročná starostlivosť o zuby vyjde na približne 20,5 € (6,8 € mesačne). Ročne ide o náklady ľahko cez 80 €. A verte alebo nie, je to čiastka, ktorú zaplatíte za jednu bielu fotokompozitnú výplň, teda za opravu jedného zubného kazu. A my veríme, že takáto investícia sa naozaj oplatí.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

200+ ľudí prikúpilo

200+ ľudí prikúpilo

Softdent Eco Ultrasoft zubná kefka

Cena: 2

Ukázať