Medzizubná kefka - malý pomocník, ktorý ale vyrieši viac vašich problémov. Znižuje riziko zápalu ďasien, pretože odstraňuje zubný povlak z medzizubného priestoru a pomáha stimulovať ďasná. Tiež úspešne bojuje proti vzniku medzizubného kazu a tým redukuje problém zápachu z úst. Čistenie zubov medzizubnou kefkou by mal vykonávať každý bez ohľadu na vek alebo pohlavie.
Veľkostí a značiek medzizubných kefky je mnoho. Všetky značky začínajú od tých najtenších do 0,6 mm pre veľmi úzke medzizubné priestory, až po tie najširšie nad 3 mm. U medzizubných kefiek sa veľkosť označuje parametrom ISO, čo vám uľahčí porovnávanie veľkostí u rôznych značiek. Pre extrémne úzke priestory zvoľte zubnú niť.
Druhy medzizubných kefiek
S kompaktnou rukoväťou
Pre bežné medzizubné čistenie a čistenie fixných strojčekov
Najčastejšie používanými medzizubnými kefkami sú práve tie s kompaktnou rukoväťou. Toto prevedenie je bežné a tiež za najnižšiu cenu. Ľahko s nimi vyčistíte všetky medzizubné priestory. Tiež sa často odporúčajú na čistenie fixných strojčekov. V závislosti na značke potom majú ohybný krčok alebo nie. Ten uvítate v prípade čistenia zadných stoličiek.
S kompaktnou rukoväťou
S predĺženou rukoväťou
Pre bežné medzizubné čistenie
O kefkách s predĺženou rukoväťou sa málokedy vie, pretože zubári sa častejšie spoliehajú na tie s kompaktnou rukoväťou. Výhodou ale týchto kefiek je, že s nimi lepšie dosiahnete k zadným stoličkám. Lepšie sa s nimi tiež manipuluje v prípade, že medzizubné priestory čistíte z vnútornej strany od jazyka.
S predĺženou rukoväťou
Výmenná kefka bez rukoväti
Pre užívateľov viacerých veľkostí medzizubných kefiek
V prípade výmennej kefky s rukoväťou potrebujete zakúpiť špeciálnu rukoväť, do ktorej stačí zasunúť hlavicu medzizubnej kefky. Toto prevedenie je ideálne pre toho, kto používa 2 a viac veľkostí medzizubných kefiek a chce ich mať pohromade.
Výmenná kefka bez rukoväti
S klasickými štetinami
Pre šetrnejšie a precíznejšie čistenie
Klasické štetiny sú na medzizubnej kefke šetrnejšie a zároveň pomáhajú odstrániť aj veľmi malé častice medzizubného povlaku. S klasickými štetinami tiež lepšie vyplníte medzizubný priestor, preto je čistenie precíznejšie.
S klasickými štětinami
S gumovými štetinami
Pre rýchle vyčistenie kdekoľvek
Medzizubné kefky s gumovými štetinami môžete zvoliť na začiatku, kedy ešte neviete správne zaviesť do medzizubného priestoru klasickú kefku. Prípadne použiť najmenšiu veľkosť do veľmi tesných medzizubných priestorov a neskôr prejsť na klasickú medzizubnú kefku. Ľudia sa na použitie kefiek s gumovými vláknami uchyľujú počas dňa, pretože je použitie rýchlejšie.
S gumovými štětinami
Aké vlastnosti ustrážiť?
Veľkosť
Veľkostí a značiek medzizubných kefiek je veľa. Všetky značky začínajú od tých najtenších pre veľmi úzke medzizubné priestory, až po tie najširšie. U medzizubných kefiek sa veľkosť označuje parametrom ISO. Podľa toho spoznáte, ktoré kefky rôznych značiek si veľkostne odpovedajú. Určitej veľkosti ISO zodpovedajú kefky daného priemeru, čo môžete vidieť v tabuľke.
ISO priechodnosť |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
Priemer kefky |
0 - 0,6 mm |
0,7 - 0,8 mm |
0,9 - 1 mm |
1,1 - 1,2 mm |
1,3 - 1,5 mm |
1,9 - 2,5 mm |
viac než 2,5 mm |
Prevedenie kefky
- Plastom izolované drôtiky - vhodné predovšetkým na citlivé zuby (GUM, TePe)
- Kónický tvar - uľahčuje zavádzanie kefky do medzizubného priestoru (Curaprox Regular)
- Trojuholníkový prierez - napomáha efektívnemu čisteniu ťažko dostupných miest (Paro)
- Vlákna impregnované chlórhexidínom 0,3% - poskytuje antibakteriálnu ochranu (GUM Trav-Ler)
Ako používať medzizubnú kefku
Čistenie medzizubných priestorov nie je žiadna veda. Kefka si stačí chytiť medzi palec a ukazovák a jemne ho zasunúť medzi zuby. Občas je nutné ho nakloniť dole alebo hore, záleží priestor od priestoru. Kefka by mala zájsť bez silnejšieho tlaku, pokiaľ sa vám nedarí ju zasunúť, zvoľte menšiu veľkosť alebo zubnú niť. Na druhú stranu nesmie byť kefka ani veľmi malá, inak vám nič veľmi nevyčistí. Kefku zasuňte 1 až 2x a potom sa vrhnite na ďalšiu medzeru. Pokiaľ chcete, priebežne ho oplachujte.
Vidíte na štetinkách krv, ale zároveň si nie ste vedomí, že by ste sa silne pichli a ani ďasná vás nebolia? To je u nováčikov úplne normálne. Ďasná si musia najprv na tento proces zvyknúť, krvácanie obvykle po týždni odznie. Dobrým pomocníkom sú na začiatku mäkké gumové kefky.