Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Zubná dreň

Vo vnútri zubov je dreňová dutina, v ktorej je zubná dreň. Do zubnej drene kanálikom v zubnom koreni prenikajú drobné cievy a nervy, ktoré sú príčinou citlivosti zubov. Zubná dreň tvorí riedke rôsolovité väzivo, vypĺňa dreňovú dutinu aj koreňový kanálik. V  korunke drene zubu vybieha smerom k   hrbolčekom v tzv. rohy zubnej drene, v  oblasti koreňa je prepojená s tkanivom periodoncie cez foramen anatomicum. V  základnej hmote sú obsiahnuté kolagénne vlákna, bunky, cievy a nervové vlákna.

Bunky zubnej drene

Odontoblasty – bunky zaisťujúce tvorbu a výživu dentínu sú umiestnené na povrchu drene. Majú cylindrické telo, z   ktorého vybieha do dentínových tubulov jeden dlhý výbežok tzv. Thomesovo vlákno, do šupky a do strán vysielajú odontoblasty rad krátkych výbežkov.

Fibroblasty – produkujú kolagénne vlákna a amorfnú substanciu.

Makrofágy - majú význam pre imunitné procesy

Nediferencované väzivové bunky – v  prípade potreby sa môžu premeniť na  odontoblasty alebo fibroblasty a prevziať ich funkciu..

Bunky sú v  zubnej dreni nepravidelne rozmiestnené, na povrchu sú odontoblasty, fibroblasty a makrofágy sa vyskytujú prevažne v strede pulpy.


Zdroj: DOSTÁLOVÁ, Taťjana. SEYDLOVÁ, Michaela a kolektiv. Stomatologie. 1. vydání. Praha: Grada Publishing, a.s., 2008. Počet stran 196. ISBN 978-80-247-2700-4.

S pojmom súvisí: