KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

10. Citrón so sódou je najúčinnejší spôsob bielenia zubov

Vyvrátené

Toto naozaj neskúšajte. I jediný pokus s touto „zázračnou“ metódou môže nenávratne poškodiť zubnú sklovinu. Jedlá sóda pôsobí abrazívne podobne ako niektoré bieliace pasty, ale takto koncentrovaná vedie ku vzniku rýh v sklovine, v ktorých sa potom pigmenty a nečistoty usadzujú o to ľahšie. Kyselina citrónová potom len dielo skazy dokončí – už tak poškodenú sklovinu dalej naleptá a rozruší. Pokiaľ chcete svetlejší chrup, vyskúšajte bezpečné metódy bielenia.

9. Žuvanie žuvačiek škodí zubom a plombám

Vyvrátené

Skôr naopak – žuvanie podporuje tvorbu slín a bráni tak suchosti v ústach a množeniu nežiadúcich mikroorganizmov. Mali by sme sa ale vyhnúť akýmkoľvek žuvačkám s cukrom, pretože cukor sa v ústach premieňa na kyseliny, ktoré poškodzujú zubnú sklovinu. Mnoho zubárov preto odporúča žuvačky so xylitolom, ktoré pôsobia antibakteriálne a majú veľmi priaznivý vplyv na ústnu mikroklímu.

8. Elektrická kefka čistí zuby lepšie než klasická manuálna

Nerozhodne

Kto zvláda správnu techniku čistenia zubov, vyčistí si zuby rovnako dobre klasickou i elektrickou zubnou kefkou. Kto ale s technikou čistenia bojuje, tomu môže elektrická kefka pomôcť, rovnako ako všetkým, ktorí nemôžu klasickú kefku dobre držať a ovládať (seniori, hendikepovaní...). Či už ale používate klasickú alebo elektrickú, nezabudnite na dôkladné čistenie medzizubných priestorov.

7. Čím mäkšia kefka, tým lepšie

Potvrdené

Niekedy sa môžeme stretnúť s opačným tvrdením – že tvrdšia kefka lepšie odstráni plak. Nie je to ale pravda. Pre účinné odstraňovanie zubného plaku je rozhodujúca veľkosť a tvar hlavice kefky (ideálna je malá hlavička s rovno zastrihnutými vláknami), počet vláken (čím viac a čím hustejšie vedľa seba sú, tým lepšie) a správna technika čistenia. Tvrdšie kefky môžu nenávratne poškodiť ďasná, a tak sa dajú odporučiť len pre uľahčenie prechodu k mäkkým alebo veľmi mäkkým kefkám. Pozrite sa, ako kefku správne vybrať.

6. Žiadne sladké = žiadne kazy

Vyvrátené

Rozrušovanie zubnej skloviny nespôsobujú cukry, ale kyseliny. Cukry sú problematické preto, že sa v ústach premieňajú práve na kyseliny. Pretože sa ale v jedle a pití vyskytujú kyseliny celkom bežne (a mnoho z nich náš organizmus nutne potrebuje), odoprenie si sladkého zuby nezachráni. Rozhodne im ale uľaví. Pokiaľ chcete pre svoje zuby urobiť ešte viac, preskúmajte, akým potravinám je lepšie sa vyhnúť a na aké nezabudnúť.

5. Vykloktanie ústnou vodou odstráni zubný plak

Vyvrátené

Je nám ľúto, inak než pravidelným mechanickým čistením kefkou zubný plak neodstránite. Klasickou alebo elektrickou zubnou kefkou vyčistíte plochy zubov a ďasien, medzizubnými kefkami potom dočistíte medzizubie, kde sa plak usadzuje najviac. Ústna voda len pomáha brániť usadzovaniu nového plaku, starý neodstráni. Existujú ale ústne vody na indikáciu zubného plaku, ktoré vám ukážu, kde je ešte potrebné zuby dočistiť.

4. Za moje kazy môže tehotenstvo

Nerozhodne

Je pravda, že na začiatku tehotenstva, kedy dochádza k častému zvracaniu, môžu byť zuby náchylnejšie ku kazom. Hormonálne zmeny v organizme potom môžu prispieť k opuchom ďasien, čo tiež nie je nič príjemného. Oba problémy ale rieši pravidelné dôkladné čistenie zubov kvalitnou zubnou kefkou, zubnou pastou, medzizubnými kefkami a poprípade ústnou vodou. Nastávajúce mamičky to teda majú o trochu ťažšie než ostatní, ale zdravie zubov a ďasien majú celkom vo svojich rukách.

3. Namiesto čistenia zubov si dám jablko

Vyvrátené

Snáď najznámejší mýtus, ktorý sa traduje. Pravdou ale je, že jablko obsahuje cukry a kyseliny, ktoré narušujú zubnú sklovinu, a tak rovnako ako po akomkoľvek inom jedle je potrebné i po zjedení jablka zuby dôkladne vyčistiť. Jediné, čo jablko môže priniesť, je pocit sviežosti v ústach – je to ale len slabá útecha. Na zuboch i v medzizubí je stále neodstránený plak, ktorý bude vašim zubom škodiť, kým ho kvalitne nevyčistíte.

2. Zubné implantáty ma konečne zbavia starostí

Vyvrátené

Starostlivosť o zubné náhrady a implantáty je zložitejšia, než sa môže zdať. Pokiaľ sa o ne totiž nebudete dobre starať, hrozí, že ich organizmus odmietne (vylúčí) a vy o svoje krásne nové zuby prídete. To potom bolí ústa i peňaženku. Starostlivosť o implantáty ale nie je žiadna veda – pri implantátoch dbajte viac na čistenie medzizubných priestorov a pre náhrady existujú špeciálne kefky alebo dezinfekčné roztoky priamo určené pre čistenie zubných náhrad.

1. Kazivosť zubov je dedičná

Vyvrátené

Pre tých, ktorí veria tomuto mýtu, máme zlú správu – je geneticky dokázané, že dedičnosť zubov a ich vlastností nie je možná. Zdediť sa tak dajú len nedokonalé návyky zubnej hygieny. Tie sa ale dajú napraviť i v dospelosti, keď sa naučíte správnu techniku čistenia a začnete pravidelne používať správne medzizubné kefky. Starých kazov sa síce nezbavíte, ale predídete vzniku nových.