Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Technika čistenia zubov

Technika čistenia zubov by mala byť vždy šetrná k zubov i k ďasnám. Nesprávnou technikou čistenia zubov dochádza k obnaženiu koreňového cementu a dentínu. Aj prehnane veľký tlak pri čistení zubov môže mať za následok výraznú abráziu. Medzi hlavné faktory, ktoré môžu poškodiť zuby aj ďasná, patria konce štetín kefky, smer čistenia zubov, brúsne vlastnosti zubné pasty a tlak pri čistení. Preto je potreba už deti učiť správnej technike čistenia zubov. Nezávisle na použitej technike čistenia zubov, by čistenie malo najskôr začať len suchou zubnou kefkou, suché štetiny totiž účinnejšie uvoľňujú bakteriálne povlaky. Po skončení tejto fázy by sa mala použiť zubná pasta.

Správna technika čistenia zubov sa určuje podľa zdravia parodontu

So zdravým parodontom

  • Fonesova krúživá technika

Technika čistenia zubov prebieha krúživými pohybmi z vonkajšej strany pri zavretých ústach cez oba zubné oblúky, potom z vnútornej strany pri otvorených ústach po každom oblúku zvlášť. Žuvacie plochy sa čistia horizontálnymi pohybmi.

  • Vertikálna kombinovaná technika

Technika čistenia zubov prebieha vertikálnymi pohybmi smerom od ďasna pri nakláňaní kefky pod uhlom 45° k hrotu koreňa zubu. Súčasne s vertikálnym pohybom otáčame kefkou v smere jeho dlhej osi (cca +30° až −30°). Žuvacie plochy sa čistia horizontálnymi pohybmi.

  • Modifikovaná Stillmanova technika  

Technika čistenia zubov prebieha vertikálnymi pohybmi smerom od ďasna pri nakláňaní kefky pod uhlom 45° k hrotu koreňa zuba. Súčasne s vertikálnym pohybom mierne vibrujeme. Žuvacie plochy sa čistia horizontálnymi pohybmi.

S chorým parodontom:

  • Chartersova technika

Technika čistenia zubov prebieha vibračnými pohybmi smerom k ďasnách pri nakláňaní kefky pod uhlom 45° ku korunke zuba. Dávame pozor, aby nedošlo k poškodeniu gingívy.

Technika čistenia zubov prebieha drobnými vertikálne rotačnými pohybmi smerom k ďasnu pri nakláňaní kefky pod uhlom 45° k hrotu koreňa zuba. Tým sa dostaneme až do gingiválneho žliabku.

  • Cirkulárna čistiaca technika  

Technika čistenia prebieha kombináciou horizontálnych a krúživých pohybov.


Zdroj: BOTTICELLI, Antonella Tani. Dentální hygiena. Teorie a praxe. Přeložil z německého vydání MUDr. M. Praus. Praha: Quintessenz, 2002. ISBN 80-903181-1-8.