Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Začínate používať medzizubnú kefku? Poradíme, ako na to

Medzizubné priestory tvorí až 40 % povrchu zuba. Keď je nevyčistíte, zarobíte si na medzizubný kaz, zubný kameň a v dôsledku toho aj na zápal ďasien alebo paradentózu. Ako správne medzizubnú kefku vybrať? Ako sa o ňu starať? A čo s miestami, kam sa s ňou nedostanete? Na všetky tieto otázky máme odpoveď.

Medzizubná starostlivosť
Medzizubná starostlivosť

Rozhodnutie používať medzizubnú kefku rozhodne chválime. S výberom prvých kefiek vám pomôže dentálna hygienička, niekedy aj zubný lekár. Prípadne si môžete poradiť sami zakúpením balenia, ktoré obsahuje všetky veľkosti. Ako spoznáte správnu veľkosť? Medzizubná kefka má ísť zaviesť do medzizubia trochu tuho, ale zároveň nesmiete mať pocit, že vám dráždi ďasno a príliš drhne.

Ako vyzerajú prvé dni používania?

Je úplne bežné, že počas prvých dní čistenia medzizubnou kefkou dochádza k miernemu krvácaniu ďasien. Tento stav môže trvať týždeň, maximálne však 14 dní a potom sa ustáli. Ak by sa to nestalo, neváhajte sa obrátiť na svoju dentálnu hygieničku. Príčinou krvácania trvajúceho dlhšiu dobu môže byť nevhodne zvolená veľkosť medzizubnej kefky, ale mohol by to byť aj neodstránený zubný kameň. Preto určite taký stav nepodceňujte a nebojte sa obrátiť na odborníka.

Náš tip: bojujete so zavádzaním kefiek medzi zuby? Niekedy môže byť problém nájsť ten správny uhol. Najčastejšie s týmto budete bojovať v okolí krivých zubov. Celkom účinne vás navedú silikónová špáradlá, ktorá síce nenahrádzajú medzizubnú kefku, ale sú flexibilné a môžu vám pomôcť nájsť ten správny uhol, ako do medzizubného priestoru kefku zavádzať. Balenia obsahujú veľa kusov, ale nezúfajte, určite ich využijete napríklad počas dňa miesto klasických drevených špáradiel.

Ako sa starať o medzizubnú kefku?

Životnosť medzizubnej kefky sa pohybuje od 5 do 10 dní. Pozor si dávajte najmä na to, kde ju odkladáte. Rovnako ako u klasickej kefky je potrebné nechať kefku vyschnúť a najlepšie ju umiestniť vláknami smerom nahor do stojanu. Ideálne vám s tým pomôžu stojančeky priamo na medzizubné kefky určené. V našej ponuke nájdete typ priamo pre medzizubné kefky, alebo variant, kam umiestnite až štyri medzizubné a jednu klasickú kefku. Pokiaľ chcete hygienu medzizubných kefiek zlepšiť, môžete ich cez noc namáčať do ústnej vody s alkoholom, ktorá sa postará o odstránenie baktérií.

Čo s miestami, kam sa kefkou nedostanete?

Veľmi úzke medzizubné priestory alebo krivé zuby vám môžu používanie medzizubnej kefky sťažiť. Aj preto existujú ďalšie možnosti. Tou najznámejšou je zubná niť. Ak ste ju nikdy nepoužívali, začnite jej voskovaným variantom. Až získate cvik, určite prejdite na nevoskovanou. Prečo? Zubný plak odstraňuje oveľa lepšie.

Pre jednotlivé zuby môžete ľahko použiť aj flosspic. Ide o špeciálny typ špáradlá so zubnou niťou. Jednoducho sa používajú, ale vhodné sú len na jedno použitie.

Pokiaľ s používaním zubnej nite bojujete, môžete používať ústnu sprchu. Tá pomocou prúdu vody rozbíja zubný povlak a rovno ho z medzizubného priestoru vyplachuje. Pri ťažkostiach s ďasnami môžete niektoré ústne sprchy používať s ústnou vodou, ktorá podporí obnovu ďasien.

Ekologická likvidácia

Medzizubné kefky sú rovnako ako tie klasické väčšinou vyrobené z plastu. Ideálny spôsob likvidácie je teda odstrihnutie časti s drôtikom, tú vyhodíte do zmiešaného odpadu, a rukoväť vytrieďte do plastu. Prípadne môžete staviť na kovový držiak od značky Curaprox, do ktorého dokupujete iba časť s drôtikom, takže nemáte žiadny plastový odpad. Rovnako možno dnes kúpiť medzizubné kefky s rukoväťou z bambusu. Takéto ponúka napríklad značka The Humble. Avšak ešte pred ich vyhodením na kompost musíte odstrániť časť s drôtikom a vláknami.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu