Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Leprikónka, víla, myšky. Ako sa deti vo svete lúči s mliečnymi zubami?

Možno vás to prekvapí, ale dávať deťom bolestné za vypadnuté mliečne zúbky nie je výmysel 21. storočia. Naopak, tradície náležitej rozlúčky s prvými zubami má pevné historické korene – a nespočetné množstvo zaujímavých podôb. Prečo v Španielsku deti odovzdávajú zúbky myšiakovi a kto je to La Petite Souris?

Zúbková víla
Zúbková víla

Už od čias antiky sprevádzajú lúčenie s prvými detskými zubami tradície a povery. Pôvodne sa zuby zakopávali a pálili, ale časom sa zvyky kultivovali. Vo väčšine prípadov tak z rôznorodých tradícií zostalo len skrývanie mliečnych zúbkov – napríklad pod vankúš.

Tak trochu iná víla – írska leprikónka

“Malé leprikónské dievčatko Anna Boggle si pri lesných hrátkach vyrazila predný zub. Pripadala si škaredá a zúfalo vymýšľala, ako zohnať náhradu. Nakoniec sa rozhodla použiť detský mliečny zúbok, za ktorý sa odvďačila leprikónským zlatom.”

Tak sa hovorí v írskej legende. Že ju nepoznáte? Pre väčšinu predovšetkým anglicky hovoriacich krajín je totiž ďaleko známejší príbeh iného dievčatka – zúbkovej víly. Víla deťom prináša darčeky, peniaze alebo sladkosti. Odmena a jej výška sa líši, napríklad v Amerike dostávajú deti najčastejšie peniaze (okolo 5,70 $, teda asi 4,8 €). O zúbkovej víle počujete tiež v Kanade, USA, Anglicku, hocikde na Novom Zélande, ale aj v Izraeli, Nórsku a Dánsku.

Zúbková víla? Kdeže, týmto krajinám kraľujú hlodavci

Kam nechodí zúbková víla, tam našli cestu myšky. Španielsky myšiak Ratoncito Perez alebo francúzsko-švajčiarska La Petit Souris (voľne preložené ako "malá myška"), obe zbierajú mliečne zúbky z pod vankúše, kde nechávajú deťom odmenu. V niektorých krajinách (napr. Argentína) sa mliečne zuby dávajú do drevenej krabičky alebo pohára s vodou. Myš je po celonočnom zbere mliečnych zubov unavená a rada sa osvieži na ďalšiu cestu. Aspoň to sa hovorí deťom. Myška sa za pohostenie riadne odmení – mincí, darčekom, sladkostí.

A kde sa vzali zrovna myši? Hlodavce disponujú tzv. hlodavými rezáky. Tie nemajú korene a neustále dorastajú – preto si zrejme vyslúžili pevné miesto v legendách o zuboch. Stretnete sa s nimi nielen v Európe. Tiež treba v Afganistane, Bangladéši či Rusku deti hádžu mliečne zuby do myších dier a želajú si, aby starý škaredý zub hlodavec odniesol a daroval im pevný nový zub ako má on sám.

To nie je zďaleka všetko

Verte, že tradícií a zvykov spojených s mliečnymi zubami existuje nespočetné množstvo. O tom, kde si chodia pre mliečne zúbky králiky a kde sa vyhadzujú zuby k nebesiam sa rozpíšeme zase nabudúce. Medzitým dúfame, že vám naše príbehy pomôžu deťom veselo priblížiť starostlivosť o zúbky zase z iného pohľadu.


Hana Všetečková
autor článku

Hana Všetečková

redakcia Nazuby.eu