KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Prvá návšteva detí u zubného lekára + VIDEO

Rast zúbkov u detí je veľkou udalosťou. Okrem toho, že je potrebné sa hneď od prvých zúbkov o ústnu dutinu detí patrične starať, tak by ste mali byť už pripravení vziať Vášho potomka k zubnému lekárovi. Pripadá Vám to zbytočné? Verte, že nie je.

U zubného lékára

U zubného lékára

Prvú návštevu u zubného lekára je najlepšie s deťmi absolvovať už po prerezaní prvého zúbka. V tejto situácii nejde ani tak o kontrolu zúbka ako o to, aby si dieťa zvyklo na prostredie ordinácie, tiež na to, že sa mu niekto do úst bude pozerať a že mu tam občas siahne aj nejakým nástrojom. Preto je dobré brať deti na pravidelnú kontrolu už od útleho veku, aby neskôr nedochádzalo k traumatickým zážitkom a vzniku zbytočného strachu z lekára.

Pozor na tzv. infekčné okná

Pokiaľ chcete zabrániť vzniku zubného kazu u svojich detí, tak by ste sa mali mať na pozore hlavne v dvoch obdobiach. Ide o tzv. infekčné okná. Prvé trvá od 6. do 31. mesiaca a druhé okolo 6. roka. V týchto obdobiach je dôležité deťom neolizovať lyžičky pri kŕmení, obmedziť kontakt sladkých potravín a nápojov so zúbkami, zabrániť zaspávaniu s dojčenskou fľašou, obmedziť prístup ku sladeným šťavám, cukríkom alebo lízatkám. 

Tiež nezabúdajte na zdravie svojich vlastných zubov, pretože aj z Vašich úst sa môžu preniesť baktérie spôsobujúce zubný kaz do úst Vášho dieťaťa.

Doprajte deťom zdravé zuby

Keď sa budete držať spomínaných zásad a pravidelne chodiť na kontroly k zubnému lekárovi, tak môžete deťom uľahčiť cestu k zdravým zubom. A aj keď to občas môže byť zložité, verte, že Vám za svoje zdravé zuby budú deti vďačné.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu

MDDr. Kristýna Karmazínová
garant článku

MDDr. Kristýna Karmazínová

zubná lekárka,

Zdravotnícke zariadenie Vlašim