Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

Objednajte aj z nášho druhého e-shopu Holime.eu za jedno poštovné. Ako to urobiť?

KošíkLen 54,9 €
do dopravy
zadarmo
Menu

Na čo sa najčastejšie pýtate, keď Vám krvácajú ďasná

Krvácanie ďasien je nepríjemný problém, ktorý môže mať za následok nielen zápach z úst, ale v konečnej fáze aj vypadávanie zubov. Keď sa s týmto problémom stretnete, obvykle hľadáte spôsoby, ako ho riešiť. S akými otázkami sa najčastejšie obraciate na dentálnu hygieničku? Tak tie nájdete v našom článku aj s odpoveďami.

Na čo sa najčastejšie pýtate, keď Vám krvácajú ďasná
Na čo sa najčastejšie pýtate, keď Vám krvácajú ďasná

Aj keď sa krvácaniu ďasien zvyčajne dá predchádzať dôkladnou ústnou hygienou a používaním medzizubných kefiek. Tento problém si však často uvedomíme až vo chvíli, keď pri čistení zubov vyľúvame krv. Ako spevniť ďasná a akú ústnu vodu používať? Tak nielen na to sa pýtate v Poradni našej dentálnej hygieničky.

Čo pomáha na spevnenie a posilnenie ďasien, keď sa mi odhaľujú krčky?

Ak sa Vám stále odhaľujú zubné krčky, je potrebné zamyslieť sa nad tvrdosťou Vašej kefky a vhodnou čistiacou technikou. Zubná kefka by vo Vašom prípade mal byť extra mäkká (napr. Curaprox 5460 ultra soft) a čistiaca technika veľmi jemná. Stáva sa Vám niekedy, že sa na Vašej kefke štetiny časom "rozbehajú"? Potom to neznamená nič iné, než že na ňu príliš tlačíte, a tým môžete dlhodobo poškodzovať ďasno aj zub. Ústna voda Elmex aj Sensodyne potom riešia dôsledky Vášho pôsobenia, tým že zabraňujú citlivosti Vašich zubných krčkov.

Bojím sa, že trpím parodontózou, pretože mi krvácajú ďasná. Čo s tým?

Odporúčam navštíviť dentálnu hygieničku vo Vašom okolí a v pokoji s ňou prebrať ešte raz techniku čistenia a veľkosť medzizubných kefiek. Krvácanie ďasien je reakcia na zubný povlak, ktorý väčšinou zostáva v oblasti zubných krčkov- skúste si kúpiť indikátor zubného povlaku (väčšinou sa jedná o tablety, ktoré rozhryziete po čistení zubov a vypláchnete si ústnu dutinu vodou). Tablety Vám zafarbia zubný povlak, ktorý ste neodstránili pri čistení. Je to skvelá pomôcka k odhaleniu nedostatkov čistiacej techniky.

Akú zubnú pastu a ústnu vodu dlhodobo používať na parodontózu?

Pokiaľ máte parodontálne ochorenie v takzvanom neaktívnom štádiu, iste sa staráte o svoje zuby správne. Čeľustná kosť, ktorá v dôsledku parodontózy ubudla, sa - ako iste viete - navrátiť bohužiaľ nedá, ale Vám sa pravdepodobne podarilo zastaviť jej ubúdanie. Zubnú pastu aj ústnu vodu používajte podľa svojich vlastných chutí. Osobne by som vo Vašom prípade zostala pri užívaní Lacalutu, ale ústnu vodu Parodontax by som neužívala dlhodobo, obsahuje totiž účinnú látku chlórhexidín digluconate, ktorá sa pre dlhodobejšie používanie neodporúča (iba v akútnej fáze ochorenia). Na častejšie použitie, si vyberte iné ústne vody, napr. Sesodyne alebo Elmex, ktoré nemajú tendenciu zafarbovať a nie sú také silné.

Pomôže používanie ústnej sprchy pri liečbe parodontózy?

Parodontóza je zápal okolia zuba, ktorého hlavným príznakom je úbytok čeľustnej kosti. Príčinou sú premnožené baktérie zo zubného povlaku. Zubná sprcha nevie vyliečiť parodontózu, ale vie redukovať zubný povlak a je teda dobrým pomocníkom k udržaniu orálneho zdravia. Môžete ju považovať za takú sestru zubnej a medzizubnej kefky, ale ich účinky úplne nenahradí. Vhodné je teda kombinovať všetky tri tieto pomôcky.

Môžem používať elektrickú kefku, keď trpím na zápaly ďasien a odhaľovanie krčkov?

Je lepšie používať elektrickú kefku, než mať veľmi zlú čistiacu techniku, ale je lepšie mať špičkovú čistiacu techniku, ako používať elektrickú kefku. Voľba je teda individuálna. Ak sa rozhodnete pre elektrickú kefku, dozaista Vám odporúčam niektorú zo sonických kefiek. S tými sa dobre dostanete na krčkovú oblasť, ktorá je vo Vašom prípade pre čistenie najdôležitejšia. Sonickú kefku teda neklaďte kolmo, ale smerujte jej štetiny medzi zub a ďasno.

Je ústna voda Dr. Landu účinná na parodontózu a zápal ďasien?

Ústna voda Dr. Landa má špecifické zloženie byliniek určené práve na pôsobenie na zápal ďasien a parodontózu, užívateľmi je hodnotená veľmi kladne.

Máte iný problém?

Pokiaľ Vás trápia ešte iné ťažkosti alebo máte otázku k iným produktom, nebojte sa na nás a našu dentálnu hygieničku obrátiť v Poradni. Radi Vám pomôžeme.


Mgr. Andrea Ivaničová
autor článku

Mgr. Andrea Ivaničová

odborníčka na dentálne produkty,

redakcia Nazuby.eu